Hmla, ktorá sa zdala byť pred niekoľkými minútami nepreniknuteľnou, sa akoby zázrakom rozplynula a pred nami sa objavil slnkom ožiarený Fitz Roy. Obrovský žulový masív vystupujúci z nekonečných plání Patagónie, výzva pre špičkových horolezcov aj detský sen mnohých z nás.
Po dvoch trekoch v Čile, v exotickými araukáriami zarastenom národnom parku Huerquehue a preslávenom Torres del Paine, mierime do Argentíny. Čakajú nás tri dni v severnej časti národného parku Los Glaciares, trek pod preslávenými žulovými vežami Cerro Torre a Fitz Roy. Prebytočné veci sme odložili v našom hosteli v El Calafate, doplnili zásoby a skoro ráno opúšťame toto príjemné centrum argentínskej južnej Patagónie.
Horolezecké mestečko El Chaltén
Cesty sa najprv oblúkom vyhýba najväčšiemu argentínskemu jazeru Lago Argentino s rozlohou takmer 1500 km² a potom sa stáča k západu pozdĺž 1100 km² veľkého jazera Viedma. Obe tieto jazerá sú napájané ľadovcami, „vytekajúcimi" z obrovského ľadovcového poľa Campo de Hielo Sur.
Autobus uháňa po perfektnej novej asfaltke, a tak už po dva a pol hodinách jazdy vystupujeme v horskej dedine El Chaltén. Hoci bol El Chaltén pred necelými tridsiatimi rokmi založený ako malá osada za účelom ochrany argentínskych záujmov v tejto pohraničnej oblasti, čoskoro sa stal skôr základňou pre horolezcov a trekárov. V súčasnosti sa utešene rozrastá v malé mestečko žijúce takmer výhradne z cestovného ruchu.
Legendárny Cerro Torre
Skvelý zákusok sme zapili ešte lepšou kávičkou. Zostáva dokúpiť čerstvé pečivo a potom už vyrážame smerom k Lagune Torre. Počasie nemá byť zlé, a tak v kútiku duše dúfame, že uvidíme legendárny Cerro Torre. Hodinka nenáročného pochodu a vystupujeme na vyhliadku s príznačným názvom Mirador Laguna Torre. Vietor medzitým rozohnal oblačnosť a pred nami sa rozprestiera azúrovo modré jazero ohraničené hradbou hôr. Cerro Torre, Torre Egger, Punta Herron a Cerro Standhart.
Môžeme obdivovať ich kolmé steny, ostré špičky však zostávajú v mrakoch. Dnes teda vrchol najslávnejšieho z nich, tritisíc metrov vysokého Cerro Torre neuvidíme. Kombinácia extrémnej obtiažnosti a nevyspytateľného počasia ho urobil po dlhé roky nezlezitelným a nespochybniteľne vylezený bol až v roku 1974. Výzvou však zostáva doposiaľ. Keď už si horolezci poradia s tvrdou a takmer kolmou skalou, čaká ich na samej špičke nestabilná "čiapky" zo zmrznutého snehu . Tento zradný terén už zastavil aj tých najlepších.