Český Krumlov

Južné Čechy sú pre našich západných susedov niečím podobným, ako pre obyvateľov Bratislavy Záhorie alebo s turistického hľadiska ich možno prirovnať k Spišu. A Český Krumlov je nazývaný aj perlou južných Čiech.

Mierne zvlnená oblasť posiata dedinkami s nádychom romantiky, typickými domčekmi bielej farby a nápadnými fasádami oblých tvarov. Južné Čechy sú obľúbená oblasť chalupárov, kraj rybníkov a histórie. Práve tu sa nachádza legendárny Tábor, mestečko Prachatice, pohorie Šumava, vodná nádrž Lipno alebo dedinka Hoštice u Volyně, kde bola nakrútená populárna česká trilógia Slunce, seno...

Český Krumlov

Pod patronátom UNESCO

Jednou z dominánt južných Čiech je Český Krumlov. Približne pätnásťtisícové mestečko, rozlohovo nie veľké, o to však krajšie. Český Krumlov leží v malebnej doline na brehoch rieky Vltava, približne 170 kilometrov južne od Prahy a len 22 kilometrov od metropoly južných Čiech – Českých Budejovíc. Ide o staré historické mesto, názov Českého Krumlova sa po prvý krát objavil už v roku 1253 a historická kontinuita tu vydržala dodnes.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dobrodruh.sk (@dobrodruh_sk)

Najmä v podobne veľmi cennej historickej architektúry. Tieto slová nie sú vôbec zveličené, keďže Český Krumlov je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Prečo? Medzi dominanty mesta patrí viacero historických pamiatok. Spomeňme však hlavne gotický kostol sv. Víta alebo Českomoravský zámok, areál ktorého patrí k najrozsiahlejším v celej strednej Európe. Na skalnatej ostrohe, tu bolo počas šiestich storočí vybudovaných približne štyridsať budov, ktoré sú sústredené v okolí piatich nádvorí a zámockej záhrady. Možno tu na vlastné oči vidieť príklady stavebného umenia z čias pánov z Rožmberka, ktorí vládli širokému okoliu v 14. až 15. storočí.

Český Krumlov

Pochopiteľne, veľkým lákadlom je rázovitá atmosféra samotného starého mesta. Domy z čias gotiky a renesancie, renesančná radnica s prevýšeným námestím, odkiaľ sa všetkými smermi rozbiehajú stredoveké úzke uličky... Na historický vzhľad si tu skutočne potrpia, takže nevidno žiadne neónové reklamy, ani pútače na Coca-Colu...

Atmosféru mesta dotvára kľukatý a v týchto miestach ešte úzky tok rieky Vltavy, ktorý vo viacerých zákrutách preteká priamo starým centrom. Keďže sme v Čechách, všadeprítomné sú krčmičky v stredovekom štýle, predajne dobových suvenírov, remeselné dielne. Pri prechádzke mestom stojí za obhliadnutie aj letohrádok, jazdiareň, Budejovická brána, či renesančný pivovar. Určite by ste mali navštíviť aj miestnu raritu, divadelné predstavenie na otáčavom pódiu v areáli zámku. Ak sa chcete v Českém Krumlově ubytovat, verte, že to nie je žiaden problém. V meste sa nachádza skutočne množstvo hotelov, pričom prevažujú tie v historických domoch a budovách. v Českém Krumlově ubytovat

Rafting na Vltave

Dnes je Český Krumlov významným turistickým centrom, kde možno spoznať kus histórie, ochutnať z českých špecialít ale možno tu zažiť aj kus dobrodružstva. Rieka Vltava je totiž veľmi obľúbeným cieľom vodákov a túto skúsenosť si môžu vychutnať na vlastnej koži aj turisti.

Český Krumlov

V samotnom meste sa nachádza množstvo cestovných kancelárii a požičovní člnov, vďaka čomu možno spoznať Český Krumlov aj z hladiny Vltavy. V žiadnom prípade sa však nejedna o člnkovanie na dedinskom rybníku. Vltava má v týchto miestach veľmi svižné tempo a jej tok pretína viacero väčších či menších perejí.

Preto je pre turistov väčšina plavieb pod dozorom skúsených sprievodcov a ide o celkom vzrušujúce dobrodružstvo. Túto skúsenosť určite doporučujeme. Ak sa do Českého Krumlova chystáte na viac dní, tak je na mieste pripomenúť aj okolie bohaté na pamiatky. Či už historické alebo prírodné.

Spomeňme najmä hrad Rožmberk v Rožmberku nad Vltavou. Ide o jeden z najstarších hradov v južných Čechách, nachádza sa približne 20 kilometrov južne od Českého Krumlova na polostrove nad riekou Vltava. Obhliadku tohto hradu možno celkom určite doporučiť. V blízkosti Českého Krumlova je aj metropola celého regiónu – České Budejovice, nazývané aj mestom piva. Lákadlom pre turistov je však najmä jedno z najkrajších námestí v celých Čechách - štvorcové námestie Přemysla Otakara II.. Má rozlohu 1 ha, zo všetkých strán je lemované barokovými domami mešťanov a v strede sa nachádza Samsonova fontána z 18. storočia.

Len pre zaujímavosť, neďaleko fontány je do zeme vsadení tzv. „bludný kámen“, označujúci miesto, kde stávala v stredoveku šibenica. Spomedzi ďalších tipov na návštevu spomeňme aj zámok Hluboká nad Vltavou, kde bola kedysi nakrútená rozprávka Pyšná princezná alebo kláštor vo Výšším Brodě. A samozrejme, pre milovníkov lesov je veľkou výzvou blízka Šumava so svojimi nádhernými prírodnými scenériami...

Český Krumlov