Villach a jeho okolie

Navštíviť Villach a jeho okolie je naozajstným zážitkom v ktoromkoľvek ročnom období. Táto najjužnejšia časť Rakúska ponúka hory, jazerá, príjemnú klímu plnú slnka a v zimnom období dostatok snehu.

Samotné mesto Villach svojím charakterom pripomína talianske mestá z obdobia renesancie. Keď k tomu všetkému pripočítate príjemnú povahu tunajších ľudí, tak verte, že sa do tejto oblasti Rakúska budete znova a znova radi vracať.

Villach – zábava s príchuťou Stredomoria

fasiangy_villachV tomto pôvabnom meste nad Drávou naozaj panuje uvoľnená stredomorská atmosféra. Samotní domáci obyvatelia sa dokážu skvele zabaviť a tak, ako magnet svojou slnečnou povahou priťahujú turistov z blízkeho i ďalekého okolia. V Rakúsku je Villach tradične spájaný najmä s fašiangami a jarmokom. Známe fašiangové slávnosti, ale aj letný jarmok vo Villachu privádzajú mesto doslova do varu. Jarmok napríklad trvá 7 dní a je najväčšou demonštráciou ľudovej kultúry v celom Rakúsku a každoročne sa ho zúčastňuje takmer 200 tisíc ľudí. Jarmok a fašiangy však nie sú jedinou príležitosťou na zábavu vo Villachu. Veľká letná slávnosť „Ackern“ – uprostred kukuričného poľa je vydareným spojením tradičných zvyklostí, kulinárskych lahôdok a ľudovej kultúry z celého sveta a neoddeliteľne patrí ku kultúrnym perlám Letnej scény. Za zmienku stojí aj Festival pouličných umelcov, ktorý premení uličky a námestia v meste na obrovskú manéž, hemžiacu sa kúzelníkmi, akrobatmi, žonglérmi a klaunami. Ročne sa ich tu pre radosť detí i dospelých stretne viac ako 150.

Červená kocka – centrum biznisu

Do Villachu však prichádzajú návštevníci nielen za zábavou. Mesto je často aj centrom seminárov, zasadnutí či firemných podujatí. Už z diaľky je vidieť obrovskú červenú kocku – originálnu modernú budovu kongresového centra. Celková kapacita kongresového domu je 1199 miest, a to umožňuje konanie aj naozaj veľkých kongresov. V roku 2007 bol slávnostne otvorený hotel Holiday in, ktorý je s priestormi kongresového centra prepojený tak, aby sa hostia bez ťažkostí dostali z jednej budovy do druhej.

Horúca voda z hlbín v termálnych kúpeľoch Willach

Denne tu vyviera okolo 40 miliónov litrov vody s teplotou 29,5 stupňov Celzia, ktorá priam zázračne pôsobí na ľudské telo i dušu. Pre deti je najväčším hitom 21 metrov dlhá šmykľavka, dospelí si zasa vychutnajú chvíle relaxu v saunách najrôznejších typov. Unikátom týchto termálnych kúpeľov je jediný bazén v Rakúsku vybudovaný na skale, z ktorej vyviera horúci prameň a vlieva sa priamo do bazéna. Je to skutočne nádherný zážitok – sedieť v prijemne teplej bublajúcej a víriacej sa vode v tomto rozľahlom kúpeľnom a wellness areáli.

Bad Bleiberg – od baníctva k wellnessu

Bleiberg bol pôvodne tradičnou baníckou dedinou, v ktorej sa po stáročia ťažila olovená a zinková ruda. Keď baníci v roku 1951 narazili na termálny prameň, stredisko baníctva sa nenávratne premenilo na centrum wellnessu. Dnes je to špičkové kúpeľné centrum s prvotriednymi hotelmi, terapeutickými zariadeniami, rehabilitačnými pracoviskami a oázami wellnessu. Na jeseň v roku 2003 tu bolo otvorené nádherné a moderné kúpeľné centrum s vlastným 4-hviezdičkovým hotelom so 182 lôžkami, ktorý bol nedávno rozšírený o nové krídlo s ďalšími 140 lôžkami. Liečia sa tu pacienti s chorobami dýchacích ciest, krvného obehu a pohybového aparátu.

Najväčšou atrakciou kúpeľov sú nepochybne dve podzemné liečebné štôlne. 99-percentná vlhkosť, konštantná teplota 8 stupňov Celzia a vzduch, ktorý je úplne zbavený prachu a peľov – to sú vynikajúce podmienky pre účinnú liečbu chorôb horných dýchacích ciest a alergií.

