Cestovateľské tipy pre Uruguaj

V prvom článku mojich cestovateľských tipov som písala o Argentíne a tentokrát by som sa s vami rada podelila o zážitky a moje TOP tipy na to, čo vidieť alebo zažiť v Uruguaji. Keď som plánovala juhoamerickú cestu, tak ma na začiatku ani nenapadlo navštíviť Uruguay.
 

V podstate som o tejto krajine toho veľmi málo vedela a neprišla mi až taká zaujímavá. Opak bol pravdou. Uruguaj je pohodová krajina, ktorá sa veľmi približuje európskym štandardom (resp. stredoeurópskym) a ak niekto potrebuje únik z chaotického Buenos Aires, tak je to výborná voľba. Aj keď je pravda, že Uruguaj leží medzi dvoma obrovskými krajinami, ktoré sú pre neho veľmi silnou konkurenciou. Hovorím o Argentíne a Brazílii. 

Colonia del Sacramento: Príjemná pohoda

 
Do Uruguaja som sa dopravila loďou, ktorá vyštartovala z prístavu v Buenos Aires a za asi 2 hodiny som bola v mestečku Colonia del Sacramento. Je to veľmi príjemné mestečko, kde je koloniálna architektúra z čias španielskych dobyvateľov. Oplatí sa tu stráviť popoludnie, aj keď pozor, nečakaj, že Južná Amerika je lacná. Napríklad aj tu sa dá presvedčiť o tom, že Uruguaj je miestami drahší ako Slovensko.
 

Montevideo: Pláž a jasmínové kvety

 
Po chaotickom Buenos Aires bolo Montevideo iba jeho mierne chaotická a veľmi príjemná verzia. Dokonca som si dovolila sem prísť len tak, “na blind” bez nejakých rezervácií a v pohode som sa zorientovala a našla hostel. Jedna z najlepších vecí na Montevideu je, že toto hlavné mesto má na rozdiel iných juhoamerických hlavných miest priamy prístup na pláž. 
 
 
Okrem toho sa mi veľmi páčilo len tak sa túlať uličkami v centre mesta, aj keď, samozrejme, netreba zabúdať, že je dobré sa dopredu informovať o tom, či je daná zóna bezpečná. Ak budeš v Montevideu v decembri, tak si určite kúp aspoň jeden jasmínový kvet, ktoré predávajú snáď na každom rohu. 
 

Cabo Polonio: Kľud, oceán a hviezdy

 
Uruguaj je vo všeobecnosti známy svojimi krásnymi plážami a chodí tu veľmi veľa argentínskych alebo brazílskych turistov. Hlavne do mestečka Punta del Este, ktoré volajú aj predmestie Buenos Aires. Tak tam som nešla. Na miesto toho som si vybrala “odľahlé” Cabo Polonio, umiestnené za pieskovými dunami.
 
Ja som vlastne išla do Uruguaja len kvôli tomuto miestu. Odporučil mi ho cestovateľ Miško Knitl a bola to asi jedna z najlepších destinácií, ktorú som si na začiatok cesty mohla vybrať. Cabo Polonio je dedina, ktorú založili hlavne umelci v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Títo “skvotéri” hľadali niečo iné, než bolo bežné vo vtedajšej spoločnosti a v režime tých časov. Niet divu, že si vybrali miesto, ktoré pôsobí veľmi slobodne a malebne. 
 
 
Pôvodne tu žilo 40 obyvateľov, ktorí boli v základných podmienkach (žiadna elektrina a teplá voda) a vozili svoje deti na koči do školy, ktorá sa nachádzala za piesočnými dunami. Postupom času sa však viacerým ľudom podarilo integrovať do Cabo Polonio a pomaly sa stáva obľúbenou turistickou destináciou pre cestovateľov hľadajúcich niečo iné ako komerčné Punta del Este a Punta del Diablo. Pre mňa osobne je táto rybárska dedina ešte pomerne zachovanou “free” komunitou, aj keď ten turizmus je už citíť aj tu. 
 

Ako sa dostať do Cabo Polonio?

 
Cabo Polonio leží na pobreží Atlantického oceánu a nie je možné sa sem dopraviť priamo z Montevidea. Dá sa ísť autobusom z Montevidea smerom do Punta del Diablo a povedať šoférovi, že treba zastaviť na odbočke do Cabo Polonio. Tu už stoja veľké terénne vozy, ktoré robia pravidelné presuny turistov do dediny. Neodporúčam kráčať medzi pieskovými dunami alebo ísť na bicykli. Kamarát to skúsil na bicykli, ale vravel, že to nebolo veľmi príjemné.
 
Rada by som ešte upozornila, že pokiaľ sa nič nezmenilo, tak tu nie sú žiadne bankomaty a je tu veľmi obmedzený, respektíve žiadny internet. Úžasné pre oddych. Ďalej odporúčam návštevu tuleňov, ktorý bývajú len za rohom pri majáku a taktiež zažitie aspoň jedného západu slnka, ktorý je na týchto siahodlhých piesočnatých plážach neskutočný. A potom príde ešte niečo neuveriteľnejšie. Ak budeš mať šťastie, tak uvidíš nádhernú mliečnu cestu a je o to viac žiarivejšia, pretože Cabo Polonio je iba minimálne osvetlené.
 
 
Ak ťa zaujímajú informácie o miestnych a typických produktoch z Uruguaja, tak si pozri nasledujúce video. Počas toho, ako cestujem, vytváram “unboxing” videá, kde predstavujem typické produkty pre každú krajinu, ktorú navštívim. Video je síce po anglicky, ale myslím, že bude celkom jednoduché pochopiť, o čom hovorím:
 
 
Viac o mojich cestách, zážitoch a tipoch nájdeš na mojom blogu Unboxing Traveller a facebooku: