Stredná Dalmácia a Trogir

Stredná Dalmácia je atraktívna vďaka rozmanitej prírode a členitému pobrežiu s kúzelnými zátokami. Malebnú atmosféru dokresľujú siluety menších i väčších ostrovov s mnohými polostrovmi a zálivmi.

Atraktívna je aj horská hradba vyrastajúca priamo z pobrežia, tesne nad rušnými letoviskami, a tiež bohatá prímorská vegetácia, vrátane  rozsiahlych borovicových lesov. Prirodzeným centrom celej oblasti je historické mesto Split, kde pred 2000 rokmi žil vo svojom rozľahlom paláci cisár Dioklecián. Pozostatky paláca dnes patria k najväčším atrakciám celého Chorvátska.

Split, Trogir

Keďže staré mesto žije dňom i nocou rušným životom, Split možno pomenovať aj mestom mladým. Severnejšie od Splitu sa nachádza historické mesto Trogir. Zachovalo sa tu úžasné historické jadro starého mesta. Stredoveké jadro zjednocuje dobre zachovaný kaštiel a veža, ako aj početné stavby a paláce z románskeho, gotického, renesančného a barokového obdobia.

trogir_1

Historické centrum mesta je rozložené na malom umelo vytvorenom ostrove, v súčasnosti spojenom s pevninou a susedným ostrovom Čiovo dvoma mostami. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí katedrála svätého Vavrinca z 13. storočia, pevnosť s obrannou vežou zo 14. storočia, ktorá bola využívaná aj ako sídlo benátskej vojenskej posádky. Nachádza sa tu aj renesančná radnica, kniežací palác, románsky kostol sv. Barbory a ďalšie… Niet sa preto čomu čudovať, že Trogir bol v roku 1997 zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ak sa rozhodnete toto nádherné mesto navštíviť, dostať sa sem je veľmi jednoduché. Po diaľnici popri pobreží, či lietadlom do neďalekého Splitu, ktorý je cca. 25 kilometrov. Na miestnych kamenistých ale aj piesočnatých plážach si užijete príjemnú dovolenku, kde popri historických pamiatkach si môžete vyskúšať potápanie, windsurfing a ďalšie vodné športy.