5 najkrajších autotrás sveta

Zostavili sme rebríček z najkrajších mototuristických trás sveta, ktoré ponúkajú adrenalín, výzvu pre vodičské schopnosti, ale i panoramatické výhľady, nútiace človeka i s jeho autom zastaviť a z plných pľúc vdýchnuť krásu sveta.

 

1. Highway 89 (Utah/Idaho/Wyoming/Montana)

Táto trasa s geologickou rozmanitosťou vedie cez púšť Sonoran do Skalistých hôr, okolo vulkanického plató s vyvierajúcou lávou a Veľkého Soľného jazera. Odporúčanou odbočkou z hlavnej cesty je Sedona, ktorej červené skaliská sa akoby dotýkali blankytného neba. Spolu je to 1 250 míľ (2 010 km) naprieč rôznymi národnými parkami, medzi ktorými nemožno vynechať Yellowstone.

Highway 89

2. Denali Highway (Aljaška) 

Táto prevažne štrková cesta vedie z Paxsonu do Cantwellu, meria 135 míľ (217 km) a po prvýkrát bola otvorená v roku 1957. Zároveň to bol v tej dobe jediný prístup do Národného parku Denali. Kľukatí sa nedotknutou divočinou, ktorú len miestami pretínajú ľudské obydlia. V zime je uzatvorená. 

Denali Highway

3. Ruta 40 (Argentína)

 
Najznámejšia juhoamerická cesta Ruta 40 (RN40) sa plazí pozdĺž Argentíny z Cabo Virgenes na juhu do La Quiaca na severe v dĺžke viac než 5 000 km. Paralelne pritom kopíruje Andy, prekračujúc 236 mostov, nespočetných riek, jazier, národných parkov a horských priesmykov. Z úrovne mora stúpa až do výšky 5 000 m v Abra del Acay v Salte a tento dramatický úsek je mnohými považovaný za najťažší.
 
 

4. Nürburgring (Nemecko)

 
Ide o slávny nemecký pretekársky okruh, postavený v 30-tych rokoch 20. storočia okolo stredovekého hradu Nürburg v pohorí Eifel. V roku 1984 bol kompletne dokončený nový okruh a starý, 23 km dlhý Nordschleife, sa sprístupnil verejnosti v podobe platenej cesty. Je to pravdepodobne najťažšia účelová pretekárska dráha na svete s mnohými slepými zákrutami a neobmedzeným rýchlostným limitom.
 

5. Davos – Stelvio (Švajčiarsko, Taliansko)

 
Pri prekonávaní kľukatej cesty naprieč vrcholkami východných Álp človeka chytajú závrate. Cesta, postavená v 19. storočí, je tvrdou skúškou nielen vodičských schopností, ale i auta. 60 serpentín vás na úseku 144 kilometrov vyšvihne až do výšky 2 757 m, kde sa nachádza priesmyk Passo dello Stelvio. V zime býva cesta často uzatvorená.
 
Samozrejme, vo svete je ďaleko viac nádherných ciest, o ktorých by sa dala napísať celá kniha. Ak viete o iných krásnych cestách, napíšte to do Komentárov :)