Adrenalínový výlet na Sveti Jure a Chorvátsko budeš mať ako na dlani

foto: Ivo Biocina

Jednou z veľkých predností Chorvátska je aj skutočnosť, že tu možno veľmi jednoducho a nezabudnuteľne prepojiť oddych a relax pri mori s turistikou alebo výletmi do kopcov. Mnohé pláže a turistické strediská sú totiž nalepené priamo na úpätí hôr. Je tomu tak aj v prípade dnes už legendárneho strediska Makarska, ktoré leží priamo pod svahmi pohoria Biokovo.

Pre mňa osobne bol jedným z najväčších zážitkov výlet na najvyššiu horu pohoria Biokovo – Sveti Jure s výškou 1 764 metrov.

Biokovo, Tucepi, foto: shutterstock
Biokovo, Tucepi, foto: Ivo Biocina

Makarská riviera

Samotnú Makarskú a pás pobrežia nazývaný Makarská riviera, ktorý je podľa nej pomenovaný pozná u nás zrejme každý. Či už z počutia alebo vlastnej skúsenosti. Ide o zhruba šesťdesiatikilometrový pás pobrežia medzi Brelou a Gradacom. Centrom riviéry je mesto Makarská so štrnástimi tisícmi obyvateľmi, ktoré sa v lete rozrastá o tisíce rekreantov. Napriek tomu sa táto oblasť nestala opozeranou, fádnou ani neatraktívnou. A to nielen pre Slovákov. Stretnete tu cudzincov z celého sveta. Na Makarskej riviére pritom nájdete živé centrá, ale aj útulné a pokojné dedinky. Patria sem Brela, Baška Voda, Krvavica, Promajna, Makarska, Tučepi, Podgora, Čaklje, Drašnice, Igrane, Živogošće-Porat, Živogošće-Mala Duba, Živogošće-Blato, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Gradac.

Makarska, photo Ivo Biocina
Makarska, foto: Ivo Biocina

To, že je tu nádherná kamienková pláž, rušný život, množstvo kaviarní, reštaurácii a možností na zábavu je viac menej jasné. Priamo na pobrežnej promenáde si môžete posedieť v koktejlových baroch, kde zábava pokračuje často do skorých ranných hodín.

Miestnou raritou pre zábavu chtivých návštevníkov je nad pobrežím známy jaskynný bar Deep. Určite odporúčam aj výlet loďou na more. Loď zakotví na polceste k ostrovu Brač a vy máte jedinečnú príležitosť pozrieť si scenériu celej Makarskej riviéry aj s mohutným pohorím Biokovo nad ňou. Parádny výhľad. Spojené s kúpaním na otvorenom mori a ochutnávkou rýb aj vína na lodi je to perfektný zážitok.

Makarska Nugal Beach
Makarska Nugal Beach, foto: Vjeko Begovic

Na Sveti Jure autom

Pokúsim sa vám z vlastnej skúsenosti priblížiť, čo možno podniknúť v okolí Makarskej ak si chcete spestriť vylihovanie na pláži. V bezprostrednom okolí je veľa možností na výlety.

Pre mňa osobne bol jedným z najväčších ťahákov výlet na najvyššiu horu pohoria Biokovo – Sveti Jure (1762 m).

Len pripomeniem, že strmé svahy Biokova lemujú skoro celú makarskú riviéru a už len samotný pohľad na ne je úchvatný. Na Sveti Jure sa možno dostať pešo, na bicykli a keďže až na vrchol vedie asfaltová cesta, tak aj autom. Pritom každá z možností má svoje čaro, ba až adrenalín. Makarsku som navštívil veľa krát a Sveti Jure sa tak stal mojim cieľom už viackrát. Vybral som sa naň už aj pešo, čo je len tak mimochodom riadna makačka. Nielen kvôli prevýšeniu ale aj náročnému terénu a vysokej horúčave. Pre bežných návštevníkov je však asi najvhodnejšou možnosťou výlet autom. Ten vám aj trochu detailnejšie popíšem. 

Priamo z Makarskej je to na vrchol približne 30 kilometrov cez Gornji Tučepi a po niekoľkých kilometroch doľava. Odbočka je označená ako - Sv. Jure. Vchádzate však do prírodného parku Biokovo, takže sa platí vstupné.

