7 miest, ktoré navštíviť v najsuchšej púšti Atacama

Prekvapivo, Atacama v Čile, najsuchšia púšť na svete miestami položená až vo výške 5000 m n.m. v Andách, má toho veľa čo ponúknuť. Ak ste takými milovníkmi panenskej prírody ako ja a hľadáte niečo špecifické, Atacama je pre Vás ako stvorená.

Strávila som nezabudnuteľných 5 dní spoznávaním rôznych zákutí Atacamy a môžem povedať, že každé navštívené miesto bolo jedinečné a ešte dlho budem spomínať na chvíle strávené v krajine ako z rozprávky.

Ak by sa Vaše cesty tiež stretli v tejto dokonalej púšti, je 7 miest, ktoré v Atacame podľa môjho názoru musíte navštíviť:

1. San Pedro de Atacama

Blízko Obratníku raka sa nachádza táto brána do Atacamy vo výške 2 436 m n.m. Už pri samotnom príchode Vás mestečko svojou nezvyčajnou architektúrou očarí – nízke jednoposchodové biele domy z hliny a piesku s rovnými strechami a zaprášené ulice sú akoby z iného sveta. Hlavná ulica Caracoles je najdrahšia v meste, tak sa jej vyhnite, ak chcete ušetriť na jedle v obchode, reštaurácii alebo na drinkoch v bare. Stačí ísť len minútu pešo na ktorúkoľvek z vedľajších uličiek. Celé centrum mesta je preplnené jednou cestovnou kanceláriou za druhou, čím sa tu väčšina ľudí živí, pretože všetky denné výlety do okolia Atacamy odchádzajú práve odtiaľto.

Ak máte radi miestne ručne robené produkty, suveníry, ''niečo pod zub z koky'', alebo listy koky na čaj, ktorý v nadmorskej výške ostatných častí Atacamy budete určite potrebovať, stačí sa prejsť na tzv. Feria Artesanal – trh remeselníkov. Hneď za trhom sú malé reštaurácie, kde chodia miestni a dá sa tu dobre a lacno naobedovať.

Pred archeologickým múzeom Padre Le Paige pozostávanjúcim zo 450 000 archeologických a etnografických objektov kultúry pôvodných obyvateľov Atacamy, si môžete obzrieť ďalšiu zaujímavosť – tzv. solmaforo, prístroj, ktorý meria silu UV lúčov a tým turistom dáva najavo, ako veľmi sa majú pred Slnkom v daný deň chrániť. Púšť Atacama vie byť naozaj horúcim peklom cez deň, a potom si len tak prejsť do chladivej zimy v noci.

2. Pukara de Quitor ruiny

Kto by povedal, že niekde v púšti nájde ruiny domorodých obyvateľov a ešte k tomu celkom pekne zachované a s dokonalým výhľadom? Pukara de Quitor sa dá navštíviť pešo alebo na požičanom bicykli priamo zo San Pedra. Pripravte sa však na 3 km dlhú prašnú cestu bez tieňa, takže majte zásoby vody so sebou a aj nejakú pokrývku hlavy.

Táto hodinová prechádzka a symbolický vstup na národnú pamiatku naozaj stojí za to. Pukara, čo v kečuánskom jazyku znamená pevnosť, bolo obývané skupinou domorodých obyvateľov Ayllu de Quitor pravdepodobne už od roku 145 nášho letopočtu. Dvesto konštrukcií, ktoré tu vidíme v súčastnosti, sa zachovali z 12-teho storočia. Celá príroda okolo, všetky skaly a aj samotné ruiny majú oranžový nádych. Nezabudnuteľnú scenériu dopĺňajú menšie zelené kríky dolu pozdĺž hnedočervenej rieky San Pedro a zasnežené vrcholky Ánd na ďalekom horizonte.

3. Valle de la Muerte

Len 4 km od San Pedra sa rozprestiera toto Údolie smrti, ktoré bolo pred 23 miliónmi rokov jazero, kde sa nánosmi vytvorili vertikálne vrstvy a postupom časom sa vetrom a dažďom vytvorili zváštne útvary, ktoré vidíme dnes. Zažila som tu asi najkrajšiu dúhu na svete nad celým údolím, ale zároveň aj taký silný vietor, že som mala ťažkosti chodiť. Údolie smrti nenesie však názov preto, že tam zomrelo veľa turistov, ako si z nás najprv uťahoval náš sprievodca, ale názov vznikol skôr omylom, keď raz jeden turista opísal toto miesto ako planétu Mars – ale jeho lámavou španielčinou marte vyznelo ako muerte.

