Ekvádor, krajina sopiek a Galapágskych ostrovov - turistický okruh

Pre milovníkov hôr, ktorí radi zdolávajú vrcholy tu máme hneď dve sopečné lahôdky. Najvyššia činná sopka sveta  - zmrzlinový Cotopaxi  a najvyššia hora Ekvádora Chimborazo.

Ako každá krajina aj Ekvádor rád turistom vymenuje, čo má naj a predstavte si, že z istého pohľadu môžu povedať, že Chimborazo je najvyššia hora sveta, ak sa jej výška počíta od stredu zeme. Keďže je zemeguľa sploštená a na rovníku teda širšia, vychádza Chimborazo o pár desiatok metrov vyšší než Mont Everest. Ako teda zdolať tieto výšky? Do základných táborov môžte ísť s bežnou turistickou výbavou. Horskou výbavou, samozrejme. Šľapky a v nich biele ponožky som tam v jedno nedeľné ráno síce zažila, ale neodporúčam. Na zdolanie sopečných vrcholov si vždy treba objednať sprievodcu, ktorý zoberie so sebou zväčša dvoch ľudí a zabezpečí celú výbavu. V cene je nocľah v základnom tábore, večera a raňajky, špeciálne topánky, mačky, cepiny a helmy. Horalky budete mať určite zo Slovenska a na slivovicu v tejto výške zabudnite. Pri oboch výstupoch je nutné začať tesne po polnoci. Keďže uhol v akom dopadá slnko na ľadovce na rovníku je oveľa priamejší, riziko ľadovcových lavín je vyššie a treba začať a skončiť výstup včas, kým slnko “neobmäkčí” ľad.  Ak nie ste ešte aklimatizovaní, bude treba začať jednodňovými výstupmi na činnú sopku Guagua Pichincha (4784m) priamo v hlavnom meste Quite a ďalší deň na druhú sopku Illiniza. To ste už zdolali dve sopky  Ekvádora – ostáva vám už len 28.

Cotopaxi

Technicky nenáročný trek,  avšak veľmi strmý a v riedkom vzduchu fyzicky vyčerpávajúci. Zdolajú ho však priemerne zdatní ľudia.

Prvý deň - hodinový výšľap do base campu na chatu José Ribas (od parkoviska v 4 600m do 4 800m), kde strávite noc. Ešte v ten deň menší výšľap o 200 metrov vyššie k prvému ľadovcu, kde môžte pocvičiť chôdzu vo výstroji na ľadovci.   Druhý deň – vyrazíte tesne po polnoci a asi za 7 hodín dorazíte  k vrcholu (5 897m). Vychutnávajúc si  prekrásne výhľady na kráter s priemerom  800m budete mať pocit, že ste fakt dobrí a budete mať pravdu. Zostup do chaty, kým nezačne ľad mäknúť a vrchol nezakryjú oblaky.

Baños

Doporučujem pokračovať do tohto kúpeľného mesta a vymočiť vaše športové telá v teplých prameňoch pod aktívnou, často dymiacou sopkou Tunghuraua. Podľa toho koľko sa vám vrátilo síl, si tu môžte vyskúšať kaňoning – zlaňovanie kaňonu rieky v smere jej toku alebo priamo pokračovať k ďalšiemu naj – k sopke Chimborazo.

Chimborazo

Technicky nenáročný trek, avšak vyžaduje dobrú kondíciu. Zdolajú ho fyzicky zdatní ľudia. Podmienky na ľadovci môžu byť tvrdé. K vrcholu vedú dve cesty. Prestavme si tú bežnejšiu, menej strmú.

Prvý deň – od parkoviska v 4 800m, hodinový výstup  do base campu k chate Wimper Refuge vo výške 5 000m, kde strávite noc. Príprava výstroja na výstup a v ten istý deň krátky výšľap k skalným útvarom Chamonix Needles (5 240m). Druhý deň – odchod tesne po polnoci a asi o 8h došlapete k prvému vrcholu  Veintimilla vo výške 6 270m. Odtiaľ ďalej k  druhému vrcholu Wymper v 6 310m. Stojíte na najvyššom bode Ekvádora a spomeniete si na moje slová o najvzdialenejšom bode od stredu zeme.