  • Cena za návštevu parku pre dospelú osobu je 60 kuna bez ohľadu na spôsob dopravy vo vnútri parku. Deti do 7 rokov majú vstup zadarmo.  
  • Park je otvorený každý deň od 6:00 do 20:00. Posledný vstup do parku je možný o 19:00. 
  • Autá vchádzajú do parku každú hodinu v skupinách. To znamená, že pri vstupe do parku budete musieť trochu počkať. 
  • Určite odporúčam aj pred príchodom do parku naplniť palivovú nádrž. Treba brať do úvahy aj skutočnosť, že asfalt je na mnohých miestach popraskaný. Cesta tak určite nie je vhodná pre športové vozidlá so zníženým podvozkom. 

Cesta najprv stúpa lesom v prudkých serpentínach bez zvodidiel. Už tu mi riadne zvýšilo adrenalín. To však bolo nič. Keď skončil les, otvorili sa krásne výhľady na kilometre ďaleko. Na obzore boli ostrovy Brač, Hvar, Korčula a celá panoráma Biokova ako na dlani. Cesta však bola často široká iba na jedno auto, stále bez zvodidiel prakticky prilepená na kolmú skalnú stenu. Tu som zistil, že ide o skutočne adrenalínový výlet, takže verziu s autom neskúseným vodičom rozhodne neodporúčam.

Makarska, Croatia
Makarska, foto: Vjeko Begovic

Ak sa oproti vám vynorí druhé vozidlo, je nutné často cúvať do širších úsekov, aby sa autá mohli obísť. To samozrejme vyžaduje istú dávnu zručnosti a v tak dramatickom prostredí aj mimoriadne pevné nervy. No výlet zato určite stojí. Výhľady sú to prekrásne a svoje čaro má aj okolitá pustá krajina vyskladaná z bielych kameňov. Cestou sa môžete osviežiť napríklad aj na farme, kde sa chovajú kone. Proste, výlet na svätý Jure určite musíte dať!

"Skywalk"

Momentálne je asi najznámejšou atrakciou Prírodného parku Biokovo takzvaný Skywalk, ktorú sprístupnili len nedávno 1. júla 2020. Je to presklená promenáda, ktorá sa vybudovala nad priepasťou vo výške 1228 metrov na vyhliadke Ravna Vlaška. Nachádzajúca sa na 13 kilometri cesty po vstupe do prírodnej rezervácie.

Promenáda alebo lepšie povedané most so skleneným dnom v tvare podkovy je dlhý - asi 25 metrov.

Okrem vzrušujúcich zážitkov z chôdze po skle poskytuje aj nádherný výhľad na Makarskú riviéru a okolité ostrovy.

Skywalk Bikovo
foto: Plamenko Cvitic / Biokovo Nature Park

Zaujímavosti v okolí Makarskej

Pre tých, ktorí túžia po pokojnejšom trávení času je tu tiež viacero možností. Spomeňme výlet na ostrovy Brač, Hvar alebo Korčula. Samozrejmosťou sú výlety do Splitu alebo Dubrovníka. O niečo špecifickejšia môže byť návšteva Medžugoria, známeho pútnického miesta, kde sa vraj objavila Panna Mária. Prírodným výtvorom, ktorý sa oplatí vidieť, sú dve jazerá pripomínajúce studne v Imotskej oblasti, nazývané Červené a Modré jazero. Svoje pomenovanie získali podľa farieb skalných stien.

Makarska, foto Vjeko Begovic
Makarska, foto: Vjeko Begovic
  • Priamo v Makarskej sa nachádza vo františkánskom kláštore najväčšia zbierka mušieľ, ustríc a slimákov na svete. To by mohol byť vhodný tip na poobedný výlet. 

Františkánsky kláštor v Zaostrogu zase prechováva bohatú etnografickú zbierku, ako aj zbierku etnografických obrazov známeho chorvátskeho maliara Mladena Vežu. A môj osobný tip, ak vás upútal film o rodinke Flinstonovcov vyberte sa do dediny Svinišće nad mestom Omiš. Konkrétne do vinárne Kremenko, ktorá je zariadená v štýle tejto rodinky.

Chorvatsko logo

Advertisement