Ak ste dostatočne odvážni, v údolí smrti sa môžete naučiť sandboarding a spúšťať sa až na 120 m vysokých piesočných dunách. Dobrodružné duše navštevujú Valle de la Muerte na bicykli, my ostatní s cestovnými kanceláriami pohodlne autobusom spolu aj s návštevou asi najkrajšieho miesta v Atacame – Valle de la Luna.

4. Valle de la Luna

Takzvané Mesačné údolie mi doslova vyrazilo dych. Akoby zasnežené červeno-sfarbené skaly pokryté bielymi soľnými minerálmi, bez vlhkosti vzduchu, bez života zvierat a bez vegetácie, a aj tak nádherné. Či už je to slávna skalnatá formácia Tri Márie, vysoké piesočné duny, menšie jaskyne alebo Amfiteáter, kde sa pozoruje západ slnka nad celým Mesačným údolím, verte mi, že na žiadne z týchto miest tak skoro nezabudnete.

Toto jedinečné údolie vo výške 2 550 m n.m. naozaj pripomína povrch mesiaca, tu sa však kráčalo úplne jednoducho. Sedieť na vrchole Amfiteátra s nohami spustenými dole do rokliny a pozorovať slnko padajúce na oblohe a meniace odtiene Mesačného údolia by malo byť snom každého dobrodruha. A najlepšie tým splneným.

5. Gejzíry El Tatio

Byť vyzdvihnutá autobusom cestovnej kancelárie o 4-tej ráno a potom sa drkotať v zime ako snehuliak s niekoľkými vrstvami oblečenia nie je pre mňa žiadna sranda, ale po skoro 100-kilometrovej ceste na sever od San Pedra, keď sme konečne dorazili na El Tatio gejzíry, som už v prvej sekunde vedela, že to stálo za to.

Najvyššie položené gejzíry na svete vo výške 4 320 m n.m., kde sa už naozaj ťažko dýcha, sa rozkladajú na rozlohe až troch km² a okrem 40-tich gejzírov je tu aj 70 tzv. fumarolas a 60 termálnych prameňov. V jednom z nich sme sa mohli neskôr aj okúpať, keď sme sa odvážili vyzliecť pri prvých ranných lúčoch.

6. Altiplanické lagúny

Andy vo výške 4 500 až 4 700 m n.m. tvorí tzv. altiplano plošina, kde sa nachádzajú lagúny Miscanti a Miñiques s priehľadnou vodou. Niekedy dávno toto jedno jazero bolo rozdelené napadanými lávovými kameňmi na súčasné dve ponúkajúce výhľad na zasnežené vrcholky Ánd, pri ktorom sa nebudete vedieť vynadívať. Voľne prechádzajúce sa lamy, štebot malých vtáčikov okolo a malé zelené chumáčiky trávy k zvláštne tichej, ale zároveň peknej prírode len pridajú viac života a Vy tam nadobudnete nové sily.

7. Lagúny Cejar a Piedra

Pomerne blízko od San Pedro by ste mali určite zavítať aj na pár hodín oddychu v lagúnach Cejar a Piedra, ktoré svojím zložením pripomínajú Mŕtve more a veruže si tam môžete pokojne ľahnúť na hladinu a čítať si trebárs aj knihu. Treba však dávať pozor na oči, lebo minerály obsiahnuté vo vode fakt štípu.   Ak si chcete čo najviac užiť blahodárne účinky lagún na ľudské telo, prejdite sa k liečivému bahnu, ktoré sa dá nabrať priamo na brehu. Ja som sa takto celá zelená zabahnená prechádzala okolo lagún, keď som zrazu začula po slovensky ''Ty kokso, pozrite sa na tú babu s bahnom''. Kto by čakal práve známych slovenských astronómov pozorujúcich hviedy a zodiakálne svetlo v Čile tak ďaleko od domova? Áno, Atacama je síce jedným z najlepších miest na sledovanie oblohy na svete, ale že práve tu sa zoznámim s ďalšími Slovákmi vďaka liečivému bahnu a slovám ty kokso, bol fakt zážitok na celý život.