Gastein - z termálnej vody na lyže

Známe kúpeľné mestečko a zároveň lyžiarske centrum Bad Gastein leží v srdci údolia Gasteinertal. Nachádza sa približne 100 kilometrov od mesta Salzburg, na okraji známej lyžiarskej oblasti Skiamadé.

Rakúsky Bad Gastein som navštívil počas minulého roka. Je to skutočne veľmi vhodné miesto na lyžovanie a zároveň relax. Mestečko sa nachádza na hraniciach národného parku Vysoké Taury, v približne 1000 metrovej výške, konkrétne v Gasteinskom údolí, ktorého súčasťou sú tiež mestečká Dorfgastein, Bad Hofgastein a Sportgastein. Celé okolie je známe popri ideálnych lyžiarskych podmienkach aj vďaka početným prameňom liečivej vody. 

Samotný Bad Gastein je povestný aj svojou typickou architektúrou, konkrétne kúpeľnými stavbami z doby Belle Epoque. Prírodnou dominantou je 341 metrov vysoký vodopád priamo uprostred kúpeľnej promenády. Tým, ktorých zaujíma geografický reliéf krajiny len stručne pripomeňme, že najvyšším vrchom v okolí je Schareck – 3122 metrov.

Treba skonštatovať, že lyžovanie v Gasteinskom údolí je skutočnou lahôdkou. Koniec koncov, skoro ako v celých Alpách. Na kažom kroku tu môžno využiť služby lyžiarskeho servisu a samozrejme, celkovo si možno užiť 201 kilometrov zjazdoviek. Ak ma pamäť neklame, tá najdlhšia ma 14 kilometrov. Je tu množstvo prevážne stredne náročných tratí, s možnosťou dlhého zjazdu. Dobrí lyžiari by si ale nemali nechať újsť čiernu zjazdovku – trať č. 20, ktorá vedie do Angertalu. Podľa mnohých je najlepšia lyžovačka v Sportgasteine, ktorý je najvyššie položený a najdlhšie sa tu aj urdží sneh. Vyskúšajte však na vlastnej koži...

bad_gastein_1

Je samozrejmosťou, že celé údolie je prepojené kvalitnou sieťou skibusov. Ak máte zakúpenú permanentku na vleky, skibus je zadarmo. Majú niekoľko trás a prakticky bez prestupovania sa dostane do každého kúta Gasteinského údolia. Po dobrej lyžovačke sa môžete uvoľniť v jednom z mnohých termálnych kúpalisk, ktorých je tu viacero. Konkrétne v Bad Gasteine sú to termálne kúpele Felsentherme. Ak vás zaujímajú orientačné ceny, tak za 4 hodiny pobytu na kúpalisku zaplatíte cca 18 EUR. V cene je už ale vysoký štandart, ku ktorému patrí väčšinou sauna, perličkový kúpeľ, vodná masáž....

Viac informácii sa dozviete na www.gastein.com