Lomnický štít - najchladnejšie miesto Slovenska

V predpovediach často zaznieva informácia, že najchladnejšie počasie na území Slovenska možno očakávať na Orave, Liptove a Spiši, no pravda je trochu iná. Najchladnejším a zároveň najvlhším kútom Slovenska sú Vysoké Tatry a v rámci nich sa titulom najmrazivejšieho miesta pýši Lomnický štít.
 

Lomnický štít (2 634 m) dosahuje zo všetkých vyše 80 slovenských meteorologických a klimatických staníc najnižšiu priemernú ročnú teplotu. Tá sa každoročne mení, no dlhodobý priemer je - 3,8°C a za najchladnejší rok je považovaný 1956, kedy sa hodnoty priemernej ročnej teploty posunuli až na -5,2°C.

Z hľadiska zrážok sú Tatry veľmi zaujímavým fenoménom, pretože predstavujú takmer dvojkilometrovú prekážku pre vlhký vzduch, prúdiaci k nám od severu a severozápadu. Výsledkom toho je, že kým Orava a poľské Tatry sú pomerne bohaté na zrážky, tak Spiš leží v zrážkovom tieni. Z tohto hľadiska je zaujímavé i porovnanie Zakopaného a Tatranskej Lomnice, ktorí ležia v podobnej nadmorskej výške, pričom v poľskom meste spadne za rok približne o 300 mm viac zrážok než na slovenskej strane.
 
 
Meteorologická stanica na Lomnickom štíte je zároveň nielen najvyššie položenou stanicou na Slovensku (zriadená v roku 1940), ale i najvyššie položeným pracoviskom. Dokonca si odtiaľto možno zavolať zo slovenského najvyššie položeného telefónneho automatu.