Amazónsky prales

Keď ste už stáli v takých výškach, všetko ostatné vám príde ako prechádzka ružovou záhradou. Radšej vás však zavedieme do zelenej džungle, kde tých farieb bude omnoho viac. Môžete raftovať, navštíviť rezerváciu Cuyabeno alebo národný park Yasuní, indiánov Waorani a zúčastniť sa na šamanských obradoch. Cez deň môžete pokračovať v spoznávaní krajiny a v športových výkonoch, v noci sa s vašou fantáziou pohrá živý koncert pralesa.

Rafting (jednodňový až týždňový)

Vody  z And stekajú na východnej strane do pralesa a vytvárajú špičkové podmienky pre rafting na riekach Toachi a Blanco (Trieda III & IV), Upano a Jatunyacu (Trieda II & III),  Jondachi Hollin (Trieda III & IV) a Quijos (Trieda IV). Plavby sú vhodné aj pre začiatočníkov a ponúkajú úžasné možnosti, ako za pár dní spoznať džungľu a navštíviť indiánske usadlosti, ako aj indiánov Shuar (tzv . "hlavorezi", hlavy nepriateľov sušili a nosili ako zmenšené trofeje).

Yasuní - Expedícia Waorani na drevených kayakoch (6 dní)

Poďme hlbšie do rezervácie Yasuní, do primárneho pralesa, ktorý je pôvodným lesom na tejto planéte. Ruka človeka v ňom teda nič nikdy nezasadila. Pod vami sa budú nachádzať obrovské zásoby ropy, ktorú táto krajina súrne potrebuje pre rozvoj, ale jej ťažením sa zároveň naruší prírodné bohatstvo, ktoré ju zaraduje medzi 17 biologicky najrozmanitejších krajín sveta. Ropa sa nachádza práve pod územím kmeňa Waorani, ktorí boli civilizáciou nakontaktovaní ako posledný kmeň až v roku 1950, kedy sa jedno dievčatko z džungle dostalo do civilizácie a popísalo ako žijú. Sú uznávaní pre svoje bojové taktiky dokonca aj medzi  ostatnými indiánskymi kmeňmi a kedysi boli najobávanejším kmeňom v pralese.

Hovoria jazykom, ktorý sa nepodobá na žiaden iný indiánsky jazyk, žijú úzko spätí s prírodou a niektorí doteraz odmietajú kontakt s civilizáciu. Žije ich ešte okolo  4 000. Pri ich návšteve sa naučíte strieľať z fúkacej zbrane dlhej 3-4 metre a hádzať oštepom tak, ako to vedia iba oni. Vysvetlia vám ako lovia a rozumejú pralesu, ako vychovávajú deti, akú majú kmeňovú a rodinnú hierachiu a chlapov navnadia mnohoženstvom. Územie na ktorom žijú dosiaľ nekontaktovaní Waorani, je prezidentom vyhlásené za uzavreté územie. Sú to waoránske kmene Tagaeri, Taromenane, Oňamenane a Huiňatare, ktoré medzi sebou naďalej bojujú, žijú ako v dobe kamennej a majú už len zopár členov. Ešte v nedávnych rokoch rôzny dobrodruhovia, výskumníci, misionári a ropy chtiví zlatokopovia doplatili životom za vkročenie do ich sveta.

Cuyabeno (4 dni)

Dobrodružstvo začína plavbou na člne do primárneho pralesa po rieke Agua Rico. Vyberiete sa na krátku nočnú túru a so svetlami môžete nahliadnuť do fascinujúceho života nič netušiaceho prekrásneho hmyzu. Cez deň navštívite domorodé komunity. Sprievodca vás prevedie pralesom a vysvetlí vám použitie liečivých rastlín, dá vám ochutnať kokosovú húsenicu, prípadne vám na mieste vylieči nádchu šťavou z džungľového cesnaku. Ak ho nahovoríte, vie chytiť kaimana do vlastných rúk. Na kanoe sa po rieke vyberiete za pozorovaním obrovského množstva vtákov a opíc. Môžete si zaplávať v blízkosti ružových riečnych delfínov a nebojte sa, pirane nekúšu. Kaimanov v noci priláka zvedavosť (alebo hlad) a ich svietiace oči na brehu rieky vás nenechajú ľahostajnými.

