Ako vyraziť na mototuristiku

Existuje množstvo spôsobov ako sa vydať na vysnívanú dovolenku, či nebodaj na cestu okolo sveta. Jednou z možností je trošku netradičná mototuristika.

Nie, nebudeme sa baviť o hlučných prehnane rýchlych strojoch, povieme si niečo o pohodlných, komfortných motorizovaných turistoch na dvoch kolesách.

Mototuristika po slovensku? Po svete!

Prečo vlastne mototuristi opúšťajú istoty štyroch kolies? Neznalí veci tomu len ťažko porozumejú. Vystaviť sa nepriazni počasia a byť odkázaný na milosť prírody to môžu asi len blázni. No každá minca má dve strany. Viete si predstaviť ten úžasný pocit, keď na vás vykukne po hmlistom ráne sýte slnko? Keď sa do vás oprie všetka sila slnečných lúčov, keď zacítite svieži závan zvírených vôni kvetov, keď všetko nehmotné vnímate priamo a nie len spoza okien, vtedy tých pár dažďových kvapiek na priezore prilby začnete vnímať ako ďalšie plus. Všetko je razom úplné iné, ste tu len vy a príroda navôkol.

Od morských pláži v Chorvátsku, cez najvyššie Alpské priesmyky. Po širokých kvalitných diaľniciach, či rozbitých cestách mimo civilizácie, vhodný motocykel vás do cieľa privedie kamkoľvek a vy si potom iba slastne premietnete v mysli zážitky, ktoré sa do hlavy vryjú na celý život. Veď čo môže byť krajšie ako lahodne splynúť so samotnou cestou, tu a tam zastaviť bez obťažovania kdekoľvek popri zvolenej trase a hlavne netráviť zbytočné hodiny tam, kde nechcete, v zápchach. Na motorke všetko patrí vám, hlavnej tá najcennejšia komodita, čas.

Turistické motorky

Mototuristika však nie je len samotársky koníček. Moderné turistické motorky poskytujú dostatok pohodlia aj pre jemné spolujazdkyne. Kufre odnesú všetko čo je treba a do hotelov, či penziónov zavezú všetky potrebné veci osobného použitia. Cestovanie na motorke už dávno nie je sparťanská záležitosť, kde si musíte veci odoprieť. Práve naopak, takéto cestovanie vám otvorí kopec dverí.

Najväčší otáznik však visí nad kapitolou bezpečnosť. On vlastne visí len nad hlavami tých, ktorí k mototuristike nikdy nepričuchli. Technológia pokročila. ABS, adaptabilné xenónové svetlomety, elektronicky ovládaný podvozok, ktorý sa sám prispôsobí jazdným podmienkam, kontrola trakcie, rôzne režimy chodu motora a mnoho ďalších integrovaných systémov starajúcich sa o vašu bezpečnosť je súčasťou moderných motoriek. Veď takúto výbavu, aktívne sa starajúcu o vaše bezpečie, nenájdete ani v mnohonásobne drahších autách.

Skutočne stačí opustiť uzdu svojej fantázii a zahodiť strach z neznámeho. Prečo neokoreniť každoročnú dovolenku pri mori čímsi nevšedným. Prečo sa nevydať na svoje obľúbené pláže práve na motocykli. A prečo nezájsť ešte ďalej? Benátky, Miláno, Paríž, Lisabon alebo rovno exotické safari v Afrike. Oddych je blízko a na motorke ešte bližšie. V ďalšej časti si povieme niečo o samotných, turisticky zameraných, motocykloch.

Foto: Ramona Schwarz, Herbert Schwarz

www.touratech.sk