Malá Fatra

Malá Fatra má pre mňa špecifické čaro, pretože bola svedkom mojich prvých hĺbavejších dotykov s prírodou a z bohatého mešca spomienok sa mi vynára množstvo spontánno-krásnych zážitkov...

Od prvej hrebeňovky s ťažkým batohom na ramenách, cez magickú noc padajúcich hviezd pri Jánošíkovej soche, až po nočný prechod jej zvrásneného chrbta na skialpinistických lyžiach len za svitu mesiaca. Potom som sa dlhšie potulovala horstvami rôznych krajín a na pôvaby slovenskej prírody nezostával čas. Vzácne poklady máme na dosah ruky, no my ich veľakrát prehliadame. Upierame zrak do diaľav, prekračujeme hranice vlastnej domoviny a púšťame sa za krásami sveta. A pritom v duchu „pod lampou býva najväčšia tma“ sa stačí len pozrieť pod svetelné lúče Slovenska. Keď som sa však pred Vianocami vrátila do Malej Fatry a počas niekoľkých dní sa naplno nechala objať jej atmosférou, pocítila som, že som na správnom mieste, že som doma. Jej jednoduché motto: „Vitajte na Slovensku, vitajte v Malej Fatre, vitajte u nás...“ odrazu dávalo hlbší zmysel, zapadalo do nádychu a výdychu tohto regiónu. Áno, táto oblasť dýcha, žije, prúdi v nej krv našich predkov a zároveň sa v nej čoraz viac prejavujú prvky moderného vnímania človeka a jeho potrieb.

Lyžiarske stredisko Vrátna Free time zone

Skalnatá hradba Vrátnej doliny  je strážcom prírodného pokladu, nad ktorým sa vyníma Veľký Rozsutec (1609 m), v lesku slnka priam oslepujúci krásou svojich vápencových stien. Z jeho výšin má človek celú tú nádhernú reťaz kopcov a malebných dedín akoby na dlani. Turisti ho vyhľadávajú najmä v lete a spolu s roklinami Jánošíkových Dier, s citom pretkávanými rebríkmi, patrí k najsymbolickejším miestam Národného parku Malá Fatra. Zima tu býva rozprávková – akoby bielym štetcom maľovaná na plátno hôr a starých dreveníc. Všimlo si to už veľa ľudí a opakovane sa sem vracajú nielen opäť precítiť snehovú belobu, ale sa i aktívne včleniť do života v tomto horskom údolí.

Najvyhľadávanejším spôsobom trávenia voľných chvíľ je nepochybne s lyžami či snowboardom na nohách v lyžiarskom stredisku Vrátna Free time zone. O jej kvalitných zjazdovkách a úsilí splniť i tie najskrytejšie sny nadšencov bielych svahov svedčí jej status päťhviezdičkového lyžiarskeho strediska, čo je najvyššie možné hodnotenie. Áno, nemá svahy alpských rozmerov, no na malom priestore ponúka toho veľa – 4 areály (Poludňový Grúň, Paseky, Príslop a Chleb) s prevýšením až do 800 m, rozmanitý reliéf na 14-tich kilometroch zjazdoviek, 8-miestnu kabínkovú lanovku, 4-sedačkovú lanovku a 12 vlekov. Nezáleží pritom na tom, či máte malé dieťa, či sa radi carvingom zarezávate do precízne upraveného svahu, alebo milujete výzvy neporušeného snehu vo freeridovej zóne. Každý si tu nájde dôvod na gejzír úprimnej radosti zo života.

Pridanou hodnotou je bezplatné parkovisko, skibus prepájajúci hlavné stanovištia lanoviek a vlekov, snowtubing, novými priestormi sa pýšiaci babysitting, snowpark i slivovicou voňajúce après-ski bary.

