Legendárne pištoľníčky Divokého Západu

Americký divoký západ nebrázdili na svojich koňoch len kovboji a Indiáni. Našli sa aj drsniačy, ktoré žuli tabak a so zbraňou vedeli narábať lepšie ako šerif.

Jednoznače najznámejšia bola Martha Jane Canarray, prezývaná Calamity Jane, Katastofická Jana. Podľa mnohých bola „omylom prírody“ a mala sa narodiť ako muž. Jej slovník bol plný nadávok, veče bola opitá, mala svalnatú postavu, výborne jazdila na koni, príliš čsto sa neumývala a nosila chlapské oblečnie. Ponevierala sa po mnohých miestach divokého západu a v roku 1875 sa ako 22-ročá pripojila k armáde generála Crooka, ktorá bojovala proti Siouxom. No keď sa prezradilo, že je žena, musela odísť. Sama tvrdila, že bola aj v armáde známeho generála Custra, ktorý viedol mnohé bitky s Indiánmi. Calamity Jane ako veľmi mladý stretol aj známy herec Charlie Chaplin: „Vystupovali sme v divadle v Montane a v obecenstve sedela aj Jane spolu s Arkansas Tomom, známym pištoľníkom. Jane sa znepáčlo správanie divadelnej postavy Lady Isobel. V kľúčvom momente hry vstala a obrovským tabakovým pľuvancom presne zasiahla ružovú róbu herečy. Potom s ľadovým pokojom odkráčla z divadla.“ 

Najlepšia strelkyňa

Absolútne presnou muškou bola známa Annie Oakley. Strieľať vedela už ako osemročná a dnes by určite vyhrala súťaž SuperStar. No pred 150 rokmi svoj talent využila inak – stala sa hviezdou vo Wild West šou Buffala Billa. Annie dokázala bez problému rozstreliť na dve polovice kartu, ktorá bola vo vzdialenosti 30 krokov, navyše otočená k pištoľníčke zboku. Annina sláva sa dostala až do kráľovských kruhov a pri ceste po Európe predviedla na žiadosť mladého nemeckého cisára Viliama II. svoj obľúbený kúsok – odstrelila špičku cigarety, ktorú sám cisár držal v ústach. Neskôr sa tradovalo, že keby sa Annie trošku „pošmykla“ ruka, mohla cisára skoliť a predišla by tým vypuknutiu prvej svetovej vojny. 

Kráľovná banditov 

Medzi ostrých chlapíkov divokého západu sa dostala aj rodáča z neďalekej Budapešti Kate Fischer známa ako Big Nose Kate, teda Nosatá Kata. Jej otec nebol žiadne béčo, ale osobný lekár neskoršieho cisára Maximiliána I. Mexického. Jeho vydarená dcérenka však dlhé roky sprevádzala hazardného hráč a čstého účstníka prestreliek, chlapíka prezývaného Doc Holliday, mimochodom, dobrého kamoša Wyatta Earpa. Raz, keď Doca opäť naháňal šerif pre podozrenie z vraždy, podpálila Big Nose Kate hotel v Texase, len aby svojho milého zachránila. Nebola veru žiadna krehotinka! 

Povestnou šéfkou bandy zlodejov koní a dobytku bola Belle Starr, ktorá mala aj pri ozbrojených lúpežiach na sebe zásadne zamatovú dlhú sukňu a zdobený klobúk. Párkrát si posedela aj vo väzení a vystriedala mnohých „manželov“, medzi ktorými bolo viacero Indiánov. Sama osebe povedala: „Považujem sa za ženu, ktorá si dokázala užiť život.“ Veru, dámy v 19. storočí žili oveľa nudnejšie ako tieto „spice girls“.