Indiánske príslovia - citáty a výroky

Indiánske citáty od známych osobností spomedzi pôvodných obyvateľov Ameriky. „Vzdať sa, keď je všetko proti tebe, je známka slabosti a zbabelosti." (Orol, Lakota Teton)

Dobro a zlo nemôžu sídliť spolu v jednom srdci, preto by dobrý človek nemal chodiť do spoločnosti  zlých. /Wingentim, Delaware/

"Vedomosti nepoužívané sú vedomosti zneužívané." /Old Keyam, Plains Krí/ "Dvakrát sa pozri na dvojtvárneho človeka." /náčelník Joseph, Nez Pers/

nez-perce-indian-warrior

 

"Neignoruj ľudí, ktorí ťa trápia iba svojim správaním. Ignoruj ich aj vo svojich myšlienkach. Pre teba neexistujú. Si slobodný." /poučenie, Čirokovia/ "Nemôžeme žať šťastie, kým sa váľame v blate nezrelosti, pretože nezrelosť plodí citový chaos, sebaponíženie a skazenosť." /Moses Shongo, Seneca/ "Ži svoj život tak, aby strach zo smrti nevstúpil do tvojho srdca." /Tecumseh, Šauní/ "Neboj sa plakať. Plač oslobodí tvoju myseľ od smutných myšlienok." /Don Talaysva, Hopi/ "Keď nadíde čas tvojej smrti, nebuď ako tí, ktorých srdcia sú plné strachu zo smrti, takže keď príde jej čas, nariekajú a modlia sa, aby ešte chvíľu mohli žiť svoj život ináč. Zaspievaj svoju pieseň smrti a zomieraj ako hrdina vracajúci sa domov." /Tecumseh, Šauní/ "Keď sa oženíš, nesprav si zo svojej ženy idol. Ak zbožňuješ ženu, bude chcieť byť zbožňovaná stále viac a viac." /Sam Blow Snake, Winnebago/ „Nemá zmysel bojovať, keď nemôžeme veriť vo víťazstvo." (Geronimo, Chiricahua Apache) „Vzdať sa, keď je všetko proti tebe, je známka slabosti a zbabelosti." (Orol, Lakota Teton)

„Ukradnuté jedlo nikdy neutíši hlad." (príslovie, Omaha)

„Nič nežije večne, iba zem a hory“ (Biela Antilopa, Čejen)

quhatika-indian-girl

 

„Všimni si, ako sa mladý muž správa k svojej sestre a k iným ženám doma a zistíš, ako sa bude správať k tvojej dcére." (prílovie, Lakotovia) „Povinnosťou muža je založiť oheň, úlohou ženy je ho udržovať." (príslovie, Pima) „Manželstvo je ako plavba na kanoe. Muž sedí vpredu a vesluje, žena sedí vzadu, ale kormidluje." (príslovie, autor neznámy) „Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)  „Nechceme nič iné, len aby nás nechali žiť v pokoji. Sklonili sme sa pred vôľou Veľkého bieleho otca a išli sme na juh. Ale ukázalo sa, že tam nemôžeme žiť a tak sme sa vrátili. Lepšie je umrieť v boji, ako na choroby. Môžete ma zabiť, ale neprinútite ma, aby som sa vrátil. Jediný spôsob, ako nás tam dostanete, je udrieť nás palicou do hlavy, odtiahnuť nás a dopraviť nás tam mŕtvych." (Tupý Nôž, Čejen)

 „Život je len tieňom našich snov." (Šialený Kôň, Lakota Oglala)

„Veľkých mužov väčšinou zničia tí, ktorí na nich žiarlia." (Sediaci Býk, Lakota Hunkpapa)  „Keď ráno vstaneš, poďakuj za ranné svetlo, za svoj život a silu. Poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nenachádzaš dôvod k vďake, hľadaj chybu sám v sebe." (Tecumseh, Shawnee)  „Maj v úcte všetkých ľudí, neplaz sa však pred nikým." (Tecumseh, Shawnee)

warriors

 

„Človek sa musí postaviť tvárou v tvár stachu, alebo naveky pred ním utekať." (Sokol, Crow) „Ohovárať je ako hrať dámu so zlým duchom. Tu a tam vyhraješ, ale častejšie sa chytíš do pasce svojej vlastnej hry." (Don Talayesva, Hopio) „Buď trpezlivý. Všetko sa zmení v pravý čas. Želanie nemôže privolať jesennú nádheru alebo donútiť zimu, aby ustúpila." (Ginaly - li, Cherokee) „Keď ti hrozí nebezpečenstvo, zostaň sedieť na mieste a tak možno unikneš zlu." (príslovie, Navaho) „Čím dlhšie dovolíme problému, aby existoval, tým ťažšie je vrátiť mysli pokoj." (Twylah Nitsch, Seneca) „Každý, komu sa dobre darí a má úspech, musel o niečom snívať." (Posledná Hviezda, Maricopo)