Ako na mototuristiku: Výbava cestovného motocykla

Pokiaľ sa niekto rozhodol začať s mototuristikou, často krát ho okolie neznalé veci od skvelej príležitosti odhovorí načrtnutím problémov, ktoré vlastne neexistujú. To čo dnes môže niekto vnímať ako problém pri mototuristike je často dávno vyriešená vec.

Na motorke neunesieš batožinu a nemáš kam umiestniť GPS navigáciu. A ako sa za jazdy dorozumieš s ostatnými? Je tá motorka vôbec dostatočne pohodlná? Čo si vlastne oblečieš, veď v koženej bunde musí byť horúco. Všetky tieto zdanlivé komplikácie riešia firmy zaoberajúce sa práve krásami mototuristiky. Doplnky sú na mieru ušité potrebám mototuristov, rokmi testované a overené diaľkovými cestovateľmi.

Takže čo s batožinou?

Riešenie je úplne jednoduché, stačí použiť  kufre. Objemné odolné kufre, dnes už nie len vodotesné ale dokonca vzduchotesné, spoľahlivo unesú všetku potrebnú batožinu. Batožina ostane za každých podmienok bezpečne uzamknutá vnútri a nehrozí ani jej ľahké odcudzenie.

Menšie veci a veci potrebné mať vždy po ruke pohodlne umiestnime do špeciálnych vakov upravených pre tvary motocykla. Doklady či foťák si nájdu svoje miesto v takzvaných tankvakoch a tak budú vždy rýchlo na dosah ruky.

GPS navigácia

Na vrchole mnohých tankvakov sa nachádza miesto pre mapu, čo čiastočne rieši problém s navigáciou pokiaľ trasu nemáte v hlave. Existuje však modernejšie riešenie navigácie a to satelitné navigovanie pomocou GPS-ka. GPS mnohí používajú vo svojich autách, tak ich výhody nie je nutné spomínať. Dôležitý je fakt, že všetky tieto výhody je možné jednoducho využiť aj na motocykloch. Špeciálne držiaky display GPS navigácie umiestnia na motorke do ľahko čitateľných miest avšak tak, aby nezavadzali pri výhľade na cestu. Naviac sa dá hovorený text z navigácie poslať priamo do slúchadiel prilby, čím nestratíte žiadnu z výhod GPS-ka použitého v aute. GPS-ka pre motocykle sú vodotesné a dajú sa ľahko ovládať aj s nasadenými rukavicami.

Rozprávať sa len s hlasom idúcim z GPS-ka, to zaváňa nudou. Porozprávať sa ale môžete aj so svojím spolujazdcom za vaším chrbtom či spolucestovateľom na druhom motocykli. Vypočuť si rádio, svoje obľúbené MP3-jky alebo nebodaj telefónovať za jazdy, sa dá vďaka mobilnému telefónu spárovanému s bluetooth komunikátorom v prilbe. Spojenie s ostatnými cestovateľmi v skupine idúcej spoločne na dovolenku zabezpečia vysielačky, taktiež prepojené priamo s prilbami. Prežité zážitky na cestách sa teda vôbec nemusia preberať až večer pri odstavených motorkách. No zážitky môže zastrieť, ba úplne pokaziť, cestovanie na nepohodlnom motocykli.

Väčšina motoriek už v sériovom stave poskytuje dostatočný komfort, ale čo ak chce niekto čosi viac? Doplnok zlepšujúcich komfort je kvantum. Vyššie čelné plexisklá zabezpečia lepšie prúdenie vzduchu okolo vás a tak sa stane jazda príjemnejšia. Špeciálne tvarované pohodlné sedadlá umožnia precestovať dlhé diaľničné presuny bez pocitu únavy zo sedenia. Mnoho cestovateľov však považuje za zraniteľné aj masívne cestovateľské motocykle. Rôzne padacie rámy, kryty dôležitých častí motocykla či ochranné mriežky na svetlometoch dodajú každému potrebnú istotu, nutnú pre bezstarostné prežitie skvelej dovolenky na motorke.

V čom však vyraziť?

Na motorku si predsa normálny človek nesadne v tričku a sandáloch, no a v koženej bunde musí byť predsa horúco, či? Mýtus o tom, že na motorku sa vyrába len kožené oblečenie je mylný. K dispozícii je množstvo druhou textilného oblečenia, ktoré vo svojich útrobách skrýva integrované chrániče pričom je dokonale odvetrané a pohodlné. Oblečenie určené pre mototuristiku je naviac vodotesné a ušité tak, aby cestovateľovi nevadilo pri jeho nosení či už za jazdy alebo pri motaní sa v dovolenkovej destinácii. Samozrejme sa v ňom nepôjdete kúpať do mora, ale svoju úlohu splní aj pri prechádzkach v chladnejšom počasí.

Otázok ohľadom mototuristiky je samozrejme viac, no každý má svoje individuálne potreby, preto nie je možné všetko zodpovedať len tak. Pracovníci mototuristických firiem, istotne každému človeku, zaujímajúcemu sa o mototuristiku, radi odpovedia na všetky položené otázky.

www.touratech.sk