Exkurzia do Wachau po Dunaji

My sme zvolili objavovanie klenotov rakúskej oblasti Wachau prirodzenou spojnicou – Dunajom. Je ale možné aj ísť aj autom, ale v tom prípade jeden z výletníkov neochutná časť kultúrneho dedičstva – Veltlínske zelené.

Rakúsko milujem. Je to krajina zasnúbená cestovaniu a turistickému ruchu. Keď nám v osemdesiatom deviatom prestrihli ploty s ostnatými drôtmi a my sme sa mohli slobodne nadýchnuť, išiel som na vzduch do Viedne. Od vtedy som túto alpskú krajinu navštívil niekoľkokrát a nikdy som sa neprestával čudovať. Pre Rakúšanov je typické, že kde nie je z cestovateľského hľadiska nič výnimočné, tam si to vymyslia. Zatraktívnia, pridajú „depeháčku“ v podobe vynikajúcich služieb, marketingu a nový bod cestovateľského záujmu je na svete. Krajina je to pohľadná - má prírodu, históriu, dediny, mestá a to všetko v atraktívnom balení. Nech navštívite, ktorékoľvek miesto, budete spokojní – Grüss Gott, Austria!

Cestou do Melku

Sme taká skupinka fotografických nadšencov. Raz za rok na svoje výpravy za fotoúlovkami berieme aj rodinných príslušníkov – teda len manželov a manželky, priateľov a priateľky. Viacerých z nás, cestou po diaľnici severom Rakúska na Linz, upútala silueta kláštora Melk. Bolo dohodnuté, ide sa do oblasti Wachau. Dunaj sa tu vinie krajinou ako šnúrka od goráliek a navlieka tie najkrajšie: Krems, Stift Göttweig, Dürnstein, Burgruine Aggstein, Schönbühel, Schloss Arstetten a Stift Melk. Aby zážitok bol dokonalý, všetko je okorenené a prevoňané Grüner Veltliner, ktorý sa tu pije miesto minerálky.

Stift Göttweig

Keď som pátral po výname slova stift, stále ma to googlilo k niečomu ako kolík, tyčinka, výchovný ústav. Prestal som pátrať a radšej som si predstavoval a vtedy mi logika našepkala... kláštory Melk aj Göttweig sa týčia vysoko nad krajinu. Pridám jeden z imperatívov baroka – kázanie... a sme doma. A ani to nebolelo.                                                                                                                                          Benediktínsky kláštor je miesto stretávania sa duchovných hodnôt so svetskými pôžitkami. Je miestom rozjímania, ale aj vzdelania, kultúry, umenia a gastronómie.

Dürnstein

Modrobiela kombinácia farieb veže augustiánskeho kláštora je to, čo nenechá nikoho z putujúcich chladným. Je vysoká, štíhla a vypína sa nad hladinu Dunaja, v ktorom sa zrkadlí jej krása. Na jednom mieste sa snúbi všetko, čo robí z tejto oblasti  svetové kultúrne dedičstvo UNESCO - Dunaj, barokové kláštory, renomovaná vinárska oblasť.

Burgruine Aggstein

Vysoko nad riekou sa týči gotická silueta hradu Aggstein. Tento deväťstoročný strážca krajiny Wachau,  ktorý bol niekoľkokrát zničený a potom znovu obnovený, je dnes vyhľadávaným turistickým cieľom. Má nádherný výhľad do okolia, ponúka prehliadku hradných nádvorí, ticho kaplnky, ale aj stredoveké hostiny v rytierskej sále. Výstava o Niebelungoch je obrazovým sprievodcom nemeckou mytológiou. Takže nie sú ruiny ako ruiny. Tie aggsteinské stoja za tú námahu – vyšliapnuť si k nim.

Schönbühel

Je to veľmi dobre udržiavaný zámok s krásnym priľahlým parkom. Pre našinca má jednu chybičku krásy. Pozrieť si ho môžeme z hladiny Dunaja, ale dnu nás nik nepustí. Zámok je v súkromných rukách a verejnosti je neprístupný. Pôvodne tu stál stredoveký strážny hradný komplex, ktorý zmenou poriadkov menil svoj význam. Dnešná podoba zámku je známa zo začiatku 19. storočia.

Schloss Arstetten

Rozprávkovo vyzerajúci zámok Arstetten je spomienkou na nástupníctvom nenaplnený život následníka Františka Ferdinanda- d´Este. Práve tu v jeho obľúbenej rezidencii si človek uvedomí, že život cisára nie je rozprávkou a nemá len šťastný koniec. Vstúpiac do zámku, vstupujeme do jeho života – života štátnika, mysliteľa, cestovateľa a zberateľa. Zistíme, že bol aj manželom a otcom. Roztočilo sa koleso dejín – nech sa páči – vstúpte!

Krems

Mesto môže mať niekoľko prívlastkov. Ak milujete víno – bude vinárskym, ak máte radi umenie, nesklame ani vás. Miestna Kunsthalle a Múzeum karikatúry poskytnú dostatok zážitkov. Ak ste „fajnšmekrom“ architektúry, prehliadka starého mesta bude tým pravým orechovým aj pre vás. Potom unavený krásou si posedíte pri šálke kávy, čokolády, alebo sa necháte zlákať dobrotami zo starého zájazdového hostinca. Všetko v obnovenom šate (od roku 2000) mesta zaradeného na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Stift Melk

Je naozaj barokovým pokladom. Všade kam oko dohliadne sa to blyští zlatom. Mramorová sála, knižnica a kláštorný kostol uberajú kyslík. Oko sa nemôže zastaviť. Myslíte na oddych, medzi sálou z mramoru a knižnicou je výhliadkový balkón, kde sa nám servíruje ďalšie sústo v podobe úchvatného výhľadu na podunajskú krajinu. Park a záhradný pavilón sú miestom oddychu i rozjímania nad prežitými zážitkami. Bastión je moderným prvkom s výhliadkovou terasou a obchodom so suvenírmi, ktorý svojou architektúrou dotvára tento fascinujúco zrekonštuovaný barokový klenot. My sme zvolili objavovanie klenotov Wachau jeho prirodzenou spojnicou – Dunajom. Ale cesty sú po oboch jeho brehoch, tak je možné aj ísť aj autom, ale v tom prípade minimálne jeden z výletníkov neochutná časť kultúrneho dedičstva – Veltlínske zelené. Milovníkov jazdy na bicykli poteší fakt, že toto územie je súčasťou Dunajskej cyklistickej cesty, všade a všetci sú „Fahrraderfreundlich“.                                                                                                 Rezervujte si minimálne predĺžený víkend , ideálny je týždeň. Vtedy nastane dokonalá súhra aktívneho oddychu (bicykel), kultúrneho zážitku (hrady, zámky, kláštory) a pôžitku (návšteva miestnych pivníc a vinárov). Na záver ešte jeden tip – marhuľový. Začiatkom leta dozrieva toto ovocie a v polovici júla sa Krems mení na Marillenstadt. Tohto roku to už nestihnete, ale nevadí. V obchodoch so suvenírmi je dostatok lekvárov a šnapsov na vnútorné i vonkajšie použitie. Alles Marillen!