Treking naprieč Korzikou - Zdolajte kultovú GR20!

Málokto vzhľadom na stredomorskú polohu Korziky tuší, že tento ostrov patriaci Francúzsku je neskutočným rajom turistov, lezcov a iných outdoorových nadšencov. Celým ostrovom sa od severozápadu na juhovýchod vinie turistická trasa GR20, ktorá patrí medzi kultové cesty všetkých trekkerov.

Korzičania túto diaľkovú trasu volajú i „Fra Li Monti“, čo v preklade znamená „Medzi horami“. A verte, že jej pomenovanie je viac než výstižné. Ak by ste totiž na tomto ostrove čakali jemne zvlnené horstvo a nenáročnú turistiku, zmýlili by ste sa. Ide o skutočne vysokohorský charakter, ktorý sa nápadne podobá našim Vysokým Tatrám. I preto patrí k tým najťažším „grande randonnées“ (GR – „veľké cesty“) v celej Európe.

Pripravte sa na 180 km dlhý pochod s prevýšením 9700 m, pričom po celý čas sa budete pohybovať vo veľkých výškach (najvyšším vrcholom Korziky je Monte Cinto s výškou 2706 m).

Z Calenzany do Conca

Celá trasa sa obvykle člení na 15 etáp, ale možno ju upraviť na mieru podľa vašich vlastných predstáv (napr. vynechaním niektorých vrcholov či skrátením trasy). Rozmanitosť krajiny je viac než pestrá a je nezabudnuteľným zážitkom. Pripravte sa na pochod lesmi, žulovou mesačnou krajinou, vetrom ošľahanými krátermi, ľadovcovými jazerami, bystrinami, rašelinami, makchiami i zasneženými štítmi a rozľahlými planinami.

Rozhodnutie, či sa vydáte na trasu v smere zo severu na juh alebo naopak, nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Takmer dve tretiny turistov volí variantu zo severu na juh, pretože Calenzana je dostupnejšia než Conca, v ktorej cesta končí. Logickejší je však variant z juhu na sever, lebo začína ľahšími úsekmi, takže si telo lepšie zvykne na námahu a prekonávanie horstiev. V tomto smere vám navyše nebude svietiť slnko priamo do očí.
 
Na GR20 môžete vyraziť kedykoľvek od mája do októbra, i keď niektoré úseky sú pod snehom až do júna, čo môže cestu sťažiť. Vo vrcholnej sezóne (júl - august) tadiaľto prúdia davy, čo uberá na romantike a kráse korzických hôr. Od polovice augusta tu však bývajú popoludňajšie búrky, neraz i snehové.
 

Vybavenie na cestu

 
Ide o veľmi namáhavú túru, na ktorej strávite cca 15 dní, nuž by tomu malo zodpovedať i vaše vybavenie. Na celej trase je vybudovaná sieť chát, na ktorých môžete prespať, doplniť si potraviny, pitnú vodu, no ich kapacita je veľmi skromná, nuž sa na to nedá spoliehať. Platí tu totiž pravidla, že kto príde skôr, ten sa i ubytuje. Preto nezabudnite na stan, spacák a celkové vybavenie na táborenie. 
 
Počasie sa navyše v horách mení veľmi rýchlo a neraz prechádza od extrému k extrému. Chvíľu sa budete potiť pod horúcim slnkom a následne na to mrznúť v mínusových teplotách. I nocovanie v horách býva veľmi studené, takže vybavenie určite nepodceňte. Z cesty sa dá na mnohých miestach zísť do civilizácie. 
 
 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

 
1. Poloha: francúzsky ostrov uprostred Stredozemného mora.
 
2. Kedy sa vydať na cestu: od jari do jesene, pričom na začiatku sezóny môžu na mnohých miestach ležať zvyšky snehu a na konci sezóny zase prichádzajú búrky, požiare.
 
3. Štart-cieľ: začiatok je v Calenzane a cieľ v dedine Conca pri Porto Vecchio.
 
4. Trvanie cesty: 12 – 20 dní na prechod celej trasy.
 
5. Najvyššia nadmorská výška: Brèche de Capitello (2200 m), pokiaľ sa nerozhodnete odskočiť si z trasy i na najvyšší vrchol celej Korziky, Monte Cinto (2706 m).
 
6. Značenie: je vynikajúce (červeno-biele prúžky).
 
7. Vybavenie: na celej trase sú chaty, no ich kapacita je obmedzená, preto treba mať so sebou celé vybavenie na táborenie. Stanovanie je povolené v blízkom okolí chát.