Nitra a okolie

Hľadáte vhodný tip na víkendový výlet? Navštívte Nitru a široké okolie. Centrum regiónu je v meste Nitra - mekke slovenskej histórie.

Tento prívlastok nie je vôbec nadnesený, veď od čias Samovej ríše až po súčasnosť sa tu zachovalo takmer 50 kultúrno-historických pamiatok... Pripomeňme si aspoň areál Nitrianskeho hradu, kde bol vysvätený v roku 830 prvý kresťanský kostol na území Slovenska. Z ďalších pamätihodností spomeňme Kluchov palác s Atlantom. Dominantu stavby je práve socha Atlanta od sochára Vavrinca Dunajského z Lubietovej, ktorá podopiera skosené nárožie poschodia. Socha bola vytvorená v roku 1820 a ľudovo je nazývaná aj Corgoň. Je tak jasné, odkiaľ čerpala motív na etiketu jedna známa značka slovenského piva... Zabudnúť nemožno ani na kostol sv. Emeráma, Františkánsky kláštor s kostolom, románsky kostol sv. Štefana, kostol Matky Božej na Kalvárii... Jednoducho, všetko skvosty národných dejín.

Víkendové sídlo T.G. Masaryka

Pri výletoch do širokého okolia Nitry nemožno minúť kláštor v Hronskom Beňadiku, o ktorom pochádza prvá písomná zmienka už z roku 1075. Hoci je vonkajšia fasáda kláštora schátraná, vo vnútri sa nachádzajú skutočné historické skvosty. Medzi inými nástenné maľby zo 14. storočia znázorňujúce legendu o sv. Jurajovi, gotické plastiky alebo neskorogotický relikviár z 1483. Vzácnym svedkom dejín je aj románsky kostol v Diakovciach, v ktorom používali veriaci Prayov kódex - najstaršiu pamiatku maďarského jazyka z polovice 13. storočia. Popri historickom význame sa najmä v poslednom období zvyšuje aj využitie pamiatok v cestovnom ruchu. Čoraz vyhľadávanejšie sú totiž historické objekty, ktoré nezostávajú len archívom vzácnych expozícií, ale umožňujú návštevníkom aktívne ich využiť. Medzi ne patrí barokovo-klasicistický kaštieľ v Mojmírovciach. Už po dlhé roky je inšpiráciou pre umelcov - výtvarníkov, ktorých diela zdobia steny historickej budovy. Každý rok v júli sa tu konajú výstavy maliarov z celého sveta. V zámockej strelnici si prídu na svoje milovníci športovej streľby a zámocký park je ideálnym miestom na piknik v kruhu priateľov. Navyše, po viacerých rekonštrukciách sa z kaštieľa a bývalého Žrebčína stalo moderné hotelové a kongresové zariadenie s komplexnými službami v cestovnom ruchu.

Spisovateľovi Karolovi Strmeňovi či jazykovedcovi Antonovi Bernolákovi zase učaroval kaštieľ z 18. storočia v Palárikove. Je v ňom jedna z najbohatších zbierok zbraní a loveckých trofejí, ktorá sa vďaka bohatej poľovníckej tradícii v tunajšej obci naďalej rozrastá. Interiér je teda pochopiteľne zariadený v poľovníckom štýle. Okolo kaštieľa je udržiavaný anglický park, v ktorom rastie veľa cudzokrajných drevín. Okrem tohto skvostu je Palárikovo v celej strednej Európe známe rozsiahlou asi 3000 hektárovou bažantnicou, ktorá je od roku 1976 vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Ako súkromné sídlo prvého česko-slovenského prezidenta Tomáša G. Masaryka sa preslávil renesančný zámok v Topoľčiankach. Až do roku 1951 sa s jeho vkusom stotožňovali aj ďalší štátnici. Najväčším pokladom Topoľčianok je Národný žrebčín, ktorý ako jeden z mala žrebčínov v Európe chová súčasne štyri rôzne plemená - arabského, lipického, huculského a športového koňa. Obec sa stala známou aj chovom zubrov, pričom tunajšia zvernica je jedna z najväčších v strednej Európe. Našťastie, dnes si už môže vychutnať miestne pozoruhodnosti každý, nielen politici. V súčasnosti slúžia tri renesančné krídla zámku ako hotel, ktorého hostia majú k dispozícii aj apartmány s pôvodným zariadením.

Skalné obydlia v Brhlovciach

Vyhľadávaným turistickým miestom sú aj skalné obydlia v Brhlovciach neďaleko Levíc. V lokalite Šurda tu dodnes žijú ľudia v kamenných domoch, či lepšie povedané v umelo vytvorených jaskyniach. Podľa miestnej tradície tunajšie skalné obydlia majú svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. Ak sa chcete do kamenných obydlí pozrieť zvnútra, až do októbra sú sprístupnené v dňoch pondelok, štvrtok, sobota a nedeľa v čase od 9.00 do 16.00. Spomeňme ešte ďalšie zvláštnosti okolitého kraja - unikátny plávajúci vodný mlyn v Kolárove, ku ktorému vedie najdlhší drevený most v strednej Európe, ale aj hrady Hrušov, Gýmeš alebo Oponický hrad.

Možno skonštatovať, že v Nitrianskom kraji skoro na každom kroku badať bohatú vinársku tradíciu. Pre milovníkov božského nápoja bude preto určite zážitkom návšteva tradičných pivníc na Dolnom Pohroní, pričom medzi najznámejšie patria vínne pivnice v obci Kamenica nad Hronom. Okrem ochutnávky vín však majú návštevníci Ipeľského Sokolca neďaleko Šiah možnosť spoznať aj tradíciu včelárstva a výrobu medu a medoviny. K pozoruhodnostiam tunajšieho kraja patrí aj Arborétum Mlyňany v Tesárskych Mlyňanoch pri Zlatých Moravciach, kde je na rozlohe 67 ha udomácnených približne 2,5 tisíc druhov prímorských a stredomorských drevín z východnej Ázie, Severnej Ameriky, Kaukazu či Kórey... Foto: www.nitra.sk