Großglockner Resort Kals-Matrei: Lyžovačka pod najvyššou horou Rakúska

Lyžiarske stredisko na východe Tirolska Großglockner Resort Kals-Matrei alebo tiež GG-rezort sa nachádza pri najvyššej hore Rakúska, Grossglockner. Vzniklo spojením dvoch pôvodne samostatných stredísk Kals a Matrei, čím vznikol veľmi pekný lyžiarsky rezort s dostatočným množstvom zjazdoviek všetkých náročností.

Malebná dedinka na východe Tirolska Kals am Grossglockner leží približne 520 kilometrov od Bratislavy, čo sme autom stihli približne za päť hodín. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí národného parku Vysoké Taury, pričom celému okoliu dominuje práve najvyššia hora Rakúska - Grossglockner. V dedinke však nečakajte luxusné promenády so značkovými obchodmi a všetkými ďalšími vymoženosťami turistického priemyslu. Kals vás očarí skôr neopakovateľnou atmosférou dedinky uprostred strmých hôr, kde sa do výšky týči ostrá veža kostola, strechy domov a panuje tu absolútny pokoj a pohoda v lone prírody. Ak vám teda stačí niekoľko reštaurácií, supermarket, banka, pošta, tri kostolíky a ste pripravený stráviť chvíle v jednej z najkrajších častí Rakúska, ste na na správnej adrese.

Ide tak o ideálne rodinné lyžiarske stredisko s perfektnými cenami a výbornými službami. Deti do 6 rokov lyžujú zdarma, mládež do 18 rokov má 50% zľavu na skipasy. To isté platí aj pre novovybudovaný, moderný hotelový a apartmánový komplex "Gradonna **** s Mountain Resort Chalet & Hotel", kde deti až do 18 rokov platia v izbe s rodičmi len polovicu ceny. Komplex ponúka zadarmo zapožičanie lyžiarskeho vybavenia, lyžiarsku školu aj vlek pre začiatočníkov. Mali sme možnosť si pohostinnosť tohto zariadenia vyskúšať a musím len pochváliť. Zvlášť kuchyňa je vynikajúca, pripravujú tu skutočné lahôdky.

Najdlhšia zjazdovka východného Tirolska

Tunajšie lyžiarske stredisko Grossglockner resort Kals - Matrei patrí medzi absolútnu rakúskou špičku. Hoci v čase našej návštevy ešte neboli spustené všetky zjazdovky, z lanovky som zreteľne videl, že sú dostatočne dlhé a hlavne široké. Väčšinou pritom ide o červené svahy, nájdu sa však aj modré - pre slabších lyžiarov a čierne pre skúsených lyžiarov. Čo ma však upútalo najviac bola pohoda na svahu. A to vďaka tomu, že zjazdovky boli neskutočne prázdne. Je tomu tak vraj prevážne po celý rok, tlačenica na vlekoch v tomto stredisku nie je zvykom, lyžiari sú rozptýlení na veľkom priestore. Je to preto lebo stredisko Grossglockner resort Kals - Matrei je trochu bokom od hlavných ciest. Kvalitu strediska však potvrdzujú aj vynikajúce hodnotenia na lyžiarskych portáloch bergfex.at, skigebiete-test.de. Napríklad si tu môžete dopriať lahôdku, vďaka zasnežovaniu je až do jari možný zjazd až do údolia do mestečka Matrei (1000 mnm) alebo do dedinky Kals (1.325 m). Je tu tak aj najdlhšia zjazdovka východného Tirolska, ktorá je dlhá 11,3 km.

Adler Lounge s panorámou šesťdesiatich troj-tisícoviek

Na konci sedačkovej lanovky sa vo výške 2621 metrov nachádza totálne namakaná reštaurácia Adler Lounge s panorámou 60 troj-tisícoviek! A priamo ako na dlani je samozrejme aj Grossglockner. Dali sme si tu dobré jedlo + pivo a kochali sa parádnym výhľadom. Je tu však aj požičovňa výstroje, predajňa a servis. To je už ale v Alpách bežný štandard. Premávajú sem úplne nové kabínkové a sedačkové lanovky, ktorých je celkovo 16. Niektoré dokonca s vyhrievaním. A ak by ste si chceli oddýchnuť od lyžovania je možné navštíviť aj osvetlenú sánkarskú dráhu v šesť kilometrov vzdialenej dedinke Wirgen (poplatok 4 €).