Turecko láka športovými aktivitami

Na vode, vo vzduchu či na pevnine: Turecko sa stáva atraktívnou destináciou pre dovolenkárov, ktorí netúžia oddychovať na pláži.

Krajina polmesiaca má bohatú ponuku pre aktívnych dovolenkárov. Milovníkov potápania zaiste poteší kryštálovo čisté more, členité morské dno, fascinujúce tunely či rozmanitá podmorská fauna a flóra. Najvhodnejšie oblasti na preskúmanie podmorského sveta sa nachádzajú pri mestách Antalya, Balikesir, Mugla a Canakkale. Kto verí v existenciu Atlantídy, má možnosť prebádať morské dno v okolí mesta Balikesir. Zaujímavé je tiež objavovanie vraku potopenej „Paris“ v 33-metrovej hĺbke v oblasti Kemer pri Antalyi. Pozorovať delfínov či tuleňov, ako aj obdivovať bohatú podmorskú vegetáciu môžu potápači v Marmarskom mori ale aj v blízkosti mesta Bodrum.

Pohorie Taurus

V pohorí Taurus vyviera množstvo riek, ktoré si brázdia cestu cez úžasné rokliny až do Stredozemného mora. Sú priam ideálnym miestom pre milovníkov splavovania a raftingu. V národnom parku Körprülü, ležiacom severozápadne od mesta Antalya, ponúka divoká rieka Körprülü všetky stupne obtiažnosti. Zradná hladina má tyrkysovo modrý odtieň, na niektorých miestach však dosahuje až sedemmetrovú hĺbku. Nebezpečné spády tejto rieky majú výstižné mená ako "Stairway to Heaven" /Schody do neba/ alebo "Devil Hole" /Diablova Diera/.

Na potulkách tureckou krajinou

Južné pobrežie Turecka je zase rajom pre cyklistov. Pretekári môžu otestovať cestičky pozdĺž pobrežia, zatiaľ čo si horskí cyklisti urobia výlet cez pohorie Taurus. Počas cyklistickej túry cez toto pohorie sa horskí cyklisti môžu dostať až do výšky 1500 metrov. Niektoré úseky dajú pritom zabrať aj tým najskúsenejším. V Turecku však bicykel ako dopravný prostriedok zatiaľ veľmi nepoužívajú, preto je na cestách nutné zvýšiť opatrnosť.

Pohorie Geyikbayiri

turistika_tureckoVysokohorskí turisti a horolezci si v krajine polmesiaca tiež prídu na svoje. Najväčšia horolezecká oblasť sa nachádza v okolí pohoria Geyikbayiri pri Antalyi. Nedotknutá príroda s jedinečnou atmosférou ponúka celoročne až 300 turistických cestičiek. Počas letných horúčav sa však horolezectvo neodporúča.

Hora Ararat – cieľ lyžiarov

V západnej časti Anatólie sa hrdo vypína ľadovcom pokrytá hora Ararat, ktorá je v zime výzvou pre lyžiarov, v lete pre horolezcov. Z bezpečnostných dôvodov bol výstup na Ararat do roku 2001 zakázaný, no medzičasom je zdolanie hory pod podmienkou vlastníctva športového víza uskutočniteľné. Pred výstupom na 5.165 metrov vysoký vrch sa však odporúča štvordňová aklimatizácia podnebia.

Spoznávanie krajiny „trochu inak“

let_balonom_tureckoOdvážlivci si môžu vyskúšať zoskok s padákom z hory Baba Dagi (1.970m),  prípadne sa zúčastniť na kurze paraglajdingu. Z výšky sa naskytne úžasný pohľad na nespočetné očarujúce zálivy, ku ktorým patrí aj najviac fotografovaný záliv Ölü Deniz. V období od apríla do októbra, v čase najlepších poveternostných podmienok ho navštívi veľké množstvo adrenalínových nadšencov. Zoskok padákom je okrem toho možný aj z hory Cökelen pri Denizli v blízkosti Pamukkale, z pohoria Abant ako aj z vrchu Ali Dagi.

Turecko z perspektívy balóna

Ďalší fascinujúci pohľad na drsnú krajinu Kappadokie ponúka vznášanie sa balónom. Neuveriteľne blízko sú zrazu strmé steny očarujúcich skalných komínov. K tomu, aby sa kôš balóna vzniesol, potrebuje takmer 6000 m3 horúceho vzduchu. Unesie pritom maximálne 1,7 ton záťaže vrátane plynových fliaš.