Najkrajšie pešie prechody

Vydavateľstvo DAJAMA prišlo s ďalšou lahôdkou pre milovníkov turistiky a slovenskej prírody. V edícii Po Slovensku pribudli Najkrajšie pešie prechody, ktoré nadväzujú na pešie okruhy či hrebeňovky z tejto série.

Turisticky najatraktívnejším územím na Slovensku sú Tatry a Nízke Tatry a z týchto pohorí si tu peší turista nájde 11 prechodových trás. Mimoriadnemu záujmu milovníkov pešej turistiky sa tešia aj Slovenský raj, Malá Fatra či Veľká Fatra, ktoré sú zastúpené celkove štyrmi trasami. Zostávajúcich desať je z rôznych (aj menej známych) pohorí Slovenska a zoznámia nás s miestami, ktoré nie sú možno tak navštevované, ale patria ku skutočným turistickým lahôdkam.

Autorská dvojica Daniel Kollár a Tomáš Trstenský prešla tieto trasy naprieč jednotlivými pohoriami niekoľkokrát a snažila sa vybrať okrem tých najznámejších prechodov aj trochu menej frekventované úseky trás v slovenských pohoriach ako napr. Malých Karpatoch, Štiavnických vrchoch, Javorí, Slovenskom rudohorí, Branisku, Slanských vrchoch či Vihorlatských vrchoch.

Čachtické Karpaty

Prvá trasa v knihe vedie cez Čachtické Karpaty, čo je menej známy malokarpatský prechod. Ponúka však viaceré turistické bonbóniky – krasovú oblasť, legendami opradený hrad a niekoľko nádherných vyhliadkových miest. Východiskový bod sa nachádza v Novom Meste nad Váhom, trasa prechádza okolo Čachtickej jaskyne, výstupom na Čachtický hrad, cez Šípkové až do cieľa trasy, do Vrbového.

Okrem základného opisu každej trasy tu teda nechýbajú ani zaujímavosti súvisiace s jednotlivými miestami, cez ktoré prechádzame. Samozrejmosťou sú výškové profily, výrezy máp s priebehom trasy a podrobné praktické informácie časových rozvrhov, stúpaní, klesaní a náročnosti. Texty sú doplnené takmer 220-imi farebnými fotografiami, ktoré sa snažia ilustrovať priebeh trás a pripraviť vás vizuálne aspoň čiastočne na pohľady, ktoré vás na trase čakajú. Tie len doplnia celkové zážitky z absolvovania peších prechodov a celkom iste aj skvelé pocity po ich ukončení.

Knižnú novinku Najkrajšie pešie prechody uvedú do života na 51. stretnutí čitateľov časopisu Krásy Slovenska už túto sobotu 31. mája o 12.00 hod. na Smrekovici v pohorí Branisko. Všetci ste srdečne vítaní!