Nižná Boca: Turistika po okolí alebo biela perina Nižnej Boci pristane

Zima v Bockej doline je biela, tichá a mrazivá.  Presne taká, ako v rozprávke o Mrázikovi.  Pod nohami vŕzga čerstvo napadnutý sneh, z komínov lenivo stúpa dym a mráz kreslí na okná tajné znamenia.  Túto idylku si vychutnávajú najmä dovolenkári a milovníci prírody.

Dosýta sa tu nabažia všetkých radovánok, ktoré im pani zima ponúka.  Na blízkom svahu prevetrajú lyže, pri stúpaní na rozhľadňu im mráz dočervena vyštípe tvár a veselo vyšliapu na Rovnú hoľu, majestátne sa týčiacu na obcou.

V Nižnej Boci akoby zastal čas. Zasnežené drevenice a banícke domy učupené v tichej doline, ďaleko od hluku mesta, ulahodia pohľadu a zahrejú dušu nejedného návštevníka. Štôlne zasypané snehom sú dôkazom dávnej baníckej histórie údolia a zachovalé maštale, roztrúsené po okolitých bielych lúkach, patria k zvláštnostiam kraja. Vybrali sme sa obdivovať kultúrne dedičstvo obce a nezabudli si so sebou vziať fotoaparát. Krásy, ktoré dedina ponúka, nenájdete nikde inde. Dopriali sme si aj výhľad na rozľahlé okolité lesy a nádhernú panorámu Nízkych Tatier. Stačí, ak sme sa cez slnečný víkend prešli na rozhľadňu nad dedinou, slúžiacu zároveň ako požiarna veža. Krátka a nenáročná prechádzka stála za to. Z výšky 14,5 metra sme mali Nižnú Bocu ako na dlani a z výkladu sprievodcu sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí nielen o miestnom urbári. A keďže sme už mali obuté túlavé topánky, nezaváhali sme a po jednej z kľukatých lesných cestičiek sme vykročili v ústrety spoznávaniu nízkotatranských prírodných lákadiel. Hoci tu polom v uplynulých rokoch narobil veľa škôd, sledovať ako sa príroda postupne obnovuje nám urobilo veľkú radosť. Zurčanie vody v potoku Bocianka, nedotknutá snehová prikrývka na lúkach a romantické pohľady na okolité doliny nám dodali toľko pozitívnej energie, že by sme ju po návrate domov mohli pokojne aj rozdávať.

Tip na turistiku

Nižná Boca – Rovná hoľa – Vyšná Boca

Východiskový bod: Nižná Boca, zastávka SAD

Cieľový bod: Vyšná Boca, zastávka SAD

Prevýšenie: 872 m

Čas: 5 hod

Náročnosť: Stredne náročná poldenná vysokohorská túra

Z autobusovej zastávky Nižná Boca sme po žltej značke kráčali na západ hore dolinou, lemujúcou chatársku oblasť. Asi po 15 minútach sme odbočili doprava na chodník smerujúci do sedla doliny Črchľa. V sedle sme zabočili doľava na strmý severovýchodný chrbát Rovnej hole. Turistické značenie v tomto úseku bolo v minulosti v dôsledku polomu z časti zničené. Hoci sa turistický chodník opätovne označoval, boli sme obozretní. Cez kosodrevinu sme prešli traverzom na juhovýchodný chrbát Rovnej hole. Tá nám v cieli ponúkla krásne výhľady – aj na blízky Ďumbier, oplatilo sa tu rozhliadnuť. Do Vyšnej Boce sme zišli po žltej turistickej značke vedúcej na juhozápad, chodníkom lemujúcim svah. Zostúpili sme do Bocianskeho sedla, odtiaľ prudkým svahom po žltej značke schádzali do Starobocianskej doliny. K rázcestiu pod Starou Bocou sme kráčali popri potoku Boca približne 40 minút, odtiaľ to bolo už len na skok do obce Vyšná Boca.

https://www.facebook.com/tulajmesa.sk