Na ruskej Lade po Balkáne a Strednej Ázii

Prečo je práve Lada autom na diaľkové trasy a koľko  párov ponožiek potrebujete na cestu okolo Balkánu...o tom a nielen o tom možno bude pojednávať tento článok.

Kto sme? Odvážni dobrodruhovia, pútnici a objavitelia novej zeme?! Nie, to fakt nie :). Partička dopotených šoférov a spolujazdcov, s túžbou vidieť svet a masívnymi koláčmi pod pazuchami...tak nejako by to mohlo byť :). Ešte nedávno sme boli suchárski turisti, ôsmi v 9-miestnom klimatizovanom aute. Západná Európa, spávanie po kempoch, kúpanie v slanej vode, na pláži plnej dogabaných turistov. Mein Gott. Našťastie, nikdy nie je neskoro začať normálny život...a kúpiť si Ladu :).

S Ladou na Ukrajinu

A tak sa to stalo. S Matejom, s ktorým tvoríme tvrdé organizačné jadro skupiny, sme sa rozhodli, že ďalšia cesta pôjde na Východ. A keď na východ, tak jedine na poriadnom autiaku, nech to má aj štýl. Našli sme na inzerát luxusnú Ladu 2105, Vasiľa. Zbártrovali sme cenu zo 150€ na 200€, prelepili zatekajúce strešné okno igelitom, na tretí pokus úspešne neopravili zadné brzdy a poďho do Kyjeva. Krása východu a skoro nula porúch nás presvedčilo. Vasiľ je to správne auto na každú cestu.

Cesta po Balkáne

Vasiľova charizma nalákala množstvo ľudí a 3 mesiace nato sme už štartovali na cestu po Balkáne v zostave dve Lady (k Vasiľovi sa pridal Volodya – Lada 2104) a jeden Opel (Samko, servisné vozidlo - bolo na ňom najviac servisných zásahov). Srbsko, Macedónsko, Albánsko, Grécko, Čierna hora, Bosna a Hercegovina. 5 000 kilometrov v pohodlí dožerava vyhriateho Vasiľa pomôže človeku prehodnotiť životné ciele a priority. Ja som si napríklad uvedomil, že 5 000 kilometrov je v pohodlnej koženkovej sedačke žalostne málo :).

Pretože taká porcia kilometrov, to si tak akurát človek stihne zvyknúť, že keď je vonku 40 stupňov, vnútri v aute je pocitovo tesne pod 90 stupňov, a tu už teplo hraničí s pravým uhlom...to nie je sranda! Pre zmiernenie následkov prehriatia organizmu si každý deň ordinujeme vypočutie kazety Nogu a Skrúcaného, naveky zaseknutej v rádiu :). Nefunkčné zadné brzdy už nikoho netrápia a ručnú brzdu sme pred jej úplným vyradením aj tak moc nepoužívali. Vasiľ skrátka nedovoľuje svojim pasažierom nemať dobrú náladu v každej situácii. Malo by na ňom byť textové upozornenie Ministerstva vnútra: „jazda v tomto aute spôsobuje závislosť a akútnu túžbu po slobode“.

Veľký okruh po Strednej Ázii

Bezprostredne po návrate z Balkánu zasadol krízový štáb a určil trasu dlhšiu, dobrodružnejšiu, exotickejšiu.  Už toto leto vyrazíme na Vasiľovi na +-15 000 km okolo Kaspiku. Turecko, Irán, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan, Rusko a cez Ukrajinu domov.

Vasiľa vezmeme na oslavu jeho tridsiatych narodenín do jeho rodiska v meste Togliatti, skúsime, či jeho charizma bude v Kazachstane fungovať aspoň tak dobre, ako v Albánsku a celý trip sa samozrejme odohrá v súlade s našim základným heslom: „Hlavne lacno!“. Tešíme sa ako malé deti, dokonca sa chystáme aj naučiť opravovať auto v rozsahu väčšom, ako výmena pneumatiky. A keď sa nám ho nepodarí opraviť, sadáme na vlak J

Ak sa tešíte aspoň ako my, alebo aj trochu viac, alebo aj trochu menej, prečítajte a pozrite si o nás viac na  www.facebook.com/ladasvetom a www.ladasvetom.sk.

PS: Zámerne som nenapísal, koľko párov ponožiek treba na cestu po Balkáne. Nechcem aby po náš šla hygiena.

- autora možno osobne vidieť  na festivale Cestou Necestou