Egypt - Sharm El Sheik, Hurghada...

Najväčším lákadlom Egypta sú piesočnaté pláže na pobreží Červeného a Stredozemného mora, pyramídy, Sfinga, rieka Níl, Údolie kráľov a Káhira. Priblížme si preto zopár najzaujímavejších egyptských stredísk.

V Egypte sa môžete rozhodnúť, či je pre vás cieľom relax na pláži alebo aj spoznávať krajinu prostredníctvom fakultatívnych výletov. Netreba pritom zabudnúť ani na čoraz populárnejší – šport. Červené more je totiž známe svojimi korálovými útesmi a úchvatným podmorským svetom, ktorý je už po dlhé roky vysnívaným cieľom amatérskych aj športových potápačov. Veď prečo aj nie. Podmorské jaskyne, útesy, vraky lodí a príjemne teplá voda sú dostatočným lákadlom.

Sharm El Sheikh

Je považovaný za raj potápačov. Stredisko sa nachádza približne 25 km od najjužnejšieho cípu Sinajského polostrova. Ide o moderné a luxusné letovisko s množstvom reštaurácii a obchodov. Koralové útesy sú tu priamo na pobreží a sú tak prístupné prakticky každému. Na svoje si tak prídu najnáročnejší potápači ako i úplní začiatočníci. Potápačské kluby a požičovne potápačskej výstroje aj so službami inštruktorov sú takmer všade. Okrem potápanie je tu však aj široká škála iného športového vyžitia. Spomeňme windsurfing, šnorchlovanie, vodné lyžovanie, športové rybárstvo...

Sú tu ale aj golfové ihriská, požičovňe bicyklov, squash, ihriská plážového volejbalu, tenisu… Kto by chcel spoznávať okolie a históriu krajiny je na správnom mieste. Najväčším lákadlom je kláštor sv. Kataríny ležiaci pod Mojžišovou horou v srdci Sinajského polostrova. Cesta ku kláštoru vedie púštou s obrysmi hôr na horizonte a trvá približne 2,5 hodiny. Len pripomeňme, že možný je aj výlet na samotnú Mojžíšovu horu, kde prijal Mojžiš 10 prikázaní od Boha. Je to najvyššia hora Egypta - 2 285 m. Veľmi zaujímavým miestom na výlet je aj Káhira s prehliadkou pyramíd, či výlet do Luxoru alebo do Alexandrie. Do Luxoru aj Káhiry je popri autobuse možný aj let lietadlom.

Hurghada

hurghada Pravdepodobne najvyhľadávanejším prímorským letoviskom Egypta je Hurghada na pobreží Červeného mora. Hoci išlo pôvodne o malú rybársku osadu, dnes sa toto turistické centrum neustále rozširuje smerom na juh. Je tu možnosť ubytovania všetkých kategórii, pri výbere však berte na zreteľ skutočnosť, že samotná Hurghada sa skladá zo starej časti El-Dahar a modernejšej Sekally, kde sa nachádza množstvo barov, reštaurácii a diskoték.

Ubytovať sa v hotely v Sekalle znaména byť priamo uprostred zábavy a života. Popri tom je však na pobreží množstvo novovybudovaných hotelov, zoskupených okolo Resort Street, ktoré sú však od centra niekoľko minút autobusom. Hotely sú nové a luxusné, no ak chcete zažiť zábavu musíte cestovať. Je preto na vás, či uprednostníte pokoj a relax, pred ruchom egyptského mesta a zábavou.

Na druhej strane z každého hotela jazdí do centra pravidelná kyvadlová doprava. Aj tu sú koralové útesy, no nie sú tak blízko pobrežia ako napríklad v Sharm El Sheikh. Za týmto účelom sa organizujú celodenné výlety loďou na veľmi pekný ostrov Giftun, kde sa môžete na koralových útesoch vyšantiť do sýtosti. Medzi atraktívne fakultatívne výlety patrí aj celodenný výlet do Luxoru, ktorý bol v minulosti jedným z hlavných miest Egypta. Navštívite chrám v Karnaku na východnom brehu Nílu, zastavíte sa pri Memnonových kolosoch a samozrejme následuje Údolie kráľov a chrám kráľovnej Hetšepsut. Z Hurghady sa organizuje aj jednodňový výlet do Káhiry, hlavného mesta Egypta. Súčasťou je pre­hliadka Egyptského národného múzea, Veľkých pyramíd a Sfingy v Gize. Ide však o dosť veľkú vzdialenosť, takže väčšinu času strávite v autobuse, čo treba pri rozhodovaní brať do úvahy.

Taba

Na severe krajiny sa nachádza malé letovisko Taba, odkiaľ je výhľad na Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu. Hlavným lákadlom Taby sú najmä krásne pláže a zátoky s panorámou hôr v pozadí. Je tu množstvo renomovaných luxusných hotelov a farebný podmorský svet. Atraktívnosť tohto strediska podporuje najmä možnosť výletov do susedných štátov a nerušený pokoj.

Marsa Alam

Spomeňme ešte ďalšie egyptské stredisko Marsa Alam. Ide o jednu z najkrajších oblastí na pobreží, ktorá si získava obľubu až v posledných rokoch. Leží 210 kilometrov južne od Hurghady. Lákadlom sú najmä koralové útesy a krásne pláže. Oblasť je vhodná pre tých, čo uprednostňujú pokojnú a ničím nerušenú dovolenku a krásy podmorského sveta. Hotely s vysokým komfortom sú vzdialené niekoľko kilometrov od miestneho letiska a možno ich odporučiť náročnejším klientom.

Pri výbere egyptských hotelov však treba upozorniť, že lepší európsky štandard dosahujú len hotely štvorhviezdičkové a vyššie. Pritom cena za ubytovanie je spravidla nižšia ako v Európe. Rovnako aj ceny v reštauráciach sú nižšie ako je bežný európsky štandard. Cena obedu, či večere pre štyri osoby v reštaurácii môže dosiahnuť 30 až 40 USD. Je však dôležité prihliadať na hygienu, nekonzumovať zmrzlinu, jahody, tepelne neupravené jedlá a nepiť vodu z vodovodu ale iba z plastikových fliaš. Sprepitné je bežné a považované za samozrejmosť. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť sprepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb.