Čím je Bardejov tak zvláštný? Sú tu kúpele zvučného mena a opevnené historické jadro mesta bolo v roku 2000 prijaté do zoznamu UNESCO.
Hoci Bardejov pozná s počutia každý, predsa je len trochu mimo od hlavných ciest a turistických trás. Mesto sa nachádza v údolí rieky Topľa v Nízkých Beskydoch na severe východného Slovenska. Pred dvadsať - tridsať rokmi poloha nehrala tak významnú úlohu, lákadlom boli kúpele pre dovolenkárov z podnikových zájazdov ROH. Po zmene režimu a otvorení hraníc však zrejme návštevnosť Bardejova mierne poklesla.
Mesto ale nič nestratilo na svojej atraktívnosti. Medzi najväčšie pozoruhodnosti pritom patrí najmä mestské opevnenie s baštami, gotický kostol sv. Egídia, radnica a meštianske domy na Radničnom námestí. Zabudnúť ale nemožno ani na okolie. Či už neďaleký skanzen, drevené kostolíky alebo panenskú prírodu…
Kostol sv. Egídia a legendárna radnica
Historické jadro mesta Bardejov si skúsme priblížiť trocha bližšie. Prvá písomná pamiatka o meste je doložená z roku 1241 a v roku 1376 bol Bardejov povýšený na slobodné kráľovské mesto. Centrom bolo a dodnes aj je veľké obdĺžnikové – Radničné námestie po stranách lemované meštianskymi domami so zreteľnou gotickou a renesančnou architektúrou. Domy sú prakticky všetky zrekonštruované a svojimi typickými vysokými štítmi ponúkajú neopakovateľnú atmosféru.
Zvláštnosťou je najmä Meštiansky dom č. 26, na ktorého poschodí sa medzi oblokmi zachoval obraz Korunovania Panny Márie z 2. pol 18. storočia.
Uprostred námestia stojí preslávená radnica, ktorú začali stavať v roku 1505 a dokončená bola v roku 1511. Radnica, ktorá služí ako múzeum je dnes symbolom Bardejova a nechýba hádam na žiadnej pohľadnici.
Najdominantnejšou pamiatkou mesta Bardejov je monumentálny rímskokatolícky kostol sv. Egídia zo začiatku 15. storočia. V tom čase bol Bardejov na vrchole slávy a bohatstva. Je preto malou záhadou, prečo je pomenovaný po sv. Egídiovi, ktorý je považovaný za patróna mrzákov a chudých.
vnútrajšku kostola sa skrýva popri iných predmetoch vysokej umeleckej ceny jedinečný poklad, jedenásť gotických krídlových oltárov z rokov 1460 až 1520. Tieto patria medzi unikátne pamiatky v rámci celej Európy.
Mohutná veža kostola je prístupná verejnosti a je z nej fantastický výhľad na celé mesto a okolie.
Len treba vyšliapať po 172 schodoch, čo vyžaduje v úzkej chodbe celkom dobrú kondičku. Ak to chcete mať aj s hudobnou produkciou, pokúste sa naplánovať návštevu kostola na 12.00, kedy sa rozozvučia zvony na veži.
Pripomeňme si ale aj ďalšie historické skvosty mesta, ku ktorým patrí Františkánsky kláštor alebo kostol sv. Jána Krstiteľa.
Bardejovské kupele a skanzen
Čo ale robí Bardejov tak špecifickým sú jeho mohutné hradby, ktoré lemujú celé historické centrum. Dodávajú tým mestu neopakovateľnú atmosféru, ktorá akoby premiestňovala v čase.
Nie nadarmo je historické centrum Bardejova považované za jedno z najlepšie zachovaných v strednej Európe.
Dokonca, bardejovský hradobný systém, vybudovaný v polovici 14. storočia bol jedným z najdokonalejších mestských opevnení vôbec. Je pritom úžasné, že tento systém si môžeme dnes pozrieť na vlastné oči praktický bezo zmien.
K hradbám pribudli v 16. storočí viaceré bašty, ktoré celý systém zdokonalili a posilnili. Dodnes sa tu zachovalo jedenásť takýchto bášt, medzi ktoré patrí Hrubá bašta alebo bašta Prašná, Renesančná, Kláštorná a ďaľšie.
Bardejovské kúpele
Popri historických pamiatkach, ktoré robia z Bardejova unikátnu lokalitu sa k mestu neodmysliteľne viažu neďaleké kúpele. Bardejovské kúpele ležia v krásnom prostredí neďaleko samotného mesta a sú položené v úzkej doline, obklopenej ihličnatými lesmi.
História kúpeľov je veľmi stará a dokonca už v roku 1505 sa tu vyberal za kúpanie poplatok. Niet sa preto čo čudovať, že tu svoj liečebný pobyt absolvoval ruský cár Alexander I. alebo cisár Jozef II.
Bardejovské pramene sú využívané najmä k pitným kúram, kúpeľom a inhaláciám. Liečia sa sa tu choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou a netuberkulózne choroby dýchacích ciest.
Len pripomeňme, že v prípade záujmu je ubytovanie možné priamo v hlavných Kúpeľných domoch, v ktorých sa nachádzajú 1 a 2 posteľové izby.
Bardejovský skanzen
V objekte Bardejovských kúpeľov sa nachádza aj skanzen ľudovej architektúry - Múzeum ľudovej architektúry - Šarišské múzeum Bardejov, ktorý patrí k najstarším na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 1,5 ha a je v ňom rozmiestnených 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti Horného Šariša.
Zaujímavý je najmä kostol, ktorého drevená zrubová stavba bola postavená v roku 1706 alebo dva drevené domčeky pochádzajúce zo začiatku 18. storočia. Múzeum je otvorené celoročne.