Intenzívne zážitky v horách

Prirodzenú hranicu tejto oblasti Rakúska vytvárajú štyri mohutné hory, ktoré sú v zime rajom milovníkov zimných športov a od jari do jesene sa stávajú cieľom tých, ktorí v horách hľadajú relax - či už ako peší turisti, cyklisti, orientační bežci alebo prichádzajú za adrenalínovými zážitkami vo vzduchu. Gerlitzen, alebo „plešivá hora“ ako ju miestni obyvatelia prezývajú pre jej holý vrchol môžete zdolať lanovkou, ktorá vás vyvezie až do výšky 1911 metrov. V období mimo lyžiarskej sezóny je to skutočný raj peších turistov, priaznivcov horskej cyklistiky ale aj orientačných bežcov, ktorí práve tu organizujú svoje prestížne súťaže. Obloha nad Gerlitzenom sa v lete priam hemží farebnými padákmi. Vďaka vynikajúcej termike a očarujúcemu pohľadu na celú jazernú oblasť je práve táto oblasť vyhľadávaná milovníkmi paraglidingu. Verditz stráži túto turistickú oblasť na severozápade. V zimnom období sa premieňa na malé, rodinné a nesmierne idylické lyžiarske stredisko. V lete sem zase s obľubou prichádzajú milovníci romantických horských výletov. Aj po skončení zimnej sezóny zostávajú lanovky v prevádzke a tak sa pohodlne odveziete nahor. Naspäť môžete ísť po svojich, alebo sa odviezť na letnej sánkarskej dráhe, čo je omnoho zábavnejšie. Pohorie Villacher Alpen s horským vrcholom Dobratsch môžete až do výšky 1732 m zdolať autom. Odtiaľto je úžasný panoramatický výhľad na korutánsky svet hôr a za jasného počasia možno dovidieť až na najvyššiu horu Rakúska Grossglockner (3798 m). Dreiländereck tvorí hranicu s Talianskom a Slovinskom. Prístup na vrchol hory zabezpečuje moderná sedačková lanovka. Každý rok v druhú septembrovú nedeľu sa tu koná jedinečné športové a spoločenské podujatie „Tour 3“, počas ktorého sa v rovnakom čase vyberú na horský vrchol Rakúšania, Slovinci a Taliani, samozrejme, každý zo svojej krajiny a všetci sa stretnú na vrchole hory. Tu sa koná veľká ľudová slávnosť sprevádzaná vynikajúcimi kulinárskymi lahôdkami z alpsko-jadranskej oblasti.

Jazerá – čarovný svet pohybu

Nie je žiadnym prekvapením, že pri jazerách sa všetko točí okolo vodných športov. V okolí jazier bolo vytvorených mnoho kempingov vybudovaných v dokonalom súzvuku s prírodou. V praxi to znamená napríklad šetrné zaobchádzanie s pitnou vodou, možnosť vypožičania bicyklov alebo bezprostredná blízkosť autobusovej zastávky, čo značne obmedzuje používanie automobilov. Jazero Faaker See sa nachádza v najjužnejšom cípe turistickej oblasti. Uprostred neho leží pôvabný ostrovček s komfortným hotelom. Žiadne iné korutánske jazero nemá takú nádhernú azúrovo modrú farbu a nikde inde nežiari slnko jasnejšie, ako práve tu. Pri jazere je vytvorených 5 jednotne značených trás pre nordic walking v dĺžke od 4,5 do 10 km. Náročnosť jednotlivých trás je určená prevýšením, ktoré sa pohybuje od 75 do 120 metrov. Toto jazero je každoročne  miestom konania Európskeho motocyklového týždňa „European Bike Week“, ktorý je pokračovaním tradičného mítingu priaznivcov motocyklov Harley Davidson.

Jazero Ossiacher See so svojimi 11 kilometrami je najdlhším jazerom v oblasti. Pri jeho brehoch stoja nádherné ubytovacie zariadenia, ktoré sa zväčša špecializujú na rodiny s deťmi. Pri tomto jazere, v Steindorfe začínajú trasy rozľahlého športového parku pre bežcov a chodcov, ktoré sa vinú naprieč rašeliniskom Bleistätter Moor a pripájajú sa na trasy športového parku na južnom brehu. Bežci i chodci majú k dispozícii nádherné trasy najrôznejších stupňov obtiažnosti, ktorých dĺžka sa pohybuje medzi 4 až 11 kilometrami. Jazero je známe aj konaním hudobného festivalu „Korutánske leto“, ktorý tvorí spolu so Salzburksým a Bregenzským festivalom trojlístok najväčších medzinárodných hudobných festivalov v Rakúsku.

V okolí jazera Ossiacher See nájdete aj 32 kilometrov dlhú, nádhernú trasu, ktorá sa napája na cyklochodník okolo rieky Dráva. Ak si chcete šetriť sily, môžete vo Willachu nasadnúť na vlak a nechajte sa aj s bicyklom dopraviť do Spittalu. Odtiaľ  idete po cyklochodníku pozdĺž Drávy. Cyklochodník vás privedie naspäť do Willachu. Podobným spôsobom môžete absolvovať aj Gaitalský cyklochodník. Najprv vlakom do Hermagoru, kde vysadnete na bicykel a idete naspäť. Ako dlho vám bude spiatočná cesta trvať, to záleží len na počte zastávok v krčmičkách, ktoré lemujú celú trasu.

Hrad – jedinečná prírodná aréna

hrad_villachVysoko nad jazerom sa na skalnatom útese hrdo vypína zrúcanina stredovekého hradu Finkenstein z 12. storočia, ktorú pred úplným zničením zachránil hradný pán Gerhard Satran. Vo zvyškoch mohutného múra bola vytvorená veľká aréna s historickými kulisami, v ktorej sa konajú úspešné hudobné a kabaretné festivaly. Ak ste práve odstali chuť navštíviť tento nádherný kút Korutánska,neváhajte. Villach a jeho okolie naozaj stojí za návštevu a to v ktoromkoľvek ročnom období. Vždy má návštevníkom čo ponúknuť - či už chcete športovať, relaxovať či objavovať nádherné prírodné zákutia, tu ste na tom najsprávnejšom mieste.

Tipy na dovolenku, či predĺžený víkend v Korutánsku nájdete na:

www.region-villach.at  www.nassfeld.at www.hermagor.info