Salzburg, Európske kultúrne centrum

Mnohí tvrdia, že stráviť obdobie adventu v Mozartovom rodisku je ako prechádzka rozprávkou. Miestami som sa v Salzburgu cítil tak aj ja.

Doteraz som vedel o Salzburgu len to, že je to mesto, ktoré leží na brehoch rieky a pri ceste za snehom smerom na Kaprun, leží pri diaľnici. Vľavo. A ešte jeden detail, že sa tam narodil Mozart, ale to vedia predsa všetci. Hneď na začiatok trojdenného výletu do centra hudby sme mali možnosť pozorovať Salzburg z periférie. Postupne, so západom slnka som si vychutnával zaujímavé výhľady a scenérie, ktoré poskytuje staré mesto s mnohými kupolami a majestátnou pevnosťou Hohensalzburg. Príjemná prechádzka lesom nás doviedla na vyhliadkové posedenie letného sídla Hellbrunn, odkiaľ je perfektný výhľad na mesto a park – populárne miesto na rodinne prechádzky. Park je architektonicky doplnený jazierkami a sochami, na jeho západnom konci sa nachádza ZOO.

Centrálny Salzburg

pevnost_hohensalzburgTúžba spoznávať nás hnala ďalej a následne sme sa presunuli do centra Salzburgu, ktorý ma čoraz viac priťahoval. Neboli sme sklamaní. Staré obchody sa striedajú s novými a človek si môže svoj pohľad nakŕmiť pestrými farbami, designmi a tvarmi produktov od výmyslu sveta. Svoj domov tu však majú Mozartove gule. Centrum je relatívne malé, všade sa dá dostať peši a na záver dňa sme si to namierili do krčmičky Augustiner Bräu.

Na pohľad neveľká brána skrývala za sebou veľké tajomstvo. Pustá chodba dlhé a široké schody dávali zabrať mojej fantázii a už som sa nevedel dočkať čo bude ‘za zákrutou‘. Hneď ako som vykukol spoza rohu, začal som objavovať spleť uličiek. Boli tam stánky s rôznym jedlom a pekne separované miestnosti pre fajčiarov a nefajčiarov. Našli sme si tú svoju miestnosť, a zoznámili sme sa s miestnou tradíciou. Pivo sa čapuje z dreveného suda do hlinených pohárov, ktoré po zapožičaní si môžete sami umyť a nechať si načapovať ďalšie pivo, síce samoobsluha, ale pivo chutilo skvele. Potúžení zlatistým mokom sme sa zdvihli, zakolísali a keď som šlapal po schodoch hore, aj sa mi zdali akési dlhšie J. Dominantou Salzburgu je hlavná ulica Getreidegasse, kde sa nachádza aj Mozartov rodný dom. Je to bezpochyby najfotografovanejšia budova v Salzburgu, a preto som aj ja spravil jeden cvak, taký máznutý. Nebolo to jednoduché, najprv bolo treba odohnať hlučných Talianov v slnečných okuliaroch a spraviť si miesto na fotenie. Lakte nebolo treba použiť a tak vznikla ďalšia mierumilovná fotka.

Následne sme sa presunuli na Rezidenčné námestie, kde sme navštívili salzburský chrám. Pred ním je srdce Vianočného trhu, ktorý sa datuje späť do roku 1491 a to ho robí vôbec najstarším Vianočným trhom v Rakúsku. Praclíky, ktoré sa tam ponúkajú chutili skvele a výborne zahreje aj miestny punč.  Domáci sú priateľskí a pohostinní, všetci sa usmievajú a užívajú si vianočnú atmosféru.

Umenie verzus jedlo

mozartove_guleZ mnohých atrakcií na mňa zapôsobila aj ďalšia dominanta, medzi domácimi nie veľmi populárna budova múzea moderného umenia (vraj otrasná opacha). Nachádza sa na vrchole brala na konci Getreidegasse a treba použiť výťah. Súčasťou múzea je reštaurácia M32, ktorej terasa ponúka fantastický výhľad na Salzburg. Pozrel som si mesto ako na dlani a po chvíli fotenia pri kávičke sme sa presunuli do fialovo-bieleho interiéru, lebo človek aj vyhladne z toľkého rozjímania.

Salzburg je známy kulinárskym umením, čo sa potvrdilo aj tu. Po tekvicovej polievke nasledovala delikátna kačica a v rámci slušnosti 2x pivo. Večer vyvrcholil prechádzkou a shoppingom v centre mesta, kde miestami bolo príliš tesno. Niekto povedal, že v lete je v Salzburgu toľko ľudí, že sa tam nedá chodiť, ale neviem, ešte som nezažil. vyhlad_salzburgNa záver výletu sme sa išli pozrieť do hangáru Red Bull 7 – múzeum, reštaurácia a bar v jednom. Budova má oceľovú konštrukciu vykladanú sklenenými panelmi – ani jeden nie je rovnaký. Nachádzajú sa tu modely lietadiel a monopostov F1 vo výslužbe. Tento priestor ponúka aj sebarealizáciu mladým umelcom, sú tam najmä výstavy obrazov.

Ako skoro všetko čo sme zažili v Salzburgu aj reštaurácia Ikarus je originálna. Každý mesiac si pozvú jedného šéfkuchára, ktorý si prenesie jeden svoj recept, hlavné jedlo a učí personál po dobu jedného mesiaca. Za celý rok sa tu vystrieda 12 šéfkuchárov z rôznych krajín sveta, ktorí sa na konci roka stretnú na gala večeri.

Ubytovanie a Salzburg card

 

  • Salzburg poskytuje všetky druhy ubytovania od základného až po 5 hvizd. hotel
  • Ubytovanie začína od cca 30E
  • Salzburg card, dá sa zakúpiť na 24, 48 a 72 hodín (22€, 30€ a 35€) a zabezpečí vstup zadarmo do múzeí a platí aj na mestskú dopravu

www.salzburg.info www.augustinerbier.at www.hangar-7.com www.hellbrunn.at www.hohensalzburg.com www.mozarteum.at www.museumdermoderne.at