Sú Česi na horách predzvesť problému? Pozreli sme sa na štatistiky!

Vtipov o nich poznáme neúrekom. Pravda je však taká, že problémoví turisti sú u nás najmä domáci a výdatne nás dobiehajú Poliaci. 
 
Českí turisti nemajú najlepšiu povesť. Či už ide o bežných výletníkov alebo ostrieľaných horalov, v prípade úrazu alebo nešťastia na horách sa spustí vlna posmešných rečí. Obzvlášť ak sa našim západným susedom niečo stane v Tatrách. Čechom na renomé nepridala ani nedávna lavína v rakúskych Tuxských Alpách, východne od Innsbrucku. Sedemnásť skialpinistov pod snehom, z toho päť mŕtvych. Opäť sa ozývajú hlasy, že Česi, a že už to nikoho ani neprekvapuje.
 
Najväčšia česká tragédia v zahraničí za posledných päť rokov núka mnoho otázok. Jednou z nich je pretrvávajúci otáznik, či je naozaj Čech na horách magnetom na prúser. Nemusíte byť zrovna génius, aby vám táto úvaha prišla totálne absurdná. Je jedno z kade ste. Záleží na konkrétnom človeku ako odhadne svoje schopnosti, skúsenosti a samozrejme podmienky. Mnohým takáto úvaha však nestačí, preto sme sa pozreli na štatistiky Horskej Záchrannej Služby. 

V článku chýbajú podrobnejšie údaje z roku 2015

Dôvod je ten, že HZS ešte výročnú správu z minulého roku nevydala. Ako sme sa dozvedeli, spracuváva sa, no potrvá to ešte cca mesiac možno dva. Dôvod je ako inak množstvo práce a tiež korekcia metodiky spracovania údajov. Cieľom HZS je podať čo najpresnejšie čísla. 
Nazreli sme preto do výročných správ HZS z rokov 2012, 2013 a 2014.
 
Horská služba v týchto rokoch zasahovala pomerne výdatne. Dobrodruh.sk vytvoril grafy, v ktorých sme zrátali zásahy HZS z celého územia Slovenskej republiky. Teda Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západne Tatry, Malá a Veľká Fatra, no a Slovenský raj. Je celkom jasne vidieť, že záchrany Čechov patria na popredné priečky. No rozhodne sa nedá hovoriť o tom, že by boli najproblémovejším národom v slovenských horách. Ostrieľaný matematik by mohol namietať, že by sa mala spraviť podrobnejšia analýza a vychádzať by sme mali z pomeru počtu návštevníkov z danej krajiny a tých problematických. Bohužiaľ, takto podrobné štatistiky sa na Slovensku nevedú.
 
 
 
Smutnejšia štatistika, na ktorú sme sa pozreli sú zásahy HZS, pri ktorých sa konštatovala smrť. Tu už uvádzame aj rok 2015, no upozorňujeme, že čísla sú pomerne nepresné. HZS na svojich stránkach uvádza inú štatistiku vo výročnej správe a inú v sekcií Smrteľné nehody.

Roku 2015 zomrelo v slovenských horách 19 ľudí

Z toho 10 Slovákov, traja Poliaci, dvaja Česi, dvaja Litovčania, jeden Estónec a jeden Maďar. Štatistika hovorí, že roku 2014 kosila zubatá rovnako. Zomrelo 19 ľudí. HZS uvádza konkrétne úmrtia len z Vysokých Tatier, kde zomreli štyria Poliaci, traja Česi a traja Slováci. Číslo z 2013 je našťastie o niečo nižšie. Vo Vysokých Tatrách zomreli štyria Slováci, traja Česi a rovnako traja Poliaci. V rovnakom roku prišli o život ďalší dvaja turisti v Malej Fatre. Najsmutnejší z nášho prieskumu vyšiel rok 2012, kedy v slovenských horách zomrelo až 21 ľudí. Vo Vysokých Tatrách to boli dvaja Slováci a dvaja Poliaci, traja Česi, jeden Nemec, rovnako jeden Maďar a tiež boli objavené pozostatky tela, ktoré sa už nepodarilo identifikovať. Toho roku si Nízke Tatry vyžiadali osem obetí a v Malej Fatre navždy zostali traja turisti.
 
zdroj: HZS.sk foto: dobrodruh.sk, wikipedia.org