Šamanský očistný rituál Ayahuasca

Môžete sa zúčastniť na očistných šamanských obradoch s posvätným rastlinným nápojom Ayahuasca, ktorá má až osemtisícročnú tradíciu. Šamani tvrdia, že väčšina našich chorôb vychádza zo psychiky, vedia ako zmeniť stav vášho vedomia a spojiť vás s liečivou silou pralesa. Ayahuasca je pre domorodcov spôsob, ako ich duša môže opustiť telo bez toho, aby bolo telo mŕtve.  Doslovný preklad – lano pre dušu. Recept na tento nápoj, zmiešaný z rôznych silných psychoaktívnych rastlín, im vraj pošepkal sám prales. Tento očistný rituál vám pomôže zbaviť sa všetkého nežiadúceho v tele a privedie vás do stavu, kde bude vaša duša môcť opustiť telo, v ktorom je uväznená. Budete schopní telepaticky komunikovať s inými zúčastnenými osobami. Už prvé výskumy vyčlenili jeden z alkaloidov, ktorý sa nie náhodou volal telepatin a v Argentíne nájdete tento nápoj pod názvom Telepatina.  Ayahuasca má významné miesto pri liečení psychologických problémov, schizofrénie a depresie. Rituál sa koná medzi viacerými členmi, v kruhu na zemi a môže trvať aj 7 hodín. Šaman pripraví ayahuascu a iné rituálne predmety, začne fajčiť fajku s organickým tabakom mapacho, aby odohnal negatívne energie prísediacich. Po vypití nápoja Ayahuasca sa efekt dostaví približne za 20-40 minút. Výsledkom rituálu je očista organizmu. Úlohou každého je správne interpretovať vízie, ktoré navodila ayahuasca a uchovať si pre ďalší život to, čím sa pri rituále obohatil. Na akékoľvek aktivity a pobyt v pralese, alebo na raftoch a kayakoch treba lokálneho sprievodcu s licenciou a sú organizované v malých skupinách. Naši lokálni riečni a pralesní ľudia zabezpečia všetko vybavenie, riečnu dopravu, 3x denne chutnú stravu, ubytovanie v stanoch (Kayak Expedícia Waorani) a bungalovoch (Cuyabeno). Rituál ayahuasca si platí každý sám. Bude o vás dobrodružne postarané.

Galapágske ostrovy

13 sopečných ostrovov ležiacich 926km západne od pobrežia Ekvádora oddávna priťahujú pozornosť kvôli unikátnej flóre a faune, ktorú máte všade na dosah. Exotické zvieratá ako tulene, leguány, obrovské korytnačky sa vás neboja a vy máte pocit, že tu zastal čas. Práve Galapágy inšpirovali Daniela Defoe k napísaniu románu pod názvom Robinson Crusoe a Charles Darwin tu pracoval na svojej evolučnej teórii. 

Korytnačky, ktoré by si ho pamätali už bohužiaľ nežijú, dokonca aj najstaršia korytnačka “Samotár George” už zomrela vo veku 100 rokov. Na Galapágy sa letí z mesta Guayaquil a počasie je vhodné celoročne. Odporúčam prísť sem minimálne na 6-7 dní, pretože dva dni vám zaberie len cesta. Najobľúbenejšia forma ako navštíviť Galapágy je okružnou plavbou na veľkých lodiach, ktoré vždy zakotvia pri jednom zo 4 hlavných ostrovov: Santa Cruz, San Cristóbal, Isabela a Floreana a vy môžte spoznať každý deň iný ostrov.

Lacnejšie je zvoliť si Island Hopping – ostrovy na preskáčku, pričom vždy spíte na inom ostrove a cez deň robíte exkurzie. V oboch prípadoch môžte absolvovať rôzne športové aktivity ako potápanie, šnorchlovanie, surfovanie, plachtenie, kayaking, pešiu turistiku, pozorovanie vtákov  a iné. Na ostrove Santa Cruz je zaujímavé navštíviť výskumné centrum Charlsa Darwina. Podmorský život na Galapágoch je zo 17% unikátny na celom svete. Vody na potápanie sú v novembri a decembri veľmi studené, ale ak nezamrznete, uvidíte pod vodou oveľa viac než v iných mesiacoch.

Viac info aj tu: