Najlepšie lyžiarske strediská v Európe

Chystáte sa na zimnú lyžovačku, ale ešte nemáte vybranú destináciu? Chcete zažiť poriadnu a  nezabudnuteľnú lyžovačku v  zahraničí? Ak áno, vybrali sme pre vás zopár lyžiarskych stredísk v  Európe, ktoré by mohli splniť vaše očakávania.

Mürren, Švajčiarsko

Mürren je skrytým a odľahlým strediskom vo švajčiarskych Alpách, ktoré je prístupné iba vlakom alebo lanovkou. Hoci toto stredisko neponúka dlhé zjazdovky, najlepšie je na ňom to, že stále zostáva do značnej miery neobjavené svetovou freeride scénou.  Program je skutočne pestrý – vyvezte sa lanovkou 007-Schilthorn na vrchol hory, vezmite si niečo pod zub na raňajky podávané formou bufetu alebo zájdite do reštaurácie, ktorá sa objavila vo filme James Bond z  roku 1969. Ak máte radi preteky, prihláste sa na januárové Inferno. Taktiež si môžete najať sprievodcu a  zalyžovať si na Rote Härd, vyliezť na Hundshore alebo lyžovať s  údolia Sefinen až do Gimmelwald, tradičnej poľnohospodárskej dedinky. Ubytovať sa môžete v  hoteli Eigel, ktorý ponúka príjemnú atmosféru a  krásny výhľad na Jungfrau. 

Verbier, Švajčiarsko

Toto francúzsky hovoriace lyžiarske mestečko sa nachádza na západe Švajčiarska. To, čo tomuto stredisku chýba v  oblasti skialpinizmu, doháňa v  štýle, prvotriednom vybavení a  pohodlí. Miestne hotely, reštaurácie a  nočný život sú skutočne sofistikované. Vleky a  lanovky sú tu skutočne rýchle a  ponúkajú tak prístup k  úžasným 406km dlhým zjazdovkám. Okrem toho si pomocou sprievodcov môžete zalyžovať aj na mimozjazdovkových trasách. Po celom prelyžovanom dni sa ešte môžete ísť vytancovať na nejakú poriadnu diskotéku alebo si len sadnúť do baru Fer à Cheval, ktorý je medzi miestnymi veľmi obľúbený. Ubytovať sa môžete napríklad v  hoteli Farinet.

Kitzbühel, Rakúsko

Každý rok sa v  januári na tomto mieste stretne asi 80 tisíc lyžiarskych fanúšikov, aby sledovali najlepších svetových lyžiarov na pretekoch, ktoré sú považované za najprestížnejšie na svete. Na konci týchto pretekov sa môžete povoziť na kabíne Hahnenkamm, ktorej bočné strany zdobia mená minulých víťazov pretekov. Ak nemáte problém s  lyžovaním na zľadovatenom povrchu, vyskúšajte si svoje schopnosti na trase Streif, ktorá je plná strmých kopcov a  ostrých zákrut. Po prežití tejto adrenalínovej jazdy môžete zájsť do anglickej krčmy zvanej The Londoner, ktorej tradície siahajú až do osemdesiatych rokov. Ak je príliš preplnená, vyberte sa do mesta a  navštívte Goldener Greif, tradičný tirolský hostinec. Ak sa však v  Kitzbühel chcete ubytovať počas pretekov, pobyt si musíte zarezervovať 6 mesiacov vopred.

St. Anton, Rakúsko

Očarujúce mestečko s  alpskou tradíciou ponúka takmer 320km zjazdoviek. Ak si najmete nejakého sprievodcu s  lyžiarskej školy Arlberg, môžete sa lyžovať alebo vyjsť na kopec Valluga. Okrem toho si môžete zalyžovať smerom k  obci Lech, ktorá sa nachádza v  susednom údolí. Tam môžete zájsť do reštaurácie Schneggarei a  ochutnať tak úžasnú pizzu pečenú na dreve. Po návrate do St. Antonu  si môžete zalyžovať na svahu Krazy Kangaroo, ktorý je mimoriadne obľúbený najmä u  domácich. Po takejto parádnej lyžovačke zájdite do Mooserwirt, kde je party v  plnom prúde už o  štvrtej, DJ hrá tie najlepšie piesne, čašníci nosia fľaše a  ľudia všade tancujú. Ubytovať sa môžete v  tradičnom tirolskom hoteli das Mooser.

La Grave, Francúzsko

Keď sa významný lyžiar a horolezec menom Doug Coombs v  90. rokoch usadil v  La Grave, výrazne tomuto stredisku dopomohol k  tomu, aby sa vôbec objavilo na mape. V  súčasnosti je toto miesto Mekkou pre lyžiarov, ktorí milujú strmé svahy a  útesy. Táto malá dedinka zastrčená v  Alpách sa nachádza asi hodinu od Grenoble a  žije v  nej asi 500 ľudí. Ak chcete zjazdovky v  La Grave prežiť bez ujmy na zdraví, odporúčame vám najať si sprievodcu.