Malá, zato pekná krajina. Hovorí sa o Slovensku. Lepšie povedané, hovoríme to my... Ešte presnejšie, hovoria si to niektorí spomedzi nás. Niežeby to nebola pravda.
Skutočne, toľko rôznych prírodných krás, kontrastov a zaujímavostí na tak malom priestore len tak nevidno... Na druhej strane, žiaľ, svet o Slovensku veľmi nevie... Ak áno, sú to často skreslené a nelichotivé informácie. Čo je ale najhoršie, veľké medzery o vlastnej krajine má aj veľa našich krajanov.
Andy Warhol a dóm sv. Alžbety
Pripomeňme si teda niekoľko slovenských špecifík, ktoré robia našu krajinu výnimočnou aj s pohľadu európskeho alebo dokonca svetového. A tak, viete že... Dóm sv. Alžbety v Košiciach je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň aj najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe. Ten, kto ešte osobne nenavštívil Košice ho ľahko nájde priamo v samotnom centre. Len pre zaujímavosť pripomeňme, že vonkajšia dĺžka dómu je 60 m, šírka 36 m, výška severnej veže 60 m a hlavnej lode 23 m. Zostaňme ešte na východe, konkrétne v Medzilaborciach.
Toto mesto je nerozlučne spojené s menom Andyho Warhola. Rodičia tohto slávneho rodáka pochádzali z dedinky Miková, ktorá je od Medzilaboriec čoby kameňom dohodil. Práve tu sa nachádza Múzeum moderného umenia Andy Warhola, ktoré je jediné svojho druhu v celej Európe. Múzeum vzniklo v roku 1991, otvorené je v utorok až nedeľu v čase od 10.00 do 17.00 hod. Posuňme sa do historickej Levoče. V kostole svätého Jakuba možno dodnes obdivovať najvyšší drevený gotický oltár. Vyhotovil ho známy Majster Pavol, meria 18,6 metra, vyrezali ho z lipového drevo a do súčasnosti sa zachoval kompletne.
Mincovňa, Drotárske múzeum
Sme v Kremnici. Konkrétne v preslávenej kremnickej mincovni. Tu sa razia mince už od roku 1328 a mincovňa je tak jedným z najstarších, nepretržite fungujúcim podnikom na svete. Vlastná budova mincovne stojí priamo na ústrednom námestí. V meštianskom dome tiež priamo na námestí je Múzeum mincí a medailí. Dodnes sa tu razia indické rupie, mince pre Nepál, Malajziu a už dnes sa chystajú na euromince...
Pri Žiline, v Budatínskom zámku sa nachádza Drotárske múzeum, ktoré je jediné svojho druhu v celom svete. Pod jednou strechou je tu zhromaždených množstvo drotárskych prác, prezentujúce toto typické slovenské remeslo. Netreba zabúdať ani na historický fakt, že najsevernejším známym miestom v strednej Európe kam sa dostali rímske légie je Trenčín, bývalé Laugaricio. O tejto skutočnosti svedčí rímsky nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179. Kúsok od Bratislavy, na hrade Červený kameň je zase možnosť navštíviť najrozsiahlejšie podzemné pivnice v strednej Európe. Sú súčasťou atraktívnej prehliadky hradu.
Academia Istropolitana, konská železnica, sad Janka Kráľa
A sme v hlavnom meste, Bratislave. Tu bola v roku 1465 založená vôbec prvá univerzita v Uhorsku – Academia Istropolitana. Jej budova priamo v centre mesta je dodnes sídlom Vysokej školy múzických umení. V Bratislave bolo objavené aj zatiaľ najväčšie keltské oppidum v strednej Európe. Jeho rozloha siahala od bratislavského hradného vrchu až po Námestie slobody. Len málo z nás vie, že nenápadná budova Prvej konskej železnice, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura je vôbec jednou z najstarších staničných budov na svete. Túto stavbu z prvej polovice 19. storočia dnes každodenne míňajú tisíce áut na frekventovanej križovatke ulíc Krížna a Legionárska. Bratislava má aj ďalší európsky unikát, hoci mnohí Bratislavčania ho za unikát vôbec nepovažujú. Je ním Nový most alebo Most SNP ponad Dunaj.
Táto stavba, ktorej padla za obeť veľká časť bratislavského starého mesta a je tak považovaná za barbarské dielo, má ale aj svoje nesporné prednosti. Paradoxne dokonca vyhrala ocenenie - Stavba 20. storočia. Konštrukcia vážiaca približne 7000 ton je zavesená iba na jednom pylóne, pričom vo výške 80 metrov je panoramatická reštaurácia, známe UFO. Ak máme byť v rámci nášho hlavného mesta detailní, nutné spomenúť aj sad Janka Kráľa na petržalskom brehu Dunaja. Tento park, o ktorého oklieštenie sa v poslednom čase snažia a určite aj budú snažiť rôzne záujmové skupiny bol založený už v roku 1776. Dodnes je veľmi obľúbeným miestom oddychu pre tisíce obyvateľov mesta a je považovaný aj za najstarší verejný park v Európe.