Dovolenka na sedliackom dvore

Veľkí čerti odetí v baranej koži, drevené masky, sedliacke zvyky pri zimnom slnovrate, to je neopakovateľné čaro dovolenky na rakúskych sedliackych dvoroch.

Nikdy nie je toľko mystiky a mágie, prítomnej  vo vzduchu, ako v čase  zimného slnovratu, kedy sú noci v Alpách mimoriadne  dlhé a dni veľmi krátke.Táto atmosféra však otvára hosťom celkom iné obzory. Tradičné zvyky sa tu odovzdávajú  z generácie na generáciu  a dodnes sa oživujú autenticky tak, ako pred stáročiami. To preto, aby sa ochránil dvor, dom, dobytok pred všetkým zlým a aby bola bohatá úroda v novom roku, šťastie, pokoj a zdravie. Aj ten, kto neverí takýmto zvyklostiam, ak ich zažije, bude isto unesený ich čarom a ťažko im odolá. Tak napríklad už zďaleka  v Breitenbachu v tirolskom  regióne  Unterland, počuť  zvuk zvonov, ktoré nesú čerti,  či vidieť  ako sa im v zime parí z huňatej kože.  Večer,  6. decembra  tiahnu v skupinách  zo dvora do dvora – tak ako to zodpovedá zvykom z dávnych čias… Muži so svojimi inštrumentami a  pôsobivým oblečením   tiahnu spoločne každý rok a metlami odháňajú duchov a pripravujú miesto pre všetko dobré na nový rok.V soľnohradskom regióne zasa  Pinzgauer Stuhlfelden sú to iní čerti. S ohnivo červeným brokátovým oblečením s hodvábnymi niťami vyzdobenými  klobúkmi, s ktorými večer 6. januára  vchádzajú do izieb sedliackych príbytkov, aby im všetkým požehnali porekadlom „ Mier, zdravie a jeden rýmovaný verš“, ktoré má vraj veľký účinok. 

Medzi Vianocami a Hromnicami

Medzi zimným slnovratom a Tromi kráľmi  je dvanásť surových nocí, počas ktorých, ako vraví legenda chodia čerti. Mnohí dodnes udržiavajú tento zvyk  des „ údenia“ izieb, domov, ako napríklad aj sedliačka pani Maria vom Suppangut v Lungau: „Chodíme po celom dome so zapálenou fakľou, do stajní aby sme si vyprosili takto  ochranu a požehnanie pre nový rok.  Na Vianoce a Silvester ešte okrem toho používame aj svätenú vodu. Svätenou vodou kropime príbytky a modlíme sa s ružencom. Naši hostia si  veľmi  vychutnávajú možnosť spoznávania našich zvykov a vypytujú sa na ich účinok“ . Ten, kto počas svojej zimnej dovolenky na sedliackom dvore vychutnáva atmosféru pri krbe, pri domácky pečených koláčoch a jablkovom punči, mal by mať vždy uši nastavené. Či náhodou nestoja pred dverami  obrovský čerti s drevenými maskami odetí v baranej koži.

Ozajstná dovolenka na sedliackom dvore v Rakúsku

Dovolenka na sedliackom dvore v Rakúsku je už vyše dvadsať rokov  kvalitatívne odskúšanou jedinečnou  špecialitou. Takmer  2.800  certifikovaných členov združenia je kategorizovaných  a označených kvetmi. Mnohé sedliacke dvory  ponúkajú svoje služby  už dve až tri generácie. Všetky hostiteľské rodiny sa snažia byť v úlohe poslov vidieckeho života, a to pokiaľ možno s čo najautentickým okolím a  prírodou a zážitkami pre návštevníkov či dovolenkárov. Mnohí z prenajímateľov  vidieckych domov  majú svoje všakovaké špeciality: zamerali sa na bioprodukty, na pestovanie byliniek, na chov  koní s možnosťou jazdenia, na farmy  pre rodiny s malými deťmi, na prostredie bez bariér, ale aj na  vinné pivnice, chaty na pasienkoch atd. Nezáleží  na tom, či si vyberiete krátkodobú či dlhšiu dovolenku, v zime, na jar, na jeseň, či v lete, o zážitky nebudete mať núdzu.