Ako na mototuristiku: Do sedla motorky, ale akej?

Mototuristika je moderný a dynamický spôsob cestovania za oddychom, poznaním a dobrodružstvom. Sám alebo vo dvojici, rýchlymi diaľnicami alebo pomalými off-road cestičkami, či mixom všetkého spomenutého aj nespomenutého, každý si vyberie svoju vlastnú cestu.

Motocykle nie sú len hlučným športovým náradím. Vedia byť spoľahlivým dopravným prostriedkom na cestách v civilizácii i mimo nej. Preto treba siahnuť pri výbere motocykla po tom správnom kuse. V zásade sa treba vyhnúť motorkám na ktorých sa človek necíti pohodlne.  Komfortný posed je základ, len tak dosiahnete nerušený pocit z cestovania.

Akú motorku?

Na výber je množstvo typov a variant dvojkolesových strojov a to, po ktorej nakoniec cestovateľ siahne záleží len na jeho požiadavkách. K dispozícii sú ľahšie motorky s menšími motormi pre jednotlivcov, ale aj veľké, vyslovene turistické,  ktoré svojim komfortom hýčkajú nie len jazdca, ale aj spolujazdca. Motorky na turistiku nemajú výbušný motor, sú skôr ťažným koňom, spoľahlivo pracujúcim za každých podmienok. Preto sa ich naučia rýchlo zvládať aj ľudia, ktorí s motorkami len začínajú. Neprotestujú ani pri jazde s batožinou a vďaka svojej veľkosti poskytujú adekvátne pohodlie aj počas dlhých presunov. Nadšenci, ktorí sa rozhodli venovať mototuristike, siahajú väčšinou po motorkách z kategórie cestné/cestovné enduro. Masívne stroje sú účelovo skonštruované na hltanie kilometrov v akomkoľvek prostredí.

Diaľkové cestovanie

Takéto motorky sú vhodné na diaľkové cestovanie. Ak sa s nimi niekto rozhodne zamieriť aj mimo spevnené cesty, hlavným limitom rozhodujúcim o tom či to motorka zvládne, budú jazdcove schopnosti a zručnosti. Masívna, pevná konštrukcia unesie potrebnú batožinu aj na rozbitých cestách. Podvozok zvládne prejazd prakticky po akejkoľvek ceste a keď si jazdec povie, že toho má dosť, vráti sa na asfaltku a môže opäť bezpečne držať tempo s okolitou premávkou. Nie je problém s nimi absolvovať letnú dovolenku na motorke do Turecka, Chorvátska, či víkendový výjazd v Rumunsku. Tieto motorky majú cestovanie v náplni práce...

Ak už máme vybraný typ motorky a vieme už aj kam by mala smerovať naša prvá cesta, ostáva už len vybrať to správne príslušenstvo ale o tom už na budúce...

www.touratech.sk