Overland Track - TIP na trek horami Tasmánie

Najkrajšou turistickou trasou Austrálie je povestný Overland Track, ktorý prechádza ostrovom Tasmánie v dĺžke 73 kilometrov. Tieto hory patria k najdrsnejším v celej Austrálii, pričom v nich nájdete mnohé vysokohorské jazerá, zaujímavé zvieratá, lesy so zurčiacimi potokmi i najvyšší tasmánsky vrchol Mount Ossa (1617 m).

Krajina bola pôvodne pokrytá ľadovcom, čo sa odráža na pôsobivej kráse skalných vrcholoch i priezračnosti romantických jazierok. Hory navyše lemujú zmiešané lesy eukalyptu a buka, čo ešte viac zvýrazňuje divoko podmaňujúcu nádheru tohto kúta sveta. Nenadarmo sa Národný park Cradle Mountain-Lake St. Clair pýši statusom svetového dedičstva.

Pôvodní obyvatelia žijú v Tasmánii viac než 30 000 rokov a prežili i poslednú dobu ľadovú. Živili sa najmä lovom tak vzácnych druhov zvierat, akými sú napríklad vombaty, vačice, klokany i diably tasmánski, ktorých tu môžete vidieť dodnes.

Pôsobivá príťažlivosť Cradle Mountain

Tento trek je možné ísť rôznymi smermi, no väčšina turistov ho začína od Cradle Mountain práve kvôli jeho pôsobivému vrcholu. Cesta stúpa k vyhliadke na Marion´s Lookout (1200 m), odkiaľ je výhľad nielen na najpôsobivejšieho velikána ostrova, na Cradle Mountain (1545 m), ale i na vzdialenejší monolit Barn Bluff (1559 m).
 
Odtiaľto sa potom cesta ďalej vinie po západnom úbočí Cradle Mountain popri prístrešku Kitchen Hut, od ktorého sa rozprestiera krajina endemických kerov známych ako pandanni. Zaujímavosťou je, že tasmánske rastliny majú rovnakých predkov ako rastliny Nového Zélandu i Južnej Ameriky ešte z doby, keď všetky tri boli súčasťou jedinej prapevniny nazývanej Gondwana. Potom, čo chodník zamieri k Barn Bluffu, začne klesanie až k dvom chatám v údolí Waterfall Walley

Mount Ossa (1617 m), najvyšší vrchol Tasmánie

Druhý deň sa kráča planinou s mnohými drevenými mostmi a chodníkmi, nakoľko podložie tvorí na mnohých miestach podmáčaná rašelinná pôda. Prespať je možné v chate Lake Windemere Hut alebo pokračovať o čosi ďalej k chate Pelion Hut. Od nej sa potom opäť stúpa až k samotnému srdcu najvyšších tasmánskych hôr, zdvíhajúcich sa v dlhých ryhovaných stĺpoch pravidelných tvarov.
 
Z Pelion Gap (1126 m) je na túto hradbu hôr s menami gréckej mytológie (Thesis, Achilles, Ossa) nezabudnuteľný výhľad. Odtiaľto je možné vystúpiť i na najvyšší vrchol ostrova Mount Ossa (1617 m), no i v lete je nutné počítať so snehom. Počasie je totiž veľmi premenlivé, priam búrlivé a v ktorúkoľvek ročnú dobu môže prísť sneh, krúpy i dážď.
tasmania
 
Odtiaľto sa potom klesá do údolia Pinestone Valley a ďalej k chate Kia Ora Hut. Tu začína vznešený eukalyptový les (eukalypty sú najväčšími kvitnúcimi rastlinami sveta, dosahujúcimi výšku až 90 m), potom sa prekročí priesmyk Du Cane Cap (1050 m) a nakoniec sa pod príkrymi stenami Traveller Range klesá do údolia rieky Narcissus. Tá svoju púť končí v jazere St. Clair, neďaleko ktorého sa nachádza chata Narcissus Hut.
st clair
 
Jazero St. Clair je nádherne modré a je najhlbším jazerom v celej Austrálii (167 m). Na jeho brehoch žije vtákopysk. Trek končí v Cynthia Bay a je možné ho zavŕšiť plavbou po tomto jazere na člne.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

  • 1. Poloha: Cradle Mountain, Lake St. Clair National Park v strednej časti Tasmánie. 
  • 2. Kedy sa vydať na cestu: v ktorúkoľvek ročnú dobu. Najobľúbenejšie je však obdobie od decembra do marca, kedy je však trasa preľudnená.
  • 3. Štart-cieľ: začiatok je v Cradle Mountain blízko Devenportu v severnej Tasmánii a koniec pri jazere Lake St. Clair. 
  • 4. Trvanie cesty: 5 – 7 dní (73 km).
 
 
  • 5. Najvyššia nadmorská výška: Marion´s Lookout (1200 m).
  • 6. Značenie: veľmi dobre udržovaný a značený chodník s niekoľkými chatami na trase. 
  • 7. Vybavenie: stany, pokiaľ nechcete spať na chatách. Kempovanie je dovolené pri väčšine chát i na niekoľkých iných miestach. 
Autor foto: Andrew JenssenRobst56J Brew