Zimné radovánky v regióne HOCHsteiermark

„Prísť k nám a načerpať energiu“ znie heslo zimného HOCHsteiermark-u. S vlastnoručne uštrikovanými ponožkami na kopytách, domácimi zákuskami v papuli a praskotom ohňa v kozube rozliehajúcom sa v chlpatých ušiach sa kamzíky tešia na spoločnosť ľudí, ktorí by chceli vypnúť  všedný deň a zapnúť pohodu.

Uvoľniť sa a plne sa ponoriť do pôvodného života, to vám ponúka HOCHsteiermark – krajina siahajúca od Štajerského Semmeringu až po pohorie Hochschwab a ďalej až za Eisenerzské Alpy. To sa nechajú doma okrem mobilu, počítača a televízora aj starosti všedného dňa a človek na pár dní vypne. Hornoštajerský recept znie: „prísť k nám a načerpať energiu“ - na adventných podujatiach vzkriesiť pôvodné tradície, na stretnutiach s dobrosrdečnými ľuďmi  zaháňať chlad, v dedinskej kuchyni piecť chlieb a zákusky, na kolovrátku priasť mäkkú vlnu a na túrach so snežnicami či lyžami na nohách objavovať idylickú zimnú krajinu.

Odpočinok namiesto zhonu

Dobrosrdeční hostitelia pozývajú hostí prizerať sa tradičnému remeslu a  pri klebetení v útulnej izbe sa venovať svojim ľudským náprotivkom, a nie inteligentnému telefónu. „Zavítajte k nám“ rozlieha sa napríklad v kraji Mürzer Oberland, kde dámy na priadkach  dovoľujú nazerať cez plecia na svoje ručné práce. Zimnú náladu ponúka zimný pekársky workshop v Turnau, kde hostia pečú pod vedením skúsenej gazdinej vianočné pečivo. V usadlosti Schagerhof je na programe štrikovanie a háčkovanie pod vedením panej domu alebo pokojné večery s hrami s najmilšími. A na svojráznom Seebergalme vyrážajú návštevníci na sánkovačku alebo na výlet na snežniciach, aby si potom dožičili pôžitok pri stole v špičkovej reštaurácii.

Znovuobjaviť pôvodné adventné tradície

Pod znakom baníckych obyčají prebiehajú oslavy adventných sviatkov v starých baníckych obciach Eisenerz, Vordernberg, Radmer, Veitsch a Gußwerk. Tradičné rituály, ako sú skok cez kožu, sviatok Barbory alebo banícka  posledná predvianočná šichta, približujú návštevníkom dejiny tunajšieho baníctva. Mesto Turnau pri „poľovníckom advente“ ostáva plne verné svojej „divej“ tradícii. Možno tu ochutnať vyberané pochúťky, napríklad divinu z pohoria Hochschwab,  a pozorovať pri práci zručných remeselníkov – od sklárov do kováčov. Pri zasneženej Mariazellskej bazilike sa už 15. rok za sebou koná adventný trh nasiaknutý vôňou medovníkov, ktoré sú špecialitou tohto pútnického miesta. Aj v Leobene, Brucku, Kapfenbergu und Mürzzuschlagu zadáva v predvianočnom období tón Ježiško. V tomto roku má premiéru vianočný trh v Roseggerhofe am Alpl, na ktorom sa celebrity ako popová hviezda Udo Wenders alebo kapela Die Edlseer zúčastnia charitatívnej súťaže v pečení.

Aj zimná romantika sa inovuje

Zimná romantika  ako podľa knihy: rozjímavé „Vianočné putovanie“ po stopách básnika Petera Roseggera vedie hostí sprevádzaných dychovkou a predčítaním do horského strediska Alpl.  Zážitky s dobromyseľnými štvornožcami vás očakávajú na výletoch s lamami z penziónu Schlagobersbauer v oblasti Waldheimat. Pripraviť sa, pozor, štart:  stredisko Gemeindealpe v Mitterbachu v oblasti Mariazell je tajný tip pre milovníkov túr, ktorí by si chceli krok za krokom vychutnať širokú panorámu masívu Hochschwab. Zasvätenie do teórie a praxe absolvovania túr ponúkajú ústretoví lyžiarski inštruktori v stredisku Präbichl. Vnímať inovácie:  Na „zoznamovacích dňoch“ v Stuhlecku sa hostia vyšvihnú na  skiboby a  zdolávajú svahy. Profesionáli predvedú na Majstrovstvách Rakúska v jazde na skiboboch v Stuhlecku od 29. do 31. januára 2015, ako sa to má robiť.

Prehľad o tradičných adventných trhoch a zimných ponukových balíčkoch regiónu poskytujú dve brožúrky, ktoré možno objednať na www.hochsteiermark.at alebo telefonicky v Tourismusregionalverband Hochsteiermark.