Caorle a krásy Benátska

Sever Talianska, konkrétne Benátsko patrí medzi veľmi obľúbené dovolenkové destinácie Holanďanov, Dánov, Rakúšanov, Švajčiarov a postupne sem zavíta aj čoraz viac Slovákov. Je sem totiž veľmi pohodlná cesta.

Už tradične patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové krajiny Slovákov, Chorvátsko. Dôvodom je jazyková príbuznosť, desiatky rokov trvajúca tradícia dovoleniek pri Jadrane a relatívna blízkosť a dostupnosť. No a práve o Chorvátsku v tomto príspevku reč nebude. Trochu nabúrame zaužívané frázy a zabehané postupy. Vyberieme sa totiž do severného Talianska. To je dostupne minimálne tak ľahko ako Chorvátsko, ba povedal by som, ešte plynulejšie a rýchlejšie….

Benátsko

caorle_11Sever Talianska, konkrétne Benátsko patrí medzi veľmi obľúbené dovolenkové destinácie Holanďanov, Dánov, Rakúšanov, Švajčiarov a postupne sem zavíta aj čoraz viac Slovákov. Je sem totiž veľmi pohodlná cesta. Po diaľnici krížom cez Rakúsko smerom na Graz a Villach, ďalej po diaľnici v Taliansku, prakticky až priamo k pobrežiu. Pri mori môžete byť za päť hodín, čo je približne 650 kilometrov. Až na zhruba 20 – 30 kilometrov všetko po diaľnici. Pritom rakúska desaťdňová diaľničná nálepka stojí 7,9,- Euro a poplatok za taliansku diaľnicu je tiež do desať Euro.

Vyhnete sa tak ale predraženým diaľniciam v Slovinsku, otravnou jazdou cez maďarský vidiek, alebo dopravným kolapsom v chorvátskych tuneloch. Len pripomínam, toto nie je odrádzane od iných dovolenkových destinácii. Ide len o pripomenutie tých menej známych a minimálne rovnako tak atraktívnych, prípadne po rokoch vyskúšať niečo nové.

Priblížme si teda istú časť Benátska trochu bližšie. Na severe je región ohraničený Dolomitmi a na juhu riekou Pád. Je jasné, že hlavných mestom sú Benátky. V dĺžke niekoľko desiatok kilometrov od mesta je pobrežie posiate prímorskými letoviskami. Väčšími, menšími, známymi aj menej známymi. Ich výhodou sú široké piesočnaté pláže s mierne klesajúcim dnom, čo je lákadlom najmä pre rodiny s deťmi. Čistota mora, či prírodná krása tohto regiónu v porovnaní napríklad opäť s Chorvátskom však určite zaostáva. Ide väčšinou o rovinatú nezáživnú krajinu, pričom more určite nie je priezračné. Taliani si však poradili aj s týmto hendicapom a vsadili na doplnkové služby. Čiže, priamo v prímorských strediskách, či ich okolí je množstvo zábavných parkov. Popri cestách je sieť kvalitne vybudovaných cyklotrás a trás pre korčuliarov. Napriek tomu, že tu určite nenájdete tak dramatické prírodné scenérie ako na Makarskej riviére, či krásy Istrie, pre rodinky ide o celkom dobrú voľbu.

Caorle

caorle_12Medzi tie známejšie strediská patrí Bibione alebo útulné romantické mestečko Caorle. Caorle je typickým príkladom pre rodinnú dovolenku. Nachádza sa asi 50 kilometrov od Benátok, čo z mesta Marka Pola robí ideálny cieľ na jednodňový výlet. Ako sme už spomínali, poloha na severe Talianska je veľmi výhodná pri ceste zo Slovenska.

Caorle leží iba asi 20 kilometrov od diaľnice, čiže ak vyrazíte z Bratislavy, možno sa sem dostať aj za 5-6 hodín relatívne plynulej a bezpečnej jazdy. Plytké pobrežie je na kilometre ďaleko posiate širokými plážami, pričom more je prakticky bez veľkých vĺn. Pre akčné povahy nuda, pre deti a dovolenkárov hľadajúcich oddych, slnko a pohodičku zase vítaný relax. Na všetkých okolitých plážach v širokom okolí sa však platí za lehátka a slnečník. Pritom nejde o malé sumy ale cena sa môže vyšvihnúť aj cez pätnásť euro za set na deň. Ak by ste brali set na viac dní, dostanete zľavu. Keď nie, nasleduje klasika, deka na piesku. Samotné Caorle je malé historické mesto so zachovaným centrom, kde možno tráviť čas sa po malebných uličkách, posedávaním na káve, zmrzline, či dobrom jedle. Urobilo na mňa veľmi príjemný dojem. Ani veľmi veľké, ani veľmi malé, s romantickými zákutiami, bez zhonu a stresu. Priamo v meste je široká pláž, kde cez deň oddychujú tisíce ľudí. Pre toľko spomínané rodiny s deťmi je veľkým lákadlom rozsiahli lunapark a akvapark. Drobná rada, v stredu sú v lunaparku polovičné ceny, čiže 1,- Euro na prakticky všetky kolotoče.

Samozrejme, je tu aj množstvo barov a diskoték, hoci tento druh trávenia voľného času tu nie je najrozšírenejší. Druhou časťou je Porto Santa Margherita, od starej časti mesta oddelené ústim rieky Livenza. Ide o nové letovisko, s množstvom hotelov, reštaurácii a dlhou plážou. Pre mňa osobne však postrádalo čaro malebných uličiek, kde možno tráviť hodiny posedávaním a rozjímaním. Treťou samostatnou častou je Caorle Altanea. Ide o úplne novú štvrť, kde sú pre turistov predovšetkým individuálne vilky. Ide o pomerne mŕtvu zónu, ktorá je určená predovšetkým pre motorizované skupiny, ktoré si vystačia na zábavu v uzavretom kolektíve. Zhrnuté a podčiarknuté, sever Talianska je vhodný najmä pre motorizovaných dovolenkárov a pokojnejší, relaxačný, či romantický štýl dovolenky…