Kamenný vodopád Šomoška

Na hraniciach s Maďarskom neďaleko Fiľakova sa nachádza unikátny prírodný útvar – vulkanický vodopád Šomoška. Výška vodopádu je 9 metrov a odhadovaný vek asi 4 milióny rokov. Za jeho pôvodom stojí obdobie činných sopiek na území Slovenska, ktorých magma sa po dotyku s povrchom zeme menila na postupne tuhnúcu lávu, prejavujúcu sa v rôznych metamorfózach. A jednou z nich je i vodopád v Šomoške.
 

Kamenný vodopád tvorí čadič v tvare päť až šeťbokých pravidelných stĺpcov a nad ním sa vypína gotický hrad Šomoška postavený práve z týchto netradičných čadičov. Neďaleko sa nachádza i iný prírodný skvost – kamenné more na ploche 100 x 40 metrov.

Krásy Cerovej vrchoviny

Národná prírodná rezervácia Šomoška patrí k najstarším chráneným územiam Cerovej vrchoviny a jej krásami vás prevedie i náučný chodník dlhý 1,6 kilometra, ktorý je dielom obce Šiatorská Bukovinka. Na jeho začiatku sa dajú kúpiť vstupenky na hrad, drobné občerstvenie a okrem už spomínaného kamenného vodopádu a kamenného mora na ňom nájdete aj jazierka, malý rybník či balvanovitý vodný skok.

Zdroj fotografií: www.siatbukovinka.szm.com