Andalúzia - klenot Španielska

Maňana. Obľúbené slovo južanov. Platí to aj v Andalúzii - ale až potom, čo ste pomerne rýchlo obslúžení a najedení. Len s účtom sa domáci neponáhľajú. Ale keď popri tom popíjate skvelé španielske víno, akosi vám to nevadí.

Andalúzia je zatiaľ pre väčšinu Slovákov zem nepoznaná. Zato je rajom pre Angličanov, tých je tu najviac. Juh Španielska je úplne iný ako sever, južania nie sú Katalánci ani Madridčania. Je tu krásna príroda, more, výborné víno a ohnivé flamenco. Ľudia sú prívetiví, ochotní kedykoľvek poradiť pomôcť. Ochotne vám vysvetlia cestu - aj španielsky, ignorujúc fakt, že ich rodný jazyk neovládate. Pri návšteve južného Španielska máte dve možnosti. Buď ho navštívite ako turista s cestovnou kanceláriou a spoznáte ju len cez okná hotelov a z pláže letoviska. Alebo sa do Andalúzie vyberiete na vlastnú päsť a okrem klasických letovísk na pobreží Costa del Sol ako Torremolinos či Banelmádena si odskočíte pozrieť Malagu, Granadu, Cordobu či Sevillu. Cez deň sa poprechádzať po uličkách plných histórie a večer si posedieť v tapas baroch, jesť andalúzke špecialitky, zapíjať ich skvelým vínom a pozerať pri tom na flamenco. Andalúzia je na juhu Španielska a je to vidieť a cítiť. Blízkosť Afriky nepociťujete len vďaka teplote, veď v októbri sa dá kúpať v mori a slniečko vie pekne opáliť. Ale aj vďaka Afričanom prechádzajúcim sa po pláži a v reštauráciách pomedzi hostí, a ponúkajúcich drevené sošky, korálky, kabelky a hodinky. Atmosféru exotiky dotvárajú aj palmy, či kaktusy. Ideálny čas, kedy navštíviť juh Španielska je preto september a október, prípadne počas jarných mesiacov. Vtedy sa dá na juhu prežiť.

Malaga

Malaga je druhé najväčšie mesto Andalúzie. Ak sa na juh Španielska vyberiete letecky, Malaga je prvým andalúzkym mestom, ktoré spoznáte. Z letiska sa do centra Malagy dostanete pohodlne vlakom, za dvanásť minút a 2,50 EURO ste tam, prípadne dáte 1 Euro za autobus. Pre toto mesto je typická predovšetkým takzvaná Jednoruká katedrála ,,La Manquita". Prečo jednoruká? Katedrálu začali stavať v 1528 a skončili v 1765, pretože staviteľom došli peniaze. Katedrála má len jednu vežu, tá druhá ostala nedokončená. Vidieť sa oplatí aj pevnosť Alcazaba, ktorá bola postavená v 8 až 11. storočí. Okrem historických pamiatok vás však očarí aj stará mestská tržnica, kde nájdete všetko čerstvé ryby a morské plody, zeleninu, ovocie, čerstvý chlieb, zákusky. Človek tam napáchne nielen rybacinou, ale aj bežným denným zhonom domácich. Z Malagy sa dá pomerne jednoducho dostať do ďalších miest Andalúzie, či už vlakom alebo autobusom. Môžete tak navštíviť Cordobu, Sevillu či Granadu. Sú to nádherné mestá s historickými pamiatkami. Treba však rátať so štvor a viac hodinovou cestou, takže ak ich chcete posznať bližšie, zabudnite na jednodňový výlet. Na tieto skvosty Andalúzie treba oveľa viac času. Malaga priniesla svetu ešte jeden unikát - Pabla Picassa. V Malage sa narodil, preto v meste nemôže chýbať jeho múzeum, ktoré je unikátnou prehliadkou umelcovej práce, od jeho prvotín z čias jeho tínedžerského veku až po diela zrelého maliara svetového mena. Múzeum nie je veľké, nájdete však v ňom 155 Picassových diel.

Marbella

Z Malagy sa autobusom môžete vybrať do Marbelly. Synonymum pre prepych, bohatstvo a snobov. Jedno z mála letovísk, ktoré nelemujú obchodíky s plážovými slnečníkmi, zlacnenými plavkami a pohľadnicami. Pretože v snobskej časti Marbelly, v prístave Puerto Banos nájdete len svetové značky - Dior, Gucci a podobne. Pritom tovar v týchto obchodoch je to najlacnejšie, na čo narazíte. Potom sú tam už len prepychové jachty a luxusné autá. Marbella je totiž jedno z najhonosnejších európskych letovísk a keď sa vám pošťastí, stretnete tu filmovú hviezdu, svetového speváka, prípadne členov európskych kráľovských rodín. My sme to šťastie nemali.

