Tatry

Tatry by sme mohli obrazne nazvať aj – Malé v malom. Malé veľhory, v malom štáte. Na malej ploche sa tu nachádzajú horské hrebene, doliny, kamenné štíty, či množstvo chránených živočíchov.

V tomto krátkom článku si ale priblížme Tatry všeobecne, s pohľadu bežného turistu a spomeňme aspoň tie najzákladnejšie lákadlá. Východiskových bodov na návštevu Tatier je niekoľko. Samozrejme, v prvom rade je to dopravný uzol - Poprad. Na ubytovanie sa však javia trochu vhodnejšie klasické destinácie ako Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso, Starý Smokovec, ktoré sú bližšie ku tatranským končiarom.

Spomenúť však treba s turistického hladiska čoraz rozvinutejšie, no komerčne zatial menej známe obce ako Veľký Slavkov, Mengusovce, Ždiar, Nová Lesná, Stará Lesná alebo Zuberec pod Západnými Tatrami… Budete sice trochu ďalej, no za ubytovanie zaplatíte menej. Zostáva sa už iba rozhodnúť, ako využiť voľný čas. Možností je neúrekom. Turistika, v zimnom období lyžovačka, skialpinizmus alebo návšteva aquaparku, skanzenu, jaskýň, či vysokohorských chát…

Lyžovačka v Tatrách

Spomeňme hlavné tatranské strediská na lyžovanie. Ako zjazdovku s najlepšími snehovými podmienkami by sme mohli vybrať Skalnaté Pleso. Ide o najvyššie položené stredisko lyžovania - od 1750 do 2200 metrov. Sú tu aj kvalitné lyžiarske trate pre skutočne náročných lyžiarov. Problémom sú občas lavíny, ktoré padajú z Lomnického sedla, čo sa však rieši stavaním protilavínovým bariér a odstrelom lavín.

Mimoriadne obľúbené najmä u zahraničných turistov sú Park Snow na Štrbskom Plese, či Hrebienok v Starom Smokovci. Na Štrbskom plese môžu lyžiari využívať tri zjazdovky strednej náročnosti: Interski, Esíčko, Solisko. Pripomeňme, že v okolí sa nachádza aj množstvo kvalitných bežkárskych tratí. Na Hrebienku okrem zjazdoviek oblubujú hlavne detskí turisti bobovú a sánkarskú dráhu z Hrebienka do Starého Smokovca. Pre rodiny s malými deťmi je veľmi vhodná aj zjazdovka v Strednica - Ždiar.

Neposkytuje sice lyžiarske podmienky pre náročných a skúsených lyžiarov, no vyhovuje práve rodinám s malými deťmi a začínajúcim lyžiarom. Pre úplnosť musíme spomenúť aj lyžovačku v Spálenej doline na Zverovke v západných Tatrách. Toto stredisko je bokom od výššie spomínaných klasických tatranských zjazdoviek a dostať sa sem možno najlepšie cez Liptovský Mikuláš a ďalej na turistickú obec Zuberec. Je už samozrejmosťou, že na tatranských zjazdovkách nechýbajú pôžičovne lyžiarskej výstroje alebo lyžiarske školy. Navyše, zima v Tatrách býva dostatočne dlhá a zjazdovky sú využívané väčšinou až do mája. Čo je však veľkou nevýhodou tatranských lyžiarských stredísk, sú dlhé rady na vlekoch. Úprimne treba povedať, že najmä v čase sviatkov si tu veľmi nepolyžujete... Náhradným riešením je čiastočne skialpinizmus. Samozrejme, tento šport nie je určený sviatočným lyžiarom. Tu ešte pripomeňme, že skialpinizmus je možné vykonávať na území TANAPU – Tatranského národného parku iba za priaznivých snehových podmienok v období od 21.12. do 15. 4. a za predpokladu, že nie je vyhlásené lavínové nebezpečenstvo.

Skanzeny, jaskyne a aquapark

Po dobrej lyžovačke padne vhod - relax. Ako jeden z najvhodnejších spôsobov sa javí oddych v bazéne s horúcou termálnou vodou. Kde to možno zažit? Najbližšie k Tatrám je Aquacity Poprad – termálny aquapark s troma vonkajšími bazénmi. Je otvorený denne od 8.00 do 22.00. Dva kilometre od Liptovského Mikuláša je to Tatralandia, celoročné termálne kúpalisko, kde je k dispozícii šesť bazénov. Areál je rozšírený o lanové centrum Tarzania a westernové mestečko. Otvorené denne od 10.00 do 21.00. Spomeňme ešte aj termálne kúpalisko v Bešeňovej neďaleko Ružomberka a Oravice, neďaleko lyžiarskeho strediska Zverovka. Obe sú tiež otvorené celoročne, navyše, priamo nad Oravicami vznikla pred nedávnom úplne nová zjazdovka. Takže tu možno skoro na 100 percent praktizovať slogan – na lyžiach do bazéna.

Ako vhodný výlet sa v čase voľna od lyžovania javí návšteva niektorého zo skanzenov. Najbližšie k Tatrám je skanzen v Pribyline alebo v Zuberci. Pripomeňme si aj goralskú obec Ždiar, ktorá je zaujímavá svojou ľudovou architektúrou. Ak by ste cestovali do Tatier cez Ružomberok, za návštevu stojí dedina Vlkolínec, ktoré je na zozname UNESCO. Tipom na výlet je určite aj návšteva Belianskej a Važeckej jaskyne. Belianska jaskyňa sa nachádza na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Važecká jaskyňa je situovaná priamo na okraji dediny Važec. Doporučujeme aj návštevu historických miest Kežmarok alebo Levoča, východne od Tatier.