Orava

Orava, kraj, ktorý bol ešte nedávno symbolom tvrdého života a každodennej ľudskej driny. V súčasnosti však už do povedomia verejnosti preniká Orava čoraz viac ako ideálne dovolenkové miesto.

S nádhernou prírodou, tradíciami, či neopakovateľnou ľudovou architektúrou. Túto skutočnosť si ale neuvedomujú iba Slováci. Možno skonštatovať, že prevážnu časť návštevníkov Oravy tvoria každoročne státisíce poľských a českých turistov. Majú to blízko, Orava je nádherná v zime aj v lete a navyše, ešte stále je to pre našich susedov cenovo výhodné.

A to aj v takých vychytených lokalitách zimnej a letnej turistiky ako napríklad Zuberec, Habovka, Oravský Biely Potok, Podbieľ… Samozrejme, po celom regióne postupne pribúda aj množstvo nových hotelov so saunami, bazénmi, tenisovými kurtami, ale ubytovanie na sukromí má a aj bude mať na Orave veľmi silnú pozíciu. Ako bežní návštevníci tak s ubytovaním určite mať problém nebudete. Samozrejme, s výnimkou sviatkov a prázdnin, keď treba ubytovanie zarezervovať.

Drevenice, Roháče a skanzen

Ako už z vyššie uvedeného vyplíva, Orava je región na severe Slovenska, pričom tvorí hranice s Poľskom. Na východe tvoria prirodzenú hranicu nádherné Roháče, ktoré sú už súčasťou Západných Tatier a patria zároveň do TANAPu. Na západe sa rozprestiera Malá a Veľká Fatra a na juhu malebné Chočské vrchy s rázovitými dedinkami. Na prírodné krásy tu teda natrafíte na každom kroku. Samozrejme nielen na prírodné.

Cestou cez oravské dediny uvidíte prakticky na každom kroku staré malebné drevenice, v ktorých sa neraz býva dodnes. Postupne sa však rekonštruujú a prerábajú na víkendové chalupy. Pohľad na ne však vytvará pocit neopakovateľného koloritu. Ak budete mať cestu naokolo, nezabudnite ani na prehliadku drevených artikulárnych kostolíkov v Leštinách, Istebnom a Tvrdošíne. Skvostom ľudovej architektúry je Múzeum oravskej dediny v Zuberci-Brestovej. Toto pekné miesto pod siluetou Roháčov už možno celkom určite doporučiť ako cielové miesto plánovaného výletu.

Lyžovačka na Orave

Pripomeňme si ale niekoľko lokalít, ktoré patria k symbolom Oravy. Ako inak, zrejme najznámejším je legendárny Oravský hrad. Je jedinečný už na pohľad svojou siluetou na strmom brale, teší sa veľkej obľube u návštevníkov, jeho krásu objavili už aj filmári z celého sveta. Nájdete ho veľmi ľahko. Oravský hrad je vlastne hneď vedľa hlavnej cesty z Dolného Kubína smerom na Trstenú alebo Námestovo a leží v obci Oravský Podzámok. Hrad je pre verejnosť sprístupnený v mesiacoch marec až november, takže po väčšinu zimy je uzavretý. No zážitkom je aj pohľad na jeho siluetu, hodinovú prestávku teda v Oravskom Podzámku určite doporučujeme. Ako tip na leto, v mesiacoch júl a august skúste plavbu na plti po rieke Orava. Nástupné stanovisko je v obci Horná Lehota, plavba trvá asi hodinu a končí priamo pod Oravským hradom. Je to výborný zážitok… Aby sme ale nezanedbali zimu, na 30.12. sú na Oravskom hrade naplánované Vianoce na Oravskom hrade - vianočné zvykoslovie, vianočný koncert, vystúpenia vinšovníkov.

Symbolom Oravy je aj vodná nádrž Oravská priehrada. Tá je hojne navštevovaná v letných mesiacoch, kedy sa jej brehy menia na obľúbené miesto oddychu a zábavy. Terchová je známa predovšetkým ako rodisko Juraja Jánošíka. Ľudový hrdina tu má aj veľkú sochu týčiacu sa nad obcou, ktorá bola odhalená pri 300. vyročí smrti tohto terchovského rodáka. Spomienkou na slávneho zbojníka je aj každoročný letný folklórny festival Jánošíkové dni, ktorý sa teší veľkej obľube tisícok návštevníkov.

Samozrejme, Terchová je považovaná za Mekku zimnej aj letnej turistiky. V lete sú to najmä túry, pričom nezabudnuteľným zážitkom je výstup na Veľký Rozsutec /1610 m./ alebo výlet do Jánošíkovych dier, kaňonu s prekrásnymi vodopádmi. V zimnom období je to hlavne lyžovačka v neďalekom stredisku Vrátna. Sú tu výborné podmienky na zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, snowboarding a zimnú turistiku.

Na lyžiarov tu čaká 12 lyžiarskych vlekov a 2 sedačkové lanovky… Ako vhodný tip na návštevu pripomeňme aj obec Zázrivá, ktorá je rozťahaná do jedenástich dolín. Možno tu podnikať skutočne nádherné túry do okolia a miestnou špecialitou sú vynikajúce syrové korbáčiky. Keďže sme na severe, Orava ponúka aj vynikajúcu lyžovačku. Spomeňme strediská Malá Lučivná, Kubinská hoľa a lyžiarske centrum Kuzmínovo v Dolnom Kubíne. Vo všetkých centrách je aj umelé zasnežovanie. Najdlhšou lyžiarskou sezónou v tomto regióne sa môže pochváliť Zverovka na Roháčoch, kde sa lyžuje až do neskorej jari. Pripomeňme aj len nedávno otvorený svah v Oraviciach, priamo nad areálom známeho termálneho kúpaliska a ďalej svahy Milotín a Janovky v Zuberci, či lyžiarske centrum v Oravskej Lesnej…