Kysuce

Možno povedať, že Kysuce ležia bokom od hlavných turistických ciest, v severozápadnom kúte Slovenska.

Na strane druhej má ale tento región paradoxne vynikajúcu strategickú polohu na hraniciach s Českou republikou a Poľskom... Túto skutočnosť využívajú najmä prevádzkovatelia viacerých lyžiarských stredísk, z ktorých je najznámejšia Veľká Rača. Napriek tomu ale zrejme možno skonštatovať, že Kysuce nemajú tak rozvinutú turistickú infraštruktúru ako napríklad Orava alebo Liptov. Skôr sa dá povedať, že ide o zasnený kraj, ktorý je v mimoriadnej obľube chalupárov. Podmienky na každodenný život však boli a naďalej sú veľmi tvrdé, následkom čoho sa v minulosti vysťahovali za oceán desaťtisíce Kysučanov. Zhodou okolností tak majú Kysučania vo svojich radoch aj amerického kozmonauta. Je ním Eugen Andrew Cernan, ktorého predkovia pochádzali z okolia obce Vysoká nad Kysucou…

Javorníky, Turzovská vrchovina a kopanice

Ak by sme chceli zjednodušene označiť hranice Kysúc, tak ide približne o oblasť severne od Žiliny, Makova a Terchovej, východne od Oravy, na západe hraničiacou so štátnou hranicou s Poľskom a Českom. Poďme si ale priblížiť prírodný raz celej oblasti. Kto by už nepoznal pieseň „Kysuca, Kysuca, studená vodička…“. S riekou Kysuca je život tamojších obyvateľov spätý od nepamäti. Popri jej brehoch sú učupené dediny žijúce každodennou tvrdou realitou a vedú hlavné cestné komunikácie. To, že prístupové cesty priamo pred dom nie sú na Kysuciach takou samozrejmosťou sa možno presvedčiť najmä Horných Kysuciach. Pokrývajú ich pohoria Javorníky a Turzovská vrchovina. Oblasť je typická aj tzv. kopaničiarskym osídlením, pre ktoré sú charakteristické neraz izolované osady s počtom len niekoľko domov.

Najmä v zimných mesiacoch sú však obyvatelia osád odrezaní od okolitého sveta aj niekoľko dní. Romantika, poviete si. Áno, aj takto sa možno pozrieť na realitu. V skutočnosti sú však domy v izolovaných osadách postupne čoraz viac rekonštruované na chalupy a využívané na víkendový oddych. Ťahákom je nádherná príroda a pokoj. A tak, hoci Kysuce nemôžu poskytnúť hrebeňovky ako Nízke Tatry, či panorámu ako Vysoké Tatry, táto oblasť je príťažlivá malebnosťou kraja plného lesov, hôr a údolí, ktoré sú mimoriadne vhodné na jednodňové turistické vychádzky.

Ľadonhora, Veľký Polom, Oščadnica

Pripomeňme si teda aspoň niekoľko lokalít, ktoré stoja určite za návštevu. Kysuckým a dá sa povedať, že aj stredoeurópskym unikátom je Korňanský ropný prameň. Zo zeme tu vyviera ropa s malým obsahom síry, takže prameň možno ľahko nájsť aj po čuchu. Nachádza sa na okraji dedinky Korňa a v minulosti sa tu nachádzalo viacero podobných prameňov, ktoré časom vyschli. Zaujímavosťou je aj prírodná rezervácia Klokočovské skálie. Okrem iného sa tu nachádzajú tajomné kamenné gule, roztrúsené po okolitých lesoch.

Ak chcete tip na peknú turu, vyberte sa na kopec Ľadonhora v Kysuckej vrchovine. Vysoký je 999 metrov, čiže ide o nenáročnú trasu, s peknými výhľadmi, ktorých čaro je podfarbené najmä jesennou prírodou. Najlepšie vyraziť z obce Horný Vadičov, kam sa možno dostať z Kysuckého Nového Mesta. Rovnako zaujímavý môže byť aj výlet na vrch Veľký Polom, vysoký 1067 metrov, ležiaci na moravsko-slovenskom pomedzí. Nachádza sa tu aj prírodná rezervácia, dominantu ktorej tvoria najmä staré urastené smreky. Trochu náročnejší môže byť výstup na Rycierovu horu, vysokú 1225 metrov, vrchol ktorej leží na hraniciach Slovenska a Poľska. Vedie sem prístupová cesta z osady Podrycierova, ktorá sa nachádza v blízkosti známejšej Vychylovky. Hoci je Vychylovka iba malá osada v doline Chmúra, známa sa stala vďaka skanzenu - Múzea kysuckej dediny.

Tvorí ho približne 34 stavebných ukážok kysuckej ľudovej architektúry. Druhým ťahákom je európsky unikát – úvraťová železnica, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Pôvodne dosahovala dĺžku približne 110 km v kopcovitom teréne. V súčasnosti slúži iba pre turistov na trase dlhej cca. 3,6 km, pričom prechádza aj cez areál Múzea kysuckej dediny. Sprístupnená pre návštevníkov je v mesiacoch máj až október. Pripomeňme si aj obec Turzovka, ktorá je popri atraktívnom prírodnom prostredí známa aj ako pútne miesto. V roku 1958 sa tu údajne na kopci Živčáková zjavila Panna Mária a na miesto zjavenia prúdia každoročne početné skupinky pútnikov. Keďže sa nezadržateľne blíži zimná lyžiarska sezóna je na mieste pripomenúť Oščadnicu. Popri tom, že ide pravdepodobne o tretiu najväčšiu obec na Slovensku, v susedstve dediny sa nachádzajú známe, hojne navštevované a veľmi dobre vybavené lyžiarske strediská Lalíky a Dedovka. Na verejnosti sú však známe skôr pod názvom Veľká Rača. Foto: internet