Nerja

Ďalším známym miestom je letovisko Nerja, ktoré sa pýši jedným z najväčších balkónov. A to balkónom Európy, ktorý je na skalnatom výbežku, priamo nad morom. Keď sa naň postavíte, prvé čo vás napadne je, že už nikdy odtiaľ nechcete odísť a chcete sa už len pozerať na nádherné andalúzke pobrežie a pohorie Sierra de Almiraja. Mestečku vtlačili pečať Mauri a ich duch v Nerji stále prebýva. Biele domčeky obložené malými keramickými dlaždičkami a hrboľaté chodníčky. Z Nerje je len na skok do dedinky Frigliana, ktorá je ešte viac andalúzka- je celá biela a leží na vrchole kopca. Keď sa autobus naň konečne vyšplhá, vynoria sa úzke uličky, biele domčeky, v ktorých domáci ponúkajúci olivový olej či víno vlastnej výroby, malý kostolík- toto je typická Andalúzia z čias Maurov.

Opachy pri mori

malagaIdylický vzhľad južného Španielska kazia predovšetkým pri pobreží vysoké vežiaky pripomínajúce paneláky postavené v bývalých socialistických krajinách. Kedysi vizitka prudkého rozvoja turizmu v Španielsku v sedemdesiatich rokoch minulého storočia dnes chátra. Mnohé z nich sú prázdne a Španieli by sa ich radi zbavili. Niet sa im čo diviť, sú to dvadsať a viac poschodové opachy, ktoré hyzdia inak krásne a malebné pobrežie. V Andalúzii sa stavia aj dnes, avšak novopostavené apartmánové domy či hotelové komplexy sa už snažia do prostredia zapadnúť a niektoré dokonca aj pridržiavať pôvodnej andalúzkej architektúry.

Móda? A aká!

Na záver ešte jedna vec- ak máte radi módu, v Andalúzii sa máte na čo pozerať. Stačí, ak si sadnete na terasu kaviarne na raňajky a sledujete ľudí, ktorí sa ponáhľajú do práce, prípadne si sadnú vedľa vás na jednu kávu a bagetu s paštétou. Ženy či muži- všetci si potrpia na pekné oblečenie. Staršie ženy v elegantných šatách a hodvábnym šálom, tie mladšie v kostýmoch perfektného strihu, muži v oblekoch. Ešte výraznejšie je to v nedeľu- pre španielov stále slávnostný deň. Španieli si na elegantný zjav potrpia. Aj preto bedekre turistom odporúčajú, aby zabudli na prechádzky po historickom centre väčších miest v plážových bermudách, či nebodaj v plavkách. Domáci sú totiž na to dosť hákliví.

Nedeľa v Andalúzii

malaga2Je nedeľa, koniec septembra. Hlavné námestie v centre Malagy je plné domácich. Niektorí práve vyšli z kostola, aby si po nedeľnajšej omši poklebetili so známymi. Ženy majú na sebe najlepšie šaty, sú ozdobené šperkami. Sedia na lavičke a okolo nich pobehujú deti. Je čas na nedeľňajší zákusok a cukrárne sú plné. Takto to vyzerá až do večera, kedy sa na námestie zase zbieha mladšia generácia. Mladé páry ruka v ruke či väčšie partie mladých žien a mužov. Pred dlhou nocou sa ešte posilnia v bare takzvaným tapas- teda rôznymi jedlami na malých tanierikoch. Ešte hlt vína a ide sa do víru zábavy. Španieli skrátka žijú.

Odporúčame:

Flamenco Zabudnite na to, že prídete do Andalúzie a neuvidíte flamenco. Dostane aj tých, ktorí sa o tanec nezaujímajú. Pretože flamenco nie je tanec, je to príbeh o smútku, radosti a láske. Vášeň a zvodný pohľad tanečníc v červených šatách, ružou vo vlasoch a kastanetami v ruke prilepí na stoličku aj najväčšieho odporcu tanca. Niektoré hotely ponúkajú flamenco šou za 40 euro, ale nájdete aj lacnejšie vystúpenia, ktoré možno nie sú tak vysoko profesionálne, ale sú osobnejšie a spontánnejšie a väčšinou končia tým, že na pódiu nakoniec tancujú všetci- flamenco tanečnice aj hostia. My sme si flamenco pozreli v malom bare, vstupné bolo šesť euro, v ktorom ste mali aj jeden nápoj. Skvelý zážitok. Tapas Tapas je výraz pre malé tanieriky s rôznymi pochúťkami, studenými aj teplými. Dostať môžete všeličo- tanier solenej údenej šunky Jamón, tanierik olív, špeciálny zemiakový šalát, alebo,,tortilla a la espanola", teda omeletu z cibule, vajec a zemiakov. Tri- štyri tanieriky vás spoľahlivo zasýtia a zároveň ochutnáte viacej španielských špecialít. Víno Španielske vína sú skvelé, či už biele, ružové alebo červené. V reštauráciach nie je drahé, za pohár zaplatíte od 1,5 euro. V niektorých reštauráciách vám čašník donesie na stôl prázdny pohár a fľašu otvorí priamo pred vami, takže vidíte akú značku vína pijete. Turisti tiež obľubujú nápoj Sangria- čo síce nie je typicky andalúzky nápoj, ale v lete na pláži príjemne osvieži.