Erzberg Rodeo, zrejme najextrémnejší enduro závod na svete

Erzberg Rodeo - presne tak sa volá extrémny enduro závod, ktorý sa jazdí v povrchovej bani neďaleko rakúskeho mestečka Eisenerz v Štajersku. Tento rok sa konal už jeho 20. ročník a závod sa koná každý rok v máji alebo júni. Za ten čas sa z Erzberg rodeo vyvinul najťažší závod svojho druhu v Európe.

Zdolanie „Železnej hory“ je každoročne obrovskou výzvou pre stovky pretekárov, medzi ktorými nechýbajú najväčšie svetové hviezdy endura, motokrosu, FMX a ďalších disciplín. Súčasťou podujatia je bohatý sprievodný program, promo akcie, súťaže. Patronát nad podujatím drží Red Bull, takže netreba podotýkať, že vo svojej domácej krajine na financiách vôbec nešetrí. Ide tak o špičkové podujatie najťažšieho kalibru. V obecenstve sú desaťtisíce návštevníkov, čo samozrejme aj finančne pomáha celému regiónu a zvyšuje prestíž Štajerska.

20 rokov existencie Erzberg Rodeo

Hoci sa nejedná o súčasť seriálov majstrovstvá sveta ani Európy, za 20 rokov svojej existencie si tento závod dokázal vydobyť v motocyklovom športe svoje pevné miesto. V súčasnej dobe sa radí medzi najznámejšie, najnáročnejšie a tiež najviac vyhľadávané enduro súťaže sveta. Približne 1600 pretekárov sa snaží počas dvoch dní kvalifikovať medzi 500 najlepších, tí potom bojujú v hlavnom závode predovšetkým sami zo sebou, nakoľko národy na jazdcov sú enormné. Na začiatku tohto podujatia treba hľadať nápad v hlavách Andreasa Wertha a Karla Katocha, ktorí si zaumienili zorganizovať netradičný offroad závod. A vytvorili tak podujatie, ktoré už dnes netreba žiadnemu fanúšikovi endura extra predstavovať. Závod sa rozrástol do celosvetového významu, pričom na jazdcov sú kladené nároky, ktoré hraničia s fyzickými a psychickými možnosťami vôbec.

Ak neveríte, pozrite sa na nasledujúce zábery

Pretekárov naozaj nikto nešetrí.  Celý závod organizovaný Red Bullom sa koná na vrchu Erzberg, hore, ktorá je vysoká 1466 metrov. Svojim rozpoložením je ideálnym miestom pre jedinečné preteky a akcie, ktoré práve Red Bull usporadúva. Pred ťažbou železnej rudy, ktorá na Erzbergu prebieha, merala hora dokonca 1532 metrov. Súťaž Erzberg Rodeo oslávila tento rok 20 rokov svojho konania, konala sa v dňoch 29.5-1.6.2014. Na toto jedinečné adrenalínové podujatie sa však môžete opäť tešiť aj na ďalší rok.