Lyžiarska túra v Kamenistej doline

V horách panuje zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Je pomerne  náročné zvoliť si lyžiarskú túru bez toho, aby došlo k ohrozeniu  účastníkov. Kedže ani my sme nechceli "hladkať štrkáča bosou nohou po  hlavičke", zvolili sme si výstup Kamenistou dolinou na Pyšné sedlo  (1792m) v Západných Tatrách.

Ani táto trasa by pri väčšom oteplení  nebola vhodná. V predchádzajúcich dňoch napadlo pomerne dosť snehu za  silného vetra a záveterné svahy boli pokryté pomerne hrubými snehovými  doskami. Ak by sa oteplilo riziko spontánnych lavín by bolo vysoké.  Našťastie mrazivé počasie pracovalo v náš prospech a tak sme si mohli  dovoliť stúpať úzkou dolinou pomerne pokojne.

Napriek tomu sme museli  pozorne vyberať trasu výstupu, aby sme sa nedostali do strmších svahov,  kde by hrozilo, že odrežeme nejakú lavínu. Svahy do Pyšného sedla však  ponúkajú možnosti výstupu terénom do strmosti 25 stupňov. Po prašane v  dlhom lesnom úseku na začiatku doliny, nás nad pásmom lesa prívítal  premenlivý sneh, ktorý nesľuboval práve ideálnu lyžovačku.

Ale skialpinisti  poznajú pravidlo, že pri túrach v horách netreba očakávať dobrú lyžovačku, ale treba sa pripraviť na celodenný boj smerom hore aj dole. A ak to náhodou vyjde a oblúky sú ako z reklamného filmu o freerideroch, tak je to bonus za ktorý treba byť vďačný. Dnes to bolo bez bonusu, ale nádherné počasie, skvelá partia a hlavne šťastný návrat stačia nato, aby sme prežili v horách krásny deň. Obzvlášť, keď sa pri ceste dole z mobilu dozvedáme od kolegov vodcov, že včera v lavíne zahynul jeden náš kolega a priateľ. Česť jeho pamiatke!

www.tatraclimb.sk