Výstup na Mnícha po Východnej stene

Mních. Výnimočný skalný útvar nachádzajúci sa v poľskej časti  Vysokých Tatier. V doline Rybiego Potoku. Jeho impozantný len 2067 m  vysoký ostrý vrchol čnie v blízkostí Morského Oka v blízkosti mohutných Mengusovských štítov a Čubriny. Napriek tomu, že ani zďaľeka nedosahuje výšku svojich susedov je nepriehľadnutelný.

V minulosti bol považovaný za nedostupný neskôr za najťažšie dostupný  štít v Tatrách. Dnes sú jeho steny doslova popretkávané výstupmi tých  najvyšších stupňov obtiažnosti. S Mikim sme sa vybrali preveriť našu  lezeckú formu do jeho Východnej steny. Voľba padla na cestu "SPREZYNA"  variant Przez okapik obtiažnosti 7- UIAA.

Kompaktná skala pripomínajúca americké Yosemity, alebo žulu v  Chamonix sľubovala krásne lezecké zážitky. Prvá dľžka síce bola v štýle  "Botanická záhrada", ale potom prišla pravá lezecká opera. Hladké platne  s pomerne chabými možnosťami istenia boli našťastie štedro zaistené  nitmi, takže bezpečnosť výstupu bola zaistená.

Horšie to bolo s  orientáciou v stene. Veľké množstvo ciest a ich variantov križovali  stenu a často bolo naozaj najväčším problémom udržať sa v správnej  línii. Nakoniec sme to s malými problémami ako tak zvládli a po piatich  hodinách sme stáli na vrchole. Výhľady na Morské Oko, Czarny Staw, Mengušáky a Druhého Mnícha, boli fantastické.

Ľahká prehánka, zrýchlila náš krok a spestrila  zostup. Keď sa po chvíli opäť vyjasnilo a slnko vysušilo naše oblečenie, k Chate pri Morskom Oku sme schádzali v dobrej nálade obohatení o nové zážitky z pekného lezenia.

www.tatraclimb.sk