4 najobľúbenejšie treky Reinholda Messnera

S menom najslávnejšieho horolezca všetkých čias je neoddeliteľne spojený fascinujúci a nádherný svet hôr, ktorému s pokorou zasvätil celý svoj život. Medzi jeho najobľúbenejšie treky, paradoxne, patria tie, o ktorých existencii málokto tuší.

Reinhold Messner (17. september 1944) sa do celosvetovej histórie zapísal mnohými prvenstvami, medzi ktorými vynikajú najmä tieto: ako prvý vyšiel na všetkých 14 osemtisícoviek, ako prvý prejavil úctu Everestu tým, že naň vyliezol bez použitia kyslíka. Okrem toho prešiel naprieč nielen ľadovcovým kráľovstvom Antarktídy, Grónska, no i púšťami Taklamakan a Gobi.
 
Vždy ho pritom zaujímal nielen bezprostredný cieľ, výzva až na hranice jeho možností, ale i duchovný rozmer jeho dobrodružstva , vplyv na rast jeho vlastnej osobnosti. A i v tom je jeho veľkosť. Tá sa prejavuje i v odpovedi na otázku ohľadom jeho štyroch najobľúbenejších trekov. 

1. SETI KHOLA (Nepál)

Najkrajšou horou je pre Reinholda 6993 m vysoká hora Machapuchare, na ktorej výstup potrebujete najmenej dva týždne. Prístup k nej je z Pokhary, pričom k samotnému vrcholu sa približuje z juhu cez údolie Seti Khola. Nie sú tu žiadne domy, ubytovne, preto je potrebné mať všetko so sebou. Navyše je vysoká pravdepodobnosť, že tu za celý čas nestretnete žiadneho turistu.

2. TRE CIME DI LAVAREDO (Taliansko)

Nádhernú trojicu vrcholov v Dolomitoch si možno odfotiť zo všetkých strán počas krátkeho, asi šesťhodinového treku. Počas neho možno obdivovať balet lezcov na vertikálnych stenách ciest, na ktorých sa posúvali možnosti športového lezenia.
 

3. HIELO CONTINENTAL NORTE (Čile)

Je to jeden z najkrajších trekov, ktoré absolvoval, no patrí do kategórie tých ťažších. Vedie totiž naprieč patagónskym ľadovcom Hielo Continental Norte, ktorého rozloha je 1600 m² a najväčším nebezpečenstvom všadeprítomné trhliny. Prechod trvá najmenej týždeň a je nutné mať so sebou stan. Najťažším úsekom je strmý zostup z vrcholovej čiapky ľadovca na tichooceánsku stranu.

4. NANGA PARBAT (Pakistan)

Toto je najscénickejší trek zo všetkých trekov okolo osemtisícoviek. Začína v kempe Fairy Meadow, obchádza horu Nanga Parbat cez kempy Rupal a Diamir až do údolia Indus. Pri odhodlaní ho absolvovať je nutné počítať s takmer tromi týždňami a najvyšším prechodom vo výške tesne nad 5000 metrov.