Čo sa dá zažiť vo Vrátnej doline a Terchovej počas zimy?

Panoráma Rozsutca je charakteristickým symbolom Vrátnej doliny. Nie je to však jediný prírodný skvost, ktorý tu môžno vidieť a okúsiť na vlastnej koži. Priamo z dediny Terchová sa dá vyraziť na krásnu túru do Jánošíkovych dier alebo vyraziť na hrebeňovku po okolitých vrcholoch.

Do Terchovej, Vrátnej doliny a do širokého prírodného okolia sa vraciam veľmi rád. Na jar, v lete, na jeseň, ale aj v zime. V každom ročnom období ponúka táto lokalita niečo nové. Nový pohľad na prírodu, drevenice, alebo turistické chodníky. A aj možnosti ako tráviť voľný čas sú v každom ročnom období rôzne. Pokiaľ v lete hrá hlavnú úlohu turistika, v zime je to samozrejme lyžovanie a najnovšie už aj bežkovanie, nakoľko sa tu vybudovalo niekoľko tratí pre milovníkov bežeckého lyžovania. Spomeňme jednu, ktorej dĺžka trate 15.705 kilometra s prevýšením 417m. Trať začína v obci Belá (časť Brehy), pokračuje cez Bránicu až do Terchovej. Samozrejme, začať môžete aj z opačnej strany.

Lyžovačka v lyžiarskom stredisku Vrátna Free time zone

 
Najvyhľadávanejším spôsobom ako si užiť zimu vo Vrátnej je nepochybne lyžovačka v lyžiarskom stredisku Vrátna Free time zone. Nepoviem síce nič nové, no predsa len pripomeniem, že nabažiť sa tu môžete snehu v celkovo 4 areáloch - Poludňový Grúň, Paseky, Príslop a Chleb. Prevýšenie je až do 800 metrov a celková dĺžka zjazdoviek je približne 14 kilometrov. Využiť môžete 8-miestnu kabínkovú lanovku, 4-sedačkovú lanovku a 12 vlekov. Pridanou hodnotou je bezplatné parkovisko, či skibus prepájajúci hlavné stanovištia lanoviek a vlekov.
 

Vstúpte do náručia hôr

 
Ak nie ste lyžiar, no chcete si užiť dobrodružstvo, môžete vyraziť do okolia na turistiku. Zrejme sa pritom zatúlate i k Chate na Grúni (973 m). Tu si môžete užiť pravú horskú atmosféru. Hoci treba podotknúť, že počas lyžiarskej sezóny je tu cez deň riadne plné a personál nestíha. Mimo zimnej sezóny, večer, podvečer, v lete, na jar, či na jeseň tu však panuje super atmosféra, pričom na chate je možné aj prespať a v turistike pokračovať na druhý deň. No a kam vyraziť na túru? Ak ste na chate Poludňový Grúň, tak môžete vyraziť rovno hore do kopca na Poludňový Grúň. Ako na dlani budete mať kopec Stoh a najmä Veľký Rozsutec /1610m.n.m./ s jeho charakteristickými vápencovými bralami. Tu sa môžete rozhodnúť. Ak by ste sa vybrali vľavo na Stoh a Rozsutec, zbehli by ste do dediny Štefanova. Ak napravo, cesta vedie ďalej po hlavnom hrebeni cez Hromové na Chleb a je možné pokračovať až na Veľký Kriváň /1709m.n.m./. 
Adrenalín si môžete vyplaviť aj prechodom cez ľadovcové zovretie Jánošíkových Dier. Túto možnosť som si vybral ja. Odporúčam však s mačkami na nohách :) Zážitkových možností je tu naozaj veľa.