Adrenalínová romantika na skialpoch i snežniciach

Región Malej Fatry rýchlo pochopil, že klient má čoraz vyššie nároky na zážitkové spomienky a len pasívny pohľad na pôvaby prírodných krás už nestačí. V lyžiarskych požičovniach v radoch nestoja len zjazdové, ale i skialpinistické lyže, nuž ak vás láka prekročiť hranice snežného obzoru a pozrieť sa na bielu perinu i z inej perspektívy, stačí si len zobrať sprievodcu a vyraziť.

Pokiaľ nie ste lyžiar, no i napriek tomu vaše srdce bije pre dobrodružstvo, na snežnicový pochod s nádychom dennej i nočnej romantiky určite nezabudnete. A ak sa pritom zatúlate i k Chate na Grúni (973 m), vojdite do jej drevom a čerstvými šiškami voňajúceho sveta, na priedomí ktorého vás privíta chatár s vločkami lásky k horám i ľuďom v očiach. Endorfíny si tu môžete vyplaviť i prechodom cez ľadovcové zovretie Jánošíkových Dier s mačkami na nohách a zlanením zimnými farbami tancujúceho vodopádu. Zážitkových možností je tu naozaj veľa.

Terchová

Každá originálna myšlienka má svoje vlastné kúzlo a pokiaľ aj nepatríte k priaznivcom typicky slovenskej gastronómie, ktorou rozvoniava celá oblasť, návšteva koliby v Hoteli Diery*** bude i umelecko-poznávacím zážitkom. Program s názvom „Tak sa jedlo v Terchovej kedysi...“ pozostáva z niekoľkochodovej večere so živou terchovskou hudbou, s premietaním a najmä zanieteným rozprávaním o tom, ako sa v časoch minulých stravovali a žili terchovskí horali.

Jedlá z diviny zase s ľahkosťou pohladia chuťové vnemy pri panoramatickom výhľade na zasnežené súznenie ihličnanov a holých strání z presklenej reštaurácie Hotela Boboty***. Jeho súčasťou je i bazén, fínska sauna, fitnes, masáže, nuž relaxácia v horskom prostredí môže pokračovať i potom, keď obrysy malofatranských štítov dávno splynú s tmou.

Región Malá Fatra

Rodisko Juraja Jánošíka som nasala všetkými zmyslami a nechala sa jeho krásou, prameniacou v prírode i histórii, celá objať. Nebyť však nadšenia ľudí, ktorí s iskrivým entuziazmom posúvajú sloveso „nedá sa“ do čoraz vzdialenejšieho horizontu nemožnosti, bol by to len malebný kút Slovenska. Takto však z neho cítiť ich pozitívnu energiu a odhodlanie ponúknuť návštevníkom čosi viac. A nielen v Terchovej, ale i v susediacich Kysuciach.

Čo len na chvíľu sa zastaviť v Starej Bystrici a pozrieť si umelecky veľmi citlivo stvárnený orloj na zrekonštruovanom Rínku Svätého Michala Archanjela stojí za to. A ak chcete pokračovať v ochutnávaní miestneho kulinárstva, neprehliadnite reštauráciu s výstižným názvom „Obľúbená“. Budete prekvapení, koľko lásky a zároveň estetickej i chuťovej noblesy sa ukrýva za nenápadnou fasádou tejto reštaurácie.

A ak zatúžite po priestorovom i gastronomickom luxuse, Žilina, ako  pulzujúce mestské centrum regiónu Malá Fatra, ukrýva štvorhviezdičkový ubytovací i reštauračný nadštandard v podobe   takých známych hotelov, ako sú Hotel Dubná Skala**** s prívlastkom „boutique“, Hotel Polom**** alebo Hotel Villa Nečas**** s pôsobivou historickou charizmou.

Príťažlivosť turistického regiónu Malá Fatra nie je len v jeho prírodných perlách, zrkadliacich sa v odraze vnímavých očí, ale i v pochopení ľudí v ňom žijúcich, že bez kvalitných služieb i ten najkrajší perlový náhrdelník stráca svoj lesk.