Mallnitz a Ankogel, zábava v zime aj lete

Horská obec Mallnitz sa nachádza v nadmorskej výške 1200 metrov v horskom údolí hlavného Alpského hrebeňa a je obklopená pôsobivými horami pohoria Hohe Tauern.

Aj vďaka blízkosti zimného strediska Ankogel je táto oblasť atraktívna rovnako v zime aj lete. Toto miesto a jeho okolie ponúka hlavne peším turistom mnoho: podľa chute môžte ísť na túru po rovinatom údolí a po miernych horských pastvinách - spolu máte k dispozícii viac ako 150 kilometrov turistických chodníkov. Pre všetkých, ktorí chcú ísť vyššie: v okolí Mallnitzu sa nachádza sedem „trojtisícoviek". Dobre značené chodníky vedú k obhospodarovaným chatám, kde sa máte možnosť osviežiť a zregenerovať. Pre rekreačných turistov sú tu lanovky, ktoré uľahčujú výstup do sveta skál a horských lúk...

Národný park Hohe Tauern

ankogel_3 Národný park Hohe Tauern je vďaka svojím 1800 km2 najväčším národným parkom strednej Európy. A patrí aj k najkrajším parkom sveta. Tu, v srdci Európy, sa návštevníkovi otvára skutočná rôznorodosť prírody: mocné ľadové vrcholce, najväčšie ľadovce Východných Alp, burácajúce vodopády a množstvo romantických horských jazier. Kto aspoň raz zažil príjemnú a chladivú prechádzku sýto zelenými horskými pastvinami, zatiaľ čo v údolí panuje letná horúčava, ten si to určite zopakuje. Jedným zo stredísk je práve obec Mallnitz, kde nájdete množstvo príležitostí na ubytovanie, informácie, pôžičovne turistickej a športovej výstroje. A samozrejme nemožno zabudnúť na strategickú polohu. Na okolitých trojtisícovkách pohoria Hohe Tauern čaká na usilovných turistov 200 kilometrov rozmanitých turistických chodníkov v nadmorskej výške medzi 1200 a 3200 metrov. Podľa chute sí môžte vybrať medzi dvoj až sedemhodinovými túrami.

Cyklistické trasy do údolia Seebachtal

ankogel_1Cyklistické trasy vedú od centra obce Mallnitz 4 kilometre po ceste k údolnej stanici Ankogelbahn-Talstation a ďalej cez malebné, pre dopravu uzavreté údolie Seebachtal (ďalšie 4 kilometre) až po chatu Schwussnerhutte. Tu môžte objaviť prírodnú pamiatku „Stappitzersee". Bicyklujúc prejdete po skoro rovných, dobre vybudovaných trasách popri vodopádoch a salašoch Lassacheru, cez čerstvo zelené rovinaté údolia a jemné pastviny. Trasa "Tauerntal" pre horské bicykle vedie z centra obce po širokej, tienistej lesnej ceste na druhej strane potoku Tauernbach. Pestrá trasa s malými stúpaniami a zjazdami obklopená úžasnou prírodou je vhodnou kombináciou prírodných krás a športového výkonu. Pre menej trénovaných je cieľom túry väčšinou chata Stockerhutte. Ďalej však už pokračuje náročná časť úseku. Je dlhá 3,5 kilometrov a vedie k cieľu, k chate Jamnighutte.

Lyžovačka v stredisku Ankogel - lyžovanie od 1200 - 2636 m

V národnom parku Hohe Tauern je Ankogel jeden z vrchov s najväčšou zárukou dobrých snehových podmienok v Korutánsku. Lanovka vedie z údolnej stanice v klimatických kúpeľoch Mallnitz vo výške 1287 m na vrcholovú stanicu vo výške presne 2636 metrov vo dvoch sekciách. V posledných rokoch sa prepravný výkon zdvojnásobil na celkovo 6700 osôb za hodinu, dva vleky v hornej časti lyžiarskeho strediska sprístupňujú dodatočne ešte široké svahy pre carverov. Ankogel je so svojimi cca 30 km zjazdoviek ideálnym rodinným lyžiarskym strediskom a je známe predovšetkým svojou zárukou dobrých snehových podmienok, prvotriedne upravenými zjazdovkami a aj veľmi atraktívnym lyžiarskym terénom. Množstvo kopcov vytvára rozmanitý zážitok zo zjazdoviek a kvalita zjazdov bola v roku 2003 potvrdená vyznamenaním Korutánskou pečaťou kvality zjazdoviek. mapa_ankogel Tajným tipom medzi obyvateľmi Mallnitzu je predovšetkým zasnežovaný zjazd do údolia. Krásny zjazd vedie najskôr cez voľný terén do zalesnenej oblasti až priamo na parkovisko v údolnej stanici. Priamo v údolnej stanici nájdu hostia lyžiarske školy.Mallnitz so svojimi lanovkami Ankogelbahnen, ako klasický dovolenkový cieľ pre mnohých hostí z Rakúska, Nemecka, Chorvátska, Slovinska, Maďarska, Holandska a Belgicka, sa medzičasom stal obľúbeným zimným športovým strediskom. Lyžiarske stredisko Mallnitz - Ankogel je v zime otvorené od Vianoc až po Veľkú noc. Počas celej sezóny tu majú atraktívne rodinné zľavy, špeciálne ponuky na víkendy, fašiangy a Veľkú noc.