Slovenské hrady a kaštiele

Lemujú cesty, ich siluety sa vypínajú na horizonte, vidno ich na kilometre ďaleko. Slovenské hrady a kaštiele. Zopár z nich si v stručnosti pripomeňme, ako tip na víkendový výlet.

Za jeden z najkrajších kaštieľov na Slovensku je považovaný Betliar. Nachádza sa v rovnomennej obci na Gemeri a navštíviť ho môžete, ak sa budete pohybovať v okolí mesta Rožňava, trebárs počas dovolenky v Slovenskom raji. Od Rožňavy je Betliar vzdialený približne iba päť kilometrov. Dvojposchodový kaštieľ dal postaviť začiatkom 18. storočia Štefan Andrássy a sídlo je dodnes obklopené nádherným parkom. Ide o typické vidiecke sídlo šľachty. V interiéry sa zachovalo množstvo kusov historického nábytku, vzácne obrazy, zbrane a trofeje. Najväčšia hodnota je zrejme sústredená v historickej knižnici z konca 18. storočia, v ktorej sa zachovalo približne 20 000 zväzkov. Raritou sú aj exotické exponáty najmä z Afriky a Ázie. Otvorené je v utorok až nedelu a vstupné sa pre dospelých pohybuje okolo 80,-sk, pre deti je polovičná zľava.

Krásna Hôrka

Zostaňme ešte chvílu na Gemeri. Neďaleko Rožňavy sa nachádza aj nádherný a majestátny hrad Krásna Hôrka. Hrad pochádza zo 14. storočia, jeho dominantou je masívna veža, hradný palác a opevnenie. Ide o zachovalý, verejnosti sprístupnený hrad na vrchole holého kopca na severnom okraji rovnomennej obce. Hrad je dobre vidno do veľkej vzdialenosti a jeho silueta je ľahko rozoznateľná aj z cesty v smere Rožňava - Košice. Priamo na hrad sa dostanete jednoducho, z obce naň vedie zjazdná cesta dlhá asi tri kilometre a končí až na parkovisku pred hradom. Okrem samotnej majestátnej stavby tu môžete navštíviť aj historickú hradnú expozíciu, kde je zhromaždené najmä bytové zariadenie hradu a zbierky rodového múzea. Otvorené je pre verejnosť každý deň okrem pondelka.

Jasovský kláštor

Len pár minút od Košíc, približne 28 kilometrov západne sa nachádza obec Jasov a v nej Jasovský kláštor. Ide o menej známu, no veľmi peknú lokalitu, ktorá si zaslúži pozornosť. Stavbu kláštora by sme mohli nazvať veľkolepou, pričom projektantom bol viedenský architekt Pilgram. Niet sa preto čo čudovať, že pôdorys je vlastne kópiou veľkých rakúskych barokových kláštorov, pričom dominantou je mohutný dvojvežový kostol. Miestnou zaujímavosťou je aj Jasovská jaskyňa, ktorá sa v roku 1848 stala prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Pre zaujímavosť, už v minulosti sa tu skrývali ozbrojené tlupy bratríkov.

Červený kláštor, Ľubovniansky hrad

Presuňme sa o niekoľko desiatok kilometrov severnejšie. Ak budete tráviť dovolenku v Tatrách a dáte si deň voľna od lyžovania, vhodným tipom môže byť výlet na Červený kláštor. Červený Kláštor je turistickým centrom Pieninského národného parku a historický areál sa nachádza na východ od obce Červený Kláštor, ktorá leží 6 km na východ od Spišskej Starej Vsi. Autom sa dostanete až na parkovisko pred kláštorom, počas letnej sezóny s poplatkom, alebo zaparkujte v dedine. Pre verejnosť je kláštor prístupný v mesiacoch máj až október, je však pekný na pohľad aj zvonku. A v prvom rade je obklopený nádherným prírodným prostredím, ktoré je príťažlivé v zime aj lete.

Od kláštora vedie červený náučný chodnik do Pieninského prielomu a na Haligovské skaly. Samozrejme, v lete je najväčšou atrakciou splavovanie Dunajca na pltiach. Juhovýchodne, vzdušnou čiarou približne 20 kilometrov od Červeného kláštora sa na pomedzí Šariša a Spiša nachádza Ľubovniansky hrad. Ide o čiastočne zachovaný a rekonštuovaný hrad na vápencovom kopci nad cestou, oproti mestu Stará Ľubovňa. Hrad sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uložené aj poľské korunovačné klenoty. Ľubovniansky hrad sa zmenil prestavbami zo 16. a 17. storočia na veľkú renesančnú pevnosť. Popri samotnej stavbe hradu je lákadlom pre návštevníkom aj alej v podhradí a blízky skanzen. Hrad je pre verejnosť sprístupený celoročne, v období od októbra do apríla, každý deň okrem pondelka. Kávu alebo obed doporučujeme naplánovať v samotnom centre mesta Stará Ľubovňa, ktoré sa po prvý krát spomína už v roku 1292. Ide o staré historické mesto, ktoré má zachované štvorcové námestie s meštianskymi domami a krátka relaxačná zastávka tu určite padne vhod.