Oravský hrad

Dračie hniezdo, pripomína silueta Oravského hradu impozantne sa vypínajúceho na strmom brale, popod ktoré preteká rieka Orava. Ide o jedinečnú monumentálnu stavbu, ktorej horná časť je nad priepasťou hlbokou 112 metrov.

Slovenský Dracula a Oravský hrad

Oravský hrad sa právom považuje za najkrajšiu pamiatku svojho druhu u nás. V jeho historických priestoroch sa nakrúcal jeden z prvých nemých filmov na Slovensku - Upír z Nosferatu, príbeh o grófovi Draculovi. Oravský hrad bol i miestom nakrúcania legendárneho Adama Šangalu a prednedávnom aj film Sokoliar Tomáš. Dodnes sa zachovala stará povesť, ktorá nám rozpráva príbeh o vzniku Oravského hradu. Veľmi dávno žil na Orave starý boháč, ktorý sa mohol pochváliť úplne všetkým. Chýbala mu už iba jedná jediná vec - hrad, aký ešte nikto nikdy nevidel. Rozhodol sa preto postaviť si takýto hrad. Keďže bol už veľmi starý, vedel, že by sa nedožil jeho dokončenia.

Oravský hrad sa právom považuje za najkrajšiu pamiatku svojho druhu u nás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Existoval len jeden spôsob ako ho postaviť za jednu noc - uzavrieť zmluvu z diablom. A tak sa aj stalo. Bol to však tvrdý obchod. Ak diabol postaví hrad z večera do rána, kým kohút trikrát zakikiríka, duša starého boháča prepadne peklu. Diabol sa zaradoval ľahkej úlohe a pustil sa do práce. Aké však bolo jeho prekvapenie a zlosť, keď kohút zakikiríkal po tretíkrát a stavba stále nebola hotová - zostali mu tri obrovské balvany. Diabol nahnevaný, že stávku prehral, zodvihol obrovské kamene a šmaril ich do diaľky. Dodnes sa traduje, že jeden z veľkých kameňov je v Orave, ďalší v Dolnej Lehote a tretí je na vrchu Šibenica, kde počas protihabsburského povstania popravili jeho vodcu Gašpara Piku a dvadsaťšesť oravských zemanov.

Inšpiráciu tu čerpal aj Čapek

Oravský hrad je súčasťou Oravského múzea P. O. Hviezdoslava - najstaršieho múzea na Slovensku, ktoré vzniklo v roku 1868. V súčasnosti múzeum spravuje desať objektov v rôznych kútoch Oravy. Popri Oravskom hrade je to Čaplovičova knižnica v Dolnom Kubíne, rodný dom M. Kukučína v Jasenovej a ďalšie. Majetok múzea sa odhaduje na dve miliardy korún. Veď iba Čaplovičova knižnica obsahuje 86 tisíc knižných jednotiek. Z toho je 26 kusov starých tlačí spred roku 1500. Súčasťou majetku knižnice sú aj originály Newtonových a Kopernikových prác. Ako perličku by som spomenul neúspešnú snahu francúzskeho zberateľa, ktorý za desať kníh ponúkol až 550 tisíc francúzskych frankov, čo je približne tri a pol milióna korún. Najväčšou atrakciou Oravského hradu je jeho monumentálnosť a malebnosť zakomponovaná do neopakovateľného prírodného prostredia. Ten, kto už raz navštívil túto lokalitu musí súhlasiť. Chýry o Oravskom hrade dávno prekročili hranice Slovenska. Zo známych osobností sem v minulosti chodil hľadať inšpiráciu pre svoje svetoznáme romány napríklad aj Karel Čapek. Oravský hrad sa právom považuje za najkrajšiu pamiatku svojho druhu u nás

Zo zahraničia pochádza skoro 60 percent návštevníkov z celkového počtu približne 150 tisíc, ktorí ročne navštívia Oravský hrad. Prvé písomné zmienky o vzniku murovaného hradu sú z roku 1267. To je letopočet, ktorý musí sprievodkyňa opakovať návštevníkom z USA niekedy aj trikrát. Nechcú uveriť, že také staré stavby môžu existovať ešte v takom dobrom stave. Celý komplex sa skladá z horného, stredného a dolného hradu. Ako prvú postavili citadelu horného hradu, ktorá sa týči na strmom brale nad priepasťou hlbokou až 112 metrov.

Pôvodne bol do nej prístup len po drevených rebríkoch, čím sa hrad stal prakticky nedobytný. Dodnes sa hovorí o tom , že hrad silou nikdy nepokorili, vždy iba zradou alebo ľsťou. Do hornej časti hradu v súčasnosti návštevníci vystupujú po strmých nekrytých schodoch, vytesaných priamo do hradnej skaly. Výstup je skutočným dobrodružstvom a vyžaduje si dobrú fyzickú kondičku. Odmenou je nádherný výhľad do ďalekého okolia. V strednej časti hradu sa dodnes zachovala studňa, ktorá vraj v minulosti siahala do hĺbky 90 metrov. V roku 1800 postihla hrad obrovská katastrofa, keď požiar zničil všetky jeho drevené časti. Zachovali sa len dva pôvodné drevené stropy v dolnej časti hradu.

Turzove šaty sú poklad

Zbierkové predmety sú zhromaždené v historickej, etnografickej a prírodovedeckej expozícii. Ich súčasťou sú aj zbierky zbraní a historického nábytku. K najcennejším predmetom, uloženým v depozite Oravského hradu, patria zachované, skoro päťstoročné komplety oblečenia Juraja a Imricha Turzu, ktoré roku 1899 vyzdvihli z rodinnej krypty na Oravskom hrade. Pozornosť si zaslúžia aj detské šaty zo 17. storočia, zemiansky odev so zlatými a striebornými doplnkami z 19. storočia, zbierka teratogénnych javov (rastových porúch) u zvierat z minulého storočia (dvojhlavé teľa, šesťnohé jahniatko) a ďalšie pozoruhodnosti. Na Oravskom hrade osobitný význam majú aj sprievodné podujatia, ktoré sú oživením a zatraktívnením pre turistov. Patria k nim napríklad nezabudnuteľné nočné prehliadky hradu za žiary fakieľ.

Atraktivitu oravského regiónu zvyšuje v letných mesiacoch Oravská priehrada, celoročné termálne kúpele pod holým nebom - Oravice, neďaleké Múzeum oravskej dediny v Zuberci a ďalšie možnosti. Bližšie informácie na internetovej adrese www.oravamuzeum.sk.