Na Vianoce do Budapešti

Tak teraz si niekto poklepe po čele a povie, veď na Vianoce sa chodí domov. Nie, len som sa snažil vyjadriť pocity, ktoré mi ostali po návšteve Vianočného trhu v Budapešti.

Všetci hovoria hlavne o tých viedenských, sú k nám najbližšie, ale mne sa páčil aj ten brémsky, rozvoňaný pečenými arašidami v cukre.

Budapeštiansky si ma získal svojou atmosférou. Bol som vo veľkomeste, ale vládla tu pohoda a kľud, ktoré s Vianocami spájame. Trh má ideálnu polohu na uzavretom štvorcovom námestí, ktoré nesie meno básnika MihálaVörösmartyho. Stánky sú logicky usporiadané a v samom strede námestia je kulinárske srdce trhov. Od rána sa tu vypeká, varí, pečie. Vôňa týchto špecialít ma už v stanici metra presvedčila, že som na na správnom mieste. Na trhu nemá miesto jarmočný gýč a tržnicový tovar. Vianoce sú tu o tradíciách – hlinené hrnčeky, pekáče, hračky z handričiek, paprika, klobásky, salámy, šunky. O umení - obrázky, hračky, šatky, prstienky, naušnice, dekorácie. vianoce_budapast_2Ďalšou zaujímavosťou je, že sa tu denne koná kultúrny program. Návštevníci si môžu obrazne povedané: otvoriť okienko adventného kalendára a vylúpnuť z neho nové prekvapenie. Adventný kalendár je tu o pár okienok väčší – trh trvá až do konca roka. Takže jeho návštevou si môžete skrátiť povianočné čakanie na silvestrovskú noc. Budapeštiansky vianočný trh je výbornou jednodňovou destináciou. Cez deň nakúpite, odfotíte sa pod jedličkou, alebo pri jezuliatku – tohto roku je Betlehém zložený z postavičiek vytvorených z handričiek. Popoludní ochutnáte pečené špeciality so sladkým vyvrcholením v podobe na ohni pečenom trdelníku. Večer sa to všetko rozžiari a získa tu pravú atmosféru. Námestie sa zaplní, ale stále je to kľudné a pohodové. Ochutnáte punč, ktorý je „alcohol free“, ale môžete si do neho objednať aj nejakú miestnu ovocnú pálenku, aby mal tie správne grády. Korenené, varené vínko rozvoniava a pomaly opája...tak prečo nie na Vianoce do Budapešti!