Svadba v kaštieli - krásy Ponitria

Napriek tomu, že je pre nás prítomnosť kaštieľov, hradov a zámkov všedná, nie všetky krajiny majú takýto historický blahobyt. Na Slovensku si môžete prenajať kaštieľ na vlastnú svadbu!

Svadba v kaštieli

Mnohokrát boli naši zahraniční známi zaskočení fotografiami z miest, ktorých hodnotu som si tiež dlho neuvedomovala. Po víkende v kaštieli neďaleko Nitry som začala chápať súvislosti a možnosti, ktoré som si predtým tiež dostatočne neuvedomovala. Počas nášho pobytu sa v Mojmírovskom kaštieli konala svadba, na ktorej ženích nebol Slovák. Pre nás normálne miesto na svadbovanie, pre tých zo zámoria, rarita!

História kaštieľa

historia_kastiela

V 18.storočí dal slávny pán gróf Huňady postaviť kaštieľ v barokovom slohu, s anglickým parkom a koniarňou povedľa. V stajniach sa chovali vzácne plemená a už začiatkom 19. storočia sa v Urmíne konali prvé konské dostihy v Rakúsko- Uhorsku. Dnes je koniareň premenená na ubytovaciu časť s veľkou spoločenskou miestnosťou. Po nedávnej rekonštrukcii sú izby kaštieľa vybavené vlastnou kúpeľňou a príslušenstvom. V priestoroch kaštieľa sa nachádza reštaurácia s bohatým výberom jedál z jedálneho lístka, s ponukou mojmírovských vín, niekoľko školiacich miestností, sauna, posilňovňa, telocvičňa, vonkajšie tenisové kurty, minigolf a veľké exteriérové šachy a hotelový bazén s doplnkovými službami.

Strelnica ako atrakcia

strelnicaPriamo v kaštieli je ďalšia nezvyčajnosť– krytá strelnica v podzemných priestoroch starobylej klenbovej pivnice. Tunelová strelnica pre krátke guľové zbrane je vybavená technikou s pohyblivými a padacími terčmi, diviakom na prieseku i otočným miznúcim terčom. Ozdobou konferenčného centra je stála expozícia výtvarných diel domácich a zahraničných výtvarníkov.

Okolie - Nitra - Mojmírovce

Atrakcie okolia sú prepojené s bohatými možnosťami, avšak s jemným diktátom počasia a ešte čohosi... Čítajte ďalej!

Upozornenie! Popísaná oblasť nie je natoľko turisticky frekventovaná, akoby mohla byť, respektíve ako raz bude. Mnoho pozoruhodností, žiaľ, nie je tak jednoduché vidieť. Nie z dôvodu, že niektoré nefungujú celoročne, ale aj preto, že sú prístupné len na objednávku, alebo pre skupiny. Napriek tomu sa tu naskytá možnosť využiť iniciatívu tých, ktorí sú schopní predviesť vám neštandardne vypracovaný program /obhliadka Nitry, obhliadka zrúcanín hradov v okolí v konskom koči, návšteva zubrej obory atď/.

Nitra

Nitra, kolíska slovenského poľnohospodárstva upútava na svoju minulosť historickou školou, olejkárňou, mliečnicou, či včelínmi, skanzenom poľnohospodárskeho múzea. Mesto, v ktorom boli postavené prvé kresťanské kostoly na Slovensku pamätá na svoju starobylú históriu. Hradný areál, park, staré mesto, múzeá prezentujú éru Nitrianskeho kniežatstva i Veľkej Moravy.

Národný žrebčín a klasicistický kaštieľ v Topoľčiankach

http://www.dobrodruh.sk/kam-na-slovensku/slovenske-kupele

Hovorí sa, že neďaleký Národný žrebčín je naša jediná živá ,,Národná kultúrna pamiatka” zachovávajúca pre Európu génový fond niektorých plemien. Hipologické múzeum poskytuje celkový obraz o tom, čo s chovom koní súvisí. Pozostáva zo štyroch pavilónov- pavilón konských postrojov, pavilón kočov, pavilón dielní a pavilónu športovej histórie. Zámocký park a múzeum v Topoľčiankach sú výbornou kombináciou k uvedenej pozoruhodnosti.

Tip k poznávačke : Priamo v zámku Topoľčianky je možné zabezpečiť slávnostnú recepciu.

Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch

Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch

Len kúsok od Topoľčianok je Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch, preslávené najbohatšou zbierkou cudzokrajných drevín na Slovensku. Krásny park je pre návštevníkov otvorený mimo zimných mesiacov.

Zubria obora - tiež potrebné naplánovať ...

Najväčšie európske suchozemské cicavce- zubre sa chovajú v obore v Pieskoch, vzdialených iba 6km. Ideálny čas pre ich návštevu je v čase obeda, vtedy prichádzajú za potravou. My sme prišli v nevhodnom čase a tak sme ostali bez fototrofejí:-).

Upozornenie!                                                                  Organizovaná poznávačka potrebuje plán. Ak plánujete skupinovú obhliadku Nitry a okolia skombinovanú s ubytovaním v šľachtickom štýle, vedzte, že tento výlet potrebuje plán. Výsledný zážitok z dobre zorganizovanej putovačky potom stojí za to!

www.